Menu
TOPZINE.cz
Maturita 2023

Maturita: Termíny jsou, stačí se připravit

Zuzana Černá

Zuzana Černá

28. 9. 2010

FOTO: Státní maturitaNová neboli také státní maturita vyvolává řadu dohadů, otázek i ostrých slov. Učitelům a hlavně studentům závěrečného ročníku středních škol ale nezbývá než se pomalu ale jistě začít připravovat. Můžete začít třeba hned, a to tím, že si zjistíte, kdy vás vaše zkouška z dospělosti vlastně čeká.

FOTO: Státní maturita

Zdroj: shropshire.gov.uk

Zkouškové období bude nově zčásti kopírovat to univerzitní. Nebude to aprílový vtípek, až vás pán či paní v saku 1. dubna vyzve, abyste si vytáhli otázku. Zkoušet se bude až do 10. června. Těm, komu nebude přát štěstí, vypsalo ministerstvo školství ještě podzimní zkouškové období, a to od 1. září do 31. října 2011.

Revoluci čeká také pořadí jednotlivých zkoušek. Hrana odzvonila starému známému napřed testy, potom ústní zkoušení. Nastávající maturanti budou napřed oslňovat zkušební komisi a až potom psát. Prý je to čistě z praktických důvodů a učitelé získají čas na dobrání a opakování látky.

Společná (státní) část maturity bude probíhat od května, nikoliv od dubna.

Státní maturitu mohou žáci absolvovat až po uzavření ročníku.

Maturanti mají nárok na týdenní studijní volno. Ano, to je ten oblíbený a mnohdy spásný svaťák. Dosud byl pouze před ústními zkouškami. Kolik dní volna před písemnou a kolik před ústní částí maturity dostanete, má nyní v rukou váš ředitel.

Maturitu zahájíte jednotlivými ústními zkouškami ze společné i profilové části. Tyto zkoušky jsou sice rozdílné, ale probíhají ve stejném termínu. První méně i více odvážní stanou příští rok před komisí v pondělí 2. května. Zkoušet se bude celé tři týdny až do začátku didaktických testů. Pro příští rok platí termín od 30. května do 7. června. Kdy přesně zasednete k tomu či onomu testu musí ministerstvo zveřejnit na svých internetových stránkách do konce kalendářního roku. Na odborných školách, které končí studium i praktickou zkouškou, se začne prakticky maturovat od 15. dubna.

Přehlednou tabulku hrající všemi barvami pro vás má také Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Stáhnout si ji můžete zde.

Prospěl s vyznamenáním, prospěl, neprospěl

Většina z nás, kdo už mají maturitu za sebou, potvrdí, že čekání na výsledek je úmorně dlouhé. Nastávající maturanti to budou mít ale ještě horší. Veškeré testy se totiž musí posbírat a doručit CERMATu, který je vyhodnocuje. Kritéria hodnocení a hranici úspěšnosti musí ministerstvo stanovit do konce března 2011.

CERMAT musí vaše výsledky předat ředitelům škol hned po opravení všech doručených testů, nejpozději pak 17. června.

Ústní zkoušení z českého jazyka a literatury a cizího jazyka bude v tomto ohledu vstřícnější. Verdikt se dozvíte od zkušební komise na konci zkušebního dne. Hodnotící komise o vašem výsledku hlasuje, vypíše protokol a ten předá řediteli školy.

Stupnice hodnocení:

Prospěl s vyznamenáním – na to se můžete těšit, pokud nebudete žádnou zkoušku opravovat, z povinných zkoušek nebudete mít nikdy hůř než za dvě a zároveň aritmetický průměr vašich známek ze všech povinných maturitních zkoušek nebude horší než 1,50

Prospěl – chvála vás nemine ani v případě, že nedostanete žádnou pětku

Neprospěl – někomu se může stát, že pětku dostane, nebo z jiného důvodu zkoušku nezvládne

Většina z vás maturitu nejspíš úspěšně zvládne a před tím, než se oddá bujarým večírkům, hrdě i dojatě převezme maturitní vysvědčení. V jarním termínu ho musí ředitelé škol předat nejpozději do 20. června, na podzim pak do 5. listopadu.

Termínů i vyhlášek je nyní víc než dost a zdá se, že i samotné ministerstvo ještě nemá přesně stanovený plán hry. Vychytat by to měla ještě maturitní generálka, kterou podpořila bývalá ministryně Kopicová. Tisíce studentů si maturitu vyzkouší od 11. do 14. října. Výsledky budou mít na začátku listopadu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Maturita: Termíny jsou, stačí se připravit