Menu
TOPZINE.cz
Maturita 2023

Maturita se blíží! Co vás ale skutečně čeká?

Zuzana Černá

Zuzana Černá

9. 3. 2010

vysokoškolakKaždý, kdo má svůj den D za sebou, vám nejspíš řekne, že to nestálo za řeč, a bude se kasat, jaká to byla fraška. Ono se to řekne, když sám nepočítá, kolik dnů a hlavně nocí ještě (už jen) zbývá do konce toho maratonu!

Bezesné noci začínají už na střední škole... Zdroj: Václav Kohout, Topzine.cz

Bezesné noci často začínají už na střední škole... Zdroj: Václav Kohout, Topzine.cz

Ať už patříte mezi ty, kdo pilně studují a po nocích pečlivě vypracovávají maturitní otázky už od Vánoc, nebo k těm, kdo si užívají pohodu, klid, sluníčko a hory a spoléhají na svatý týden, věřte, že štěstí přeje připraveným a cenné bodíky lze sbírat už teď. Učitelé vás za ta společně strávená léta znají a vědí, co právě od vás mohou čekat. Pokud jste snaživí a dřív přemýšlíte, než něco řeknete, budete mít malé plus i v květnu před komisí. Pozor ale na přehnané sebevědomí, image nemachrovaného frajírka s converskami a žvýkačkou vám určitě nepřidá!

Maturita stále postaru

Zkouška z dospělosti se v České republice skládá ze dvou částí – písemné a ústní. Tou písemnou je myšlena slohová práce z českého jazyka (některé školy, především gymnázia přistupují také k tzv. essay v angličtině, popřípadě jiném cizím jazyce).  Slohová práce se na většině škol píše kolem poloviny dubna a na výběr je z několika témat i slohových útvarů. Buďte opatrní, a pokud si nejste jisti, jaké náležitosti musí splnit např. esej (pozor na rozdíl v českém a anglickém pojetí), vsaďte raději na jistotu a piště klidně vypravování.

Studium

Studium

Známka ze slohové práce se totiž podílí asi 30 % na celkovém hodnocení, a netrefíte-li se do útvaru, máte automaticky za pět.  Důležité je také dobře si rozvrhnout čas na samotnou tvůrčí část, přepis na oficiální formulář a závěrečnou kontrolu! I když si budete připadat už docela zmatení a vyčerpaní, několikrát si práci po sobě přečtěte, zkontrolujte gramatiku, stylistiku i věcnost – vyplatí se to!

Ústní zkoušku skládají maturanti před zkušební komisí, a to alespoň ze čtyř předmětů. Podle zákona musí každý středoškolák složit maturitu z českého jazyka a literatury a cizího jazyka, zbylé dvě části jsou volitelné. Před každou patnáctiminutovkou v horkém křesle máte k dispozici stejnou dobu na přípravu, tzv. potítko. Ze zkušeností vím, že čím víc poznámek si uděláte, tím více souvislostí se vám nakonec vybaví. Pokud tak nebudete úplně v obraze, můžete se zastavit tam, kde budete pevní v kramflících. Na druhou stranu je dobré zkoušející moc nedráždit, jejich otázky moc nepodrývat, ale především reagovat.

Dobrá slohová práce ulehčí ústní část maturitní zkoušky. Zdroj: Petr Hortvík, Topzine.cz

Dobrá slohová práce ulehčí ústní část maturitní zkoušky. Zdroj: Petr Hortvík, Topzine.cz

To nejpříjemnější, co vás v souvislosti s rolí maturanta čeká, je maturitní večírek a tři měsíce prázdnin. Většina studentů si je sice proloží nějakými těmi přijímacími zkouškami na vysoké školy, ale volno a nicnedělání vás ani tak nemine. A kdybyste přece jen v květnu zaškobrtli, do září budete mít spoustu času to dopilovat. Učebnice by vám sice trochu znepříjemnily léto, ale mějte na paměti, že historie se neptá. Horší situace by nastala, pokud byste neuspěli ve dvou a více předmětech, zkoušku byste mohli opakovat až o rok později.

Křížem krážem po Evropě

Maturitou v podobné verzi jak ji známe od nás zakončují své středoškolské vzdělání žáci ve většině evropských zemí. Liší se však úrovní, vážností a využitelností – například v některých spolkových zemích Německa je dobrý výsledek vstupenkou na tamní prestižní univerzity.

Bude už příští rok všechno jinak?

O stávající podobě maturity se už dlouhou dobu diskutuje. Odborníci na vzdělávání jí vytýkají především neobjektivnost, různou úroveň mezi gymnázii a odbornými školami, ale i mezi gymnázii navzájem. Česká maturita není ani vstupenkou na vysoké školy (známky se na přihlášky vypisují snad jen pro zajímavost), jak je tomu v některých zemích západní Evropy. To vše by mohla vyřešit tzv. státní maturita, na které pracuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy spolu s nezávislými organizacemi už od poloviny devadesátých let. První maturanti měli získat novou, relevantnější zkoušku z dospělosti už ve školním roce 2007/2008 – ano, tehdy jsem maturovala i já a musím říct, že ve dnech, kdy se v Poslanecké sněmovně o novém školském zákonu diskutovalo, byli na nohou i ti, kdo se jindy o politické taškařice vůbec nezajímali. Výsledek dlouhého a komplikovaného pilotního testování však není viditelný dodnes.

Ani Jaromír Nohavica nematuroval se samými jedničkami... Zdroj: www.nohavica.cz

Ani Jaromír Nohavica nematuroval se samými jedničkami... Zdroj: www.nohavica.cz

Spuštění nové formy maturity bylo kvůli bouřlivým diskusím i hlasitým protestům už dvakrát odsunuto. Nejčastěji se ozývá argument, že studenti ani učitelé nemají dostatek informací, v testech se objevují chyby a studenti prvních ročníků středních škol nevědí, jak své studium zakončí. V současnosti platí jako start nové maturity rok 2011. Veškeré informace o nové maturitě najdete na oficiálním webu www.novamaturita.cz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Maturita se blíží! Co vás ale skutečně čeká?