Menu
TOPZINE.cz
Literární soutěže 2023

Magnesia Litera 2011: Sázka na detektivku nevyšla, večer zachránily vítězné knihy

FOTO: Vítězové Magnesie Litery 2011!Fotogalerie!Ceny Magnesia Litera už mají autoři nejlepších knih loňského roku den doma. Hlavní cenu si podle očekávání odnesla manželka Jana Balabána za jeho poslední román Zeptej se táty. Překvapením, ale v negativním slova smyslu, byl samotný večer. Detektivka se nepovedla.

FOTO: Vítězové Magnesie Litery 2011

Letošní vítězové Magnesie Litery, Zdroj: agentura Image

Když se Magnesia Litera předávala ve Stavovském divadle loni, bylo to něco mezi divadelním představením a show, která diváky pobavila, ale zároveň byla na úrovni. Moderátorka Aňa Geislerová představovala příběh své fiktivní knihy, červený román. Večer se tak nesl v duchu romantiky a po napínavém zvratu přišel šťastný a zamilovaný konec.

Taneční křepčení dvou mužů

To se nedá říci o letošním ročníku. Moderátorský pultík opět, už potřetí v řadě, patřil herečce Aně Geislerové. Dělala, co mohla, ale scénář, na kterém pracovala s Benem Tučkem, se tentokrát nepovedl. Stejně jako koncepce celého večera. Téma červené knihovny vystřídala detektivka, ale její zpracování loňskému románu nesahalo ani po paty.

Mezi vyhlašováním jednotlivých kategorií po pódiu běhal detektiv v baloňáku a fantom knihovny, který představoval údajného zloděje. Měl ukrást knihu, vítěze Knihy roku, na konci pořadu se však ukázalo, že byl podezříván neprávem. Zlodějem byla Aňa.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/magnesia-litera-2011/]

Zdroj: agentura Image

Předchozí ročník měl příběh i pointu, letošní Magnesie byla oproti němu nuda. Pavel Mandys, hlavní organizátor Magnesie, i Aňa slibovali, že půjde hlavně o knihy. To splnili, ale trochu se zapomnělo na diváky. Málokterý čtenář se nechá strhnout nekončícím a stále se opakujícím tancem dvou mužů, tedy detektiva a zloděje, a tanečnic, bez nichž by pódium zelo prázdnotou.

Politiky je všude příliš, Magnesia si ji mohla odpustit

Místy detektivku nahrazovalo nepříjemně velkou měrou plánované zvýšení DPH na knihy. Pro literaturu, která včera naplnila Stavovské divadlo téměř až po strop, tato změna jistě předpovídá katastrofu. To však neznamená, že by DPH mělo mít větší váhu než předávání samotných cen. Večer měl patřit vítězným knihám, ale slov typu: Podepište petici! bylo na knihy i diváky příliš.

Výsledky výročních knižních cen Magnesia Litera 2011

Litera za knihu roku: Zeptej se táty in memoriam Janu Balabánovi (Host)

Litera za prózu: Martin Ryšavý za román Vrač (Revolver Revue)

Litera za poezii: Josef Hrubý za sbírku Otylé ach (Galerie města Plzně)

Litera za knihu pro děti a mládež: Alžběta Skálová za knihu Pampe a Šinka (Arbor Vitae)

Litera za překladovou knihu: Radka Denemarková za překlad knihy Rozhoupaný dech autorky Herty Müllerové (Mladá fronta)

Litera za literaturu faktu: Dějiny nové moderny, kolektiv autorů vedl Vladimír Papoušek (Academia)

Litera pro objev roku: Markéta Baňková za knihu Straka v říši entropie (Petr Prchal)

Litera za nakladatelský počin: Edice AAA, nakladatelství Argo

Cena čtenářů: Hana Andronikova za autobiografický román Nebe nemá dno (Odeon)

Smutné je i to, že jediným vtipným momentem večera byl přeřek největší čtenářky roku, která na první pokus místo jména vylosovaného výherce vyřkla jméno Ivana Klímy. Tedy autora knihy, pro kterou vítězný čtenář hlasoval.

Rozpačitý byl i proslov ministra kultury Jiřího Bessera a Bohuslava Svobody, primátora Prahy. Slova ministra o zvýšení DPH doprovázel pískot z publika, Svoboda zase popletl datum narození Franze Kafky a Jaroslava Haška. Přiřkl jim stejný den, ve skutečnosti se narodili pouze ve stejném roce.

FOTO: Aňa Geislerová

Aňa Geislerová Magnesii moderovala již potřetí Foto: Radek Lang, Topzine.cz

Naštěstí, pořád byli přítomni autoři nejlepších knih, kteří zbytečně svá děkování neprotahovali. Když za zemřelého Jana Balabána cenu za Knihu roku přebírala jeho manželka Petra Sasínová, řekla jen: „Děkuji porotě, jediná škoda, že si to Honza nepřevezme sám.“

Ceny Magnesia Litera od počátku sponzoruje společnost Karlovarské minerální vody. Letos, stejně jako v předchozích ročnících, od ní autor Knihy roku obdržel prémii v hodnotě dvě stě tisíc korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Magnesia Litera 2011: Sázka na detektivku nevyšla, večer zachránily vítězné knihy