Menu
TOPZINE.cz
Literární soutěže 2022

Magnesia Litera oslaví desáté narozeniny a vyhlásí knihu desetiletí

FOTO: Magnesia Litera 2011Magnesia Litera se letos nezvykle ozývá na konci léta. Tentokrát ji nezajímají knihy minulého roku, ale posledních deseti let. V září totiž občanské sdružení Litera vyhlásí knihu desetiletí.

FOTO: Magnesia Litera 2011

Vítězové letošní Magnesie Litery s moderátorkou Aňou Geislerovou, Zdroj: agentura Image

Když v dubnu Martin Ryšavý přebíral Literu za prózu, asi si hned neuvědomil, že jeho vítězství symbolicky uzavírá první desetiletí českého literárního ocenění. Samotná Magnesia Litera si toho vědoma byla, své narozeniny ale při vyhlášení čtenářům nijak nezdůrazňovala. Raději dala přednost nejlepším knihám a jejich autorům za loňský rok.

Přesto ale první velké výročí lidé z Litery nenechali bez povšimnutí. Inspirovali se slavnou The Man Booker Prize a u příležitosti kulatých narozenin vyhlásí knihu desetiletí. O tom, která kniha bude tou nej, už rozhoduje široký sbor hlasujících, mezi nimiž nechybí knihkupci a knihovníci, překladatelé, publicisté, učitelé či organizátoři literárních akcí.

Nominace na knihu desetiletí:

Antonín Bajaja: Zvlčení

Jan Balabán: Možná že odcházíme

Bohumila Grögerová: Rukopis

Ivan Klíma: Moje šílené století

Jan Novák: Zatím dobrý

Martin Ryšavý: Cesty na Sibiř

Nominace na knihu desetiletí pro děti a mládež:

Petr Nikl: Záhádky

Lucie Seifertová: Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí

Pavel Šrut: Lichožrouti

„Osloveno bylo cca 300 osobností z knižní branže, zasláno bylo 105 platných hlasovacích lístků,“ uvedl hlavní organizátor Pavel Mandys. V prvním kole hlasování se rozhodlo, kteří spisovatelé se dostali do užší nominace. Porotci však vybírali pouze z těch, kteří si výroční knižní cenu Magnesii Literu během let 2002 a 2011 za své dílo už zasloužili.

Ivan Klíma nebo Jan Balabán?

Mezi nominovanými autory na nejlepší dětskou či mládežnickou knihu figurují jména jako Pavel Šrut, Petr Nikl a Lucie Seifertová. Souboj o knihu desetiletí svedou publikace Antonína Bajaji, Jana Balabána, Ivana Klímy nebo Bohumily Grögerové.

Čtěte také: Magnesia Litera 2011: Sázka na detektivku nevyšla, večer zachránily vítězné knihy

„Ve druhém kole hlasování bude oněch 300 osobností znovu osloveno a budou vybírat z nominovaných titulů,“ vysvětlil Mandys a doplnil, že na rozdíl od hlavní ceny obyčejné Magnesie Litery vítězi nebude patřit žádná finanční odměna.

Přestože vyhlášení proběhne až 22. září, veřejnost už zkouší odhadovat, kdo má největší šanci na úspěch. V anketě Lidových novin vede Moje šílené století Ivana Klímy. Stejně vypadá výsledek ankety na serveru iDnes. A jak to vidí čtenáři Topzine.cz?

[poll id=“89″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Magnesia Litera oslaví desáté narozeniny a vyhlásí knihu desetiletí