Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Manga Maximum Ride se snaží o maximální jízdu. Neúspěšně

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

4. 5. 2011

Zatímco se u nás vydávají mangy pro děti, Maximum Ride má být prý něčím dospělejším. V tomto ohledu však dost selhává, ačkoli nad mangu o Stmívání se vyhoupne určitě.

Ilustrace na obálce komiksu Maximum Ride, autor: NaRae Lee

Ještě před nějakým časem u nás byly vydávány především mangy pro třináctiletá děvčátka a osazenstvo uctívající Stmívání. Snad jedinou dobrou zprávou bylo expandování vydavatelství Hanami s mangou pro vyspělejší čtenáře. Tudíž si spousta českých vydavatelů řekla, že by tento druh komiksu mohla zkusit. Nejinak je tomu u BBartu, jenž se pokouší útočit s mangou Maximum Ride. Bohužel však zůstává blíže k té u nás původní, naivně ubohé manze, i když až tak nízko neklesl.

Patterson míchá dětskou naivitu s umělým tvrďáctvím

Scenárista tohoto počinu, James Patterson, jako by nevěděl, co chce. Zatímco zpočátku čtenářům servíruje dětsky prostý příběh o několika dospívajících, po čtvrtce knihy zničehonic přitvrzuje, postavy dokonce občas vypustí nějaké to drzejší slovíčko (i když jinak stále i v rozhořčení mluví správňácky jako Mirek Dušín). Nicméně tento fakt kvalitu příběhu vyzdvihne pouze kousek nad průměr, stále se totiž objevují nedostatky.

Ačkoli se bojových scén v komiksu objevuje mnoho, jsou zobrazeny velice nepovedeně a chybí jim jakékoli napětí či gradace. Psychika postav je od začátku knihy vytesaná do kamene, v černobíle nastíněných charakterech se neskrývá nic, po čem by čtenář pátral. Nesnaží se je prokouknout nebo pochopit, ti hodní i ti zlí jsou prostě narýsováni a basta. Najde se i jedna výjimka, jež má sloužit jako závěrečný zvrat, snad každý však tento obrat čeká zhruba od páté stránky knihy.

Plácání se v mokřadech mangy pro teenagery

Kresba NaRae Lee sráží pouze lehce nadprůměrný scénář ještě níže. Jedná se o nenáročnou lehkou manga kresbu, kterou můžeme vidět téměř ve všech mainstreamovějších mangách. Naprosto ničím nezaujme, čtenáře spíše neustálé opakování jednoho a téhož stylu v tomto typu mang ubíjí. Další zápor vizáže, za nějž však kreslířka nemůže, je převrácení knihy na klasickou. Pokud někdo chce vydávat mangu, měl by ji ponechat alespoň mangoidní způsob čtení odzadu dopředu.

Pokud bude člověk tento počin srovnávat s ostatními komiksy, vyjde mu naprostá hrůznost. Pokud ho však postaví vedle u nás vydávané mangy, vyjde mu docela dobré čtení za docela dobrou cenu. Není to komiks pro někoho, kdo chce něco náročnějšího než knihu pro pubertální čtenáře. Náctileté fanoušky jednoduchých příběhů však potěší. A pro uctívače Stmívání modla jako dělaná.

Název originálu: Maximum Ride: The Manga, vol. 1
Český název: Maximum Ride: Manga 1
Scénář: James Patterson
Kresba: NaRae Lee
Překlad: Milan Žáček
Obálka: NaRae Lee
Počet stran: 248
Vazba: paperback
Rozměry: 145 x 210 mm
Vydal: BBart, Praha 2011
Doporučená cena: 199 Kč

Hodnocení: ** (40 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Manga Maximum Ride se snaží o maximální jízdu. Neúspěšně