Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Marta Kubišová prodělala infarkt před cestou na oslavu narozenin

ČTK

ČTK

2. 11. 2015

Zpěvačka Marta Kubišová leží od neděle v Nemocnici Na Homolce po srdeční příhodě. Infarkt proděla v podvečer před cestou na oslavu svých 73. narozenin. ČTK to dnes řekla Linda Skarlandtová, mluvčí divadla Ungelt, kde má Kubišová svůj pravidelný recitál. Doplnila, že zpěvačka je už v pořádku. Žádné další informace podle ní ale nebudou poskytovány.

„Stalo se to doma a naštěstí v přítomnosti její dcery a rodinného přítele,“ řekla mluvčí.

Kubišová se narodila 1. listopadu 1942 v Českých Budějovicích a patří mezi významné osobnosti československé a české kultury. Je také uznávanou morální autoritou.

Kubišová vyhrála anketu Zlatý slavík za rok 1966 a 1968 a koncem 60. let vytvořila s Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem trio Golden Kids. Od února 1970 jí ale komunistický režim znemožnil vystupování. Do roku 1989 jí tak vyšlo jediné album Songy a balady s hity jako Hej, Jude, Modlitba pro Martu, Magdalena nebo Ring-o-ding.

V roce 1977 se Kubišová stala signatářkou a po uvěznění Václava Havla i mluvčí Charty 77. Podobně jako další signatáře ji sledovala Státní bezpečnost (StB). V roce 1989 patřila k tvářím listopadové revoluce.

Kubišové v roce 1995 tehdejší prezident Havel udělil medaili Za zásluhy. Před třemi lety obdržela nejvyšší francouzské státní vyznamenání Řád čestné legie.

Akademie populární hudby uvedla Kubišovou v roce 1998 do Síně slávy. Letos v únoru jí ministr kultury Daniel Herman předal ocenění a titul Dáma české kultury.

V Ungeltu Kubišová v současné době vystupuje s recitálem S nebývalou ochotou… a na letní scéně divadla společně s Anetou Langerovou v muzikálu Touha jménem Einodis ztvárňuje roli baronky Sidonie Nádherné.

Loni v červenci měl na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary premiéru film Magický hlas rebelky o životě Kubišové pohledem režisérky Olgy Sommerové. Snímek na festivalu získal cenu diváků.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Marta Kubišová prodělala infarkt před cestou na oslavu narozenin