Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Masters of Rock je letos čistý a svěží jako králíček Azurit

Redakce

Redakce

11. 7. 2009

Masters of Rock 2009 začínal trošku nezvykle. Organizátoři vytáhli svoje hlavní eso Nightwish hned první den.  Ale ani nejstarší česká rocková babička, Jarmila Šuláková, která nedávno oslavila osmdesáté narozeniny se nenechala zahanbit.

Máme za sebou první festivalový den na festivalu Masters of Rock. Hned po vstupu jsem zaznamenala několik zlepšení. V první řadě přibyla nová, betonová tribuna naproti prostranství před stagí, která nahradila dřevěný, vyklající se přístavek vyztužený kovovou konstrukcí, jenž spíše než tribunu připomínal předplacenou vstupenku pro masové sebevrahy.

Dalším plusem je nová předsunutá velkoplošná obrazovka na zvukařské věži a placené záchody uvnitř areálu. Od loňska se rozrostl i počet stánkařů nabízejících občerstvení.

Lepší je to i s hygienou. Sběrači odpadků jsou zatím nebývale aktivní. Opravdu jsem je viděla procházet mezi lidmi a uklízet, a to dokonce i ve stanovém městečku. Doufám tedy, že jim to vydrží a festivalové městečko se během několika následujících hodin nezmění v páchnoucí smetiště, podobně jako tomu bylo loni.

Čtvrteční program zahájila kojetínská skupina Bethrayer. Vítěz soutěže Rockmaxova 12. Lidé ale začali ve větších houfech přicházet až na vizovickou kapelu Fleret tradičně doprovázenou zpěvačkou Jarmilou Šulákovou. Houstnoucí dav si s nimi sborově zazpíval folk- rockové a lidové písně. Jarmila Šuláková zpívala jako o život. Mezi jednotlivými skladbami sice seděla na židli, ale to její vynikající pěvecký výkon nijak nesnižuje. Publiku Jarmila vzkázala, ať se všichni mají rádi a místo vzájemných hádek a rozbrojů raději pijí dobrou slivovici. Na závěr koncertu dostala nádhernou kytici ke svým nedávno oslaveným osmdesátým narozeninám, kterou jí předával Viktor Smolski z Rage.

Chvíli po zahájení koncertu Vypsané Fixy se přihnal mohutný liják. Z aktuálního alba zahrála Fixa pouze jeden song, protože si jejich bubeník zlomil ruku. Jak nám hned z kraje sdělil Mardi, zpěvák Fixy, zaskočil za něj jakýsi Ondra, který prý s kapelou ještě nikdy nehrál ani nezkoušel. Mardi vyzval zlínské publikum, ať jsou k jeho výkonu tolerantní a má pro jeho občasné chyby pochopení. Což o to, bubeníka bychom ještě omluvit mohli, ale otřesný zvuk a pískající kytary určitě ne. Na vystoupení Fixy bylo pozitivní snad jen to, že když přestávala hrát, vykouklo konečně sluníčko a na nebi se objevila několikabarevná duha.

S následujícími kapelami se zvuk začínal zlepšovat. In Extremo předvedlo parádně nazvučené dudy a hudebníci z německé formace Rage si na pódium přivedli dokonce dva zpívající hosty.

Po nich už přišel na řadu headliner čtvrtečního večera, a potažmo i celého festivalu, finští Nightwish. Anette Olzon se na podiu objevila v kraťoučkých bílých šatičkách a na pěti centimetrových jehlovitých podpatcích. Působila trochu jako éterické zjevení a ty necelé dvě hodiny poskakování na vražedně dlouhých chůdách, jí rozhodně nezávidím. Nightwish zahráli jak věci z nového alba, tak i prověřené hity, jejich vystoupení doprovázela velkolepá světelná show. Anette myslím prokázala, že rozhodně je obstojnou náhradou za Tarju Turnen. Shaman s tureckým orchestrem byli důstojným zakončením prvního festivalového dne.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Masters of Rock je letos čistý a svěží jako králíček Azurit