Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Mefisto znovu ožívá v Divadle Pod Palmovkou

Redakce

Redakce

13. 11. 2010

FOTO: Jiří Langmajer v roli Mefista v Divadle Pod PalmovkouDivadlo Pod Palmovkou do svého repertoáru přidalo další nezapomenutelné představení, kterým je divadelní adaptace románu Klause Manna Mefisto. Režisér představení je Emil Horváth a v hlavní roli exceluje Jiří Langmajer.

FOTO: Jiří Langmajer v roli Mefista v Divadle Pod Palmovkou

Jiří Langmajer exceluje ve hře Mefisto Zdroj: Divadlo Pod Palmovkou

Příběh nás zavádí do dvacátých let minulého století do Hamburku, kde mladý herec Hendrik Höfgen sní o své budoucnosti. V jeho příběhu můžeme nalézt hledání odpovědi na otázku, kde končí právo člověka na osobní štěstí a kde se již z člověka stává bezohledný sobec, který je schopný jít za svým snem doslova přes mrtvoly. Tohoto ambiciózního herce výborně ztvárnil Jiří Langmajer. Jako jeho žena, Erika Brücknerová, vystupuje Klára Issová.

Hra ukazuje obraz doby

Scénář podle slavné knihy napsala francouzská scénáristka, režisérka a divadelní teoretička Ariane Mnouchkine. V její verzi je pár úprav oproti knize, takže hra působí jako komplexní obraz doby. Vidíme zde jak mladého zapáleného nacistu, tak komunistický kabaret. Je tu zastoupena zlatá mládež, která si užívá života. Na jevišti je zobrazen jejich skandální život a sexuální experimenty.

FOTO: Mefisto v Divadle Pod Palmovkou

Kontroverzní život Hendrika Höfgena v podání Jiřího Langmajera 

Kniha, podle které byla hra napsaná, patří mezi nejznámější, ale také nejkontroverznější díla evropské literatury dvacátého století. Je známá velkou otevřeností a pojednává o skutečně žijících lidech té doby. Nese autobiografické prvky, Klause Manna můžeme poznat v mladém spisovateli Sebastienu Brucknerovi. Sebastiena zde hraje skvělý Ondřej Kavan. Je to mladý zhýralec, který si nezávazně sexuálně užívá. Žije ve stínu svého slavného otce Thomase, zde nejde nepoznat i autorova otce, Thomase Manna.

Skutečný Henrik Höfgen

I hlavní postava má za předobraz skutečného herce. Gustaf Gründens byl talentovaný Němec, který měl s autorem krátký vztah. Ve své kariéře to dotáhl velmi vysoko díky svým stykům s nacisty a po válce díky svým stykům s důstojníkem sovětské okupační zóny, který mu vydal osvědčení, že je zasloužilým bojovníkem proti nacismu. Celý svůj život poměrně úspěšně bránil vydávání knihy Mefisto.
Langmajer jako vždy fascinující

Režie se ujal slovenský herec, pedagog a režisér Emil Horváth. Dokázal herce vést tak, že výkony všech jsou skvělé, vyrovnané. Výkon Jiřího Langmajera je jako vždy fascinující, ale skvělá je i Klára Issová, Zuzana Slavíková, Jan Skopeček, Kateřina Macháčková nebo Jan Teplý. Jednotlivé obrazy představení jsou poskládány tak, že z osudů postav často běhá mráz po zádech.

FOTO: Jiří Langmajer a Klára Issová

Z některých scénách v Mefistovi běhá mráz po zádech

Další důležitou stránkou tohoto představení je hudba. Střídá se tu zpěv s hudbou, která dokresluje emotivně vypjaté scény. Kostýmy jsou samozřejmě také ve stylu let dvacátých.

Představení Mefisto rozhodně není určené divákům, kteří si touží po náročném dnu odpočinout, odreagovat se. Je pro diváky, kteří se spíš chtějí zamyslet, kteří ocení zajímavý příběh, skvělé herecké výkony, zajímavé i šokující divadelní prvky a atmosféru nelehké doby.

Mefisto

Divadlo Pod Palmovkou

Scénář: Klaus Mann, Ariane Mnouchkine

Režie: Emil Horváth

Hrají: Jiří Langmajer, Klára Issová, Ondřej Kavan, Sandra Nováková, Natálie Topinková, Zuzana Slavíková, Jan Skopeček, Dušan Sitek, Kateřina Macháčková, Jan Teplý, Radek Valenta a další.

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mefisto znovu ožívá v Divadle Pod Palmovkou