Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Manga Kannonina ruka 1. Tělní tekutiny všude, kam se podíváš

Redakce

Redakce

11. 8. 2010

Na českém trhu je přeloženo docela málo manga komiksů. A těch pro dospělé ještě méně. Možná dokonce vůbec žádný. Kannonina ruka značku 18+ hrdě vystavuje na svém přebalu, ale otázkou je, zda explicitní násilí a sexualita jsou skutečně to, co dospělé publikum čte.

Detail obálky mangy Kannonina ruka 1 Autor: Masakazu Yamaguchi

Když jsem zmínil slovo explicitní, myslel jsem explicitní se vším všudy. Kannonina ruka se řadí mezi četbu pro skutečně otrlé čtenáře, a nejedná se pouze o hektolitry krve, ale také několik sexuálních aktů nejrůznějšího ražení a cílené erotiky. Ovšem pozor, při tom všem nejde o vyložené hentai, tedy komiksové porno, nikdy zde není vyloženě tradiční sexuální akt. Není cílem, ale prostředkem a objevuje se tu v několika případech, aby umocnilo ohavnost.

Manga začíná pohledem na obnažující se dívku s krvácejícím otvorem v hrudi. V tu chvíli se probouzí hlavní hrdina, kterému se zdál zmíněný výjev. Jeho jméno je Mao, a brzy na scénu vstupuje i jeho sestra Maya, ona dívka z Maova snu. Zdá se, že v tom klukovi dříme něco zvráceného. O něco později se dozvídáme o existenci a významu Kannoniny ruky, starého buddhistického artefaktu, a jedním dost zásadním a překvapujícím zvratem se náhle příběh láme do své surové podoby. Maa posedne Ruka a on získává nepředstavitelnou moc. O tajemný předmět začíná mít zájem taktéž japonská vláda, vysílající do akce několik nevybíravých specialistů, a poté i prazvláštní postava jakéhosi ochránce a bojovníka z kláštera, odkud byla Ruka ukradena. Zkrátka příběh najednou začíná dostávat grády a nezadal by si s kdejakým akčňákem a samozřejmě ani s hororem.

Ukázka z komiksu Kannonina ruka 1 Autor: Masakazu Yamaguchi

Zajímavé je, že žádná z postav nepůsobí nijak vyloženě kladně, a to i když mnohé tvrdí, že se zlem bojují, a proto by se měly stavět na opačnou stranu. Opak je pravdou, platí zde spíše „nepřítel mého nepřítele je můj přítel“. V Kannonině ruce nesoupeří dobro se zlem, ale jedno zlo s jiným zlem, a obě k tomu využívají i několik víceméně neutrálních pěšáků jako například zmíněného bojovníka z chrámu. Je docela napínavé sledovat, kdo je vlastně zlejší: jestli bezohledná vláda, nebo posedlý Mao, a zdá se, že měřítkem není brutalita, se kterou se se svým protivníkem každá ze stran vypořádává.

Nejdůležitější je asi obrazová podoba této mangy. Podle ní se bude většina potencionálních čtenářů rozhodovat, zda děj Kannoniny ruky zvládne vstřebat. Samotný základ ve vykreslení postav se liší pouze v občasné deformaci a znatelnosti rukopisu kresby Masakazu Yamaguchiho, autora celého univerza. Prim zde samozřejmě hraje krev ve všech podobách. Slovo explicitní jsem už použil několikrát na začátku, a tak se ho radši vyvaruji. Často dochází k vyloženě WTF?! momentům a některé obrazové výrazivo se zdá až přespříliš cíleně ošklivé. Je skutečně dobře, že Kannonina ruka se snaží nabudit hororovou atmosféru z většiny dost brutálními scénami?  Musím odpovědět, že ano, až na několik přehnaných výjimek  to smysl má, a dokáže to dost dobře vybudovat nelítostnou atmosféru. Tu dotváří dobře zvládnutý překlad, který se nebojí pracovat se sprostými slovy. Jako pěst na oko působí pouze citoslovce – hlaď hlaď je možná originální, ale nezdá se mi, že by takhle zněl akt, který popisuje.

Kannonina ruka 1 je dobrá manga, konečně závan trochu dospělejší a hutnější hororové atmosféry. V každém případě ale rozhodně není pro každého. Ne všichni zkousnou ženské torzo v ledničce, ale to ke stylu, který si tahle kniha vybrala, patří. V celkovém hodnocení nechávám trochu mezeru pro další díly, zda se násilnost nezasekne na tomto bodě, nebo se, nedej bože, vydá ještě dál.

Originální název: Arm of Kannon I
Český název: Kannonina ruka 1
Autor: Masakazu Yamaguchi
Překlad: Martin Boček
Počet stran: 194
Vydal: Talpress Manga, Praha 2009
Doporučená cena: 269 Kč

Hodnocení: *** (60%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Manga Kannonina ruka 1. Tělní tekutiny všude, kam se podíváš