Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Magie mrtvých. Detektivka s příchutí romance, tak jak to máme rádi

Alžběta Lexová

Alžběta Lexová

28. 5. 2011

Atlanta by byla příjemným místem k životu, jen kdyby nebylo magie. Tak zní hlavní motto nové knižní série Ilony Andrews, alias Ilony a Andrewa Gordonových, a jejich hrdinka, Kate Danielsová, o tom dokáže jednoho opravdu přesvědčit.

Ilustrace na obálce knihy Magie mrtvých, autor: Adam Dragon

Kate Danielsová pracuje jako žoldák. Její svět prochází určitou formou magické apokalypsy a nečekaně jej zasahují vlny magie, které nejenže vyřazují z provozu veškerou technologii, ale zanechávají po sobě spoustu nemilých překvapení, například v podobě nadpřirozených stvůr. A Kate se nechává najímat jako čistič takového magického svinstva.

Čtěte také ukázku z Magie mrtvých

V rámci možností žije klidně a v ústraní až do chvíle, kdy se dozví, že její opatrovník byl zabit při výkonu služby. Kate se pouští na křížovou výpravu proti viníkovi, a protože má neskutečné nadání působit chaos a problémy, zaplete se při řešení případu současně se Smečkou (menší armádou vlkodlaků, medvědodlaků, hyenodlaků, liškodlaků a mnoha dalších) a s konkurenčním Lidem, čili s pány upírů. Kruh podezřelých se zužuje a zdá se, že vrahovou příští obětí není nikdo jiný než právě Kate.

Ilona Andrews (pseudonym manželského páru Ilony a Andrewa Gordonových) přivádí na literární scénu hybrida postav a příběhů, které jsou českému čtenáři už velmi dobře známy. Magie mrtvých vypadá jako působivá mozaika složená ze střípků sérií Mercedes Thompsonová od Patricie Briggsové a Kal Leandros od Rob Thurmanové.

Mercedes Thompsonová na Topzine.cz

Kate Danielsová je stejně nezávislá, silná a odhodlaná jako automechanička Mercy a má stejný nahnile černavý vražedný smysl pro humor, kterému popouští uzdu v nejnevhodnějších chvílích, stejně jako Kal Leandros. A k tomu vlastní tajemný původ, mrtvé rodiče, čerstvě zemřelého posledního blízkého člověka a meč jménem Zabíječ.

Série Kate Danielsová je řemeslně mistrně provedená práce, která obsahuje všechno, co kniha slibující odpočinek a relaxaci (případně trochu romantiky pro dámské publikum) má mít. Záhadu, detektivní zápletku, akci, napětí a humor. Ačkoli hlavní hrdinka sdílí spoustu společných rysů právě s Mercy Thompsonovou (obě jsou spíše svalnaté než štíhlé, obě mají tetování, obě si cení své svobody a nedůvěřují mužům, obě je v kritickém pubertálním období nevychovával vlastní otec), hledat v sérii něco na způsob remaku ostatních paranormálních romancí by byla trestuhodná chyba.

Ano, tento subžánr má jasně stanovené ingredience, které v knize nesmějí chybět. Ať už je to muž-protektor s vyvinutou muskulaturou, jehož zpátečnicky středověký způsob myšlení se nevyhnutelně střetává se svobodomyslností hrdinky, nebo její vnitřní konflikt mezi touhou po svobodě a po partnerském vztahu. Podstata úspěšné knihy však netkví v tom, z jakých přísad je vytvořená, ale jak se s touto směsí popral kuchař. S totožnými ingrediencemi se, stejně jako s podobnými hrdinkami, dá uvařit kniha skvělá, a kniha otřesná.

Ani sama Kate Danielsová není přes zmiňované společné rysy ničí kopií. Není to ani druhá Mercy, ani Anita Blakeová, ani Rachel Morganová, a přes zapojení veškeré fantazie rozhodně není ani Kal Leandros. Je to plastická, sympatická postava, která snad občas jedná lehce afektovaně a má neskutečné nadání pro komplikování zdánlivě jednoduchých úkonů. Je docela možné, že kdyby se setkala s Mercedes Thompsonovou, tak by si holky daly kafe a docela bujaře poklábosily na téma vlkodlačí alfa samec v mém životě a jeho nechutně dominantní povaha, ale přesto čtenáře tohle srovnání napadne až po dočtení. Svět obou hrdinek je totiž zcela odlišný, a stejně tak jsou proto odlišné i případy, které řeší.

Stereotypu se paranormální romance nikdy vyhnout nedokázaly a ani nedokážou. Neznamená to však nízkou kvalitu knih, ani to nijak nesnižuje jejich zmiňovaný relaxační účinek po dlouhém dni. Znamená to pouze, že poptávka je stále stejná. Hrdinky jako Mercy a Kate zkrátka milujeme a máme pro to své důvody. Stejně jako milujeme jejich namakané borce v upnutých tričkách a rozedraných džínsech, kteří se vůči nim projevují až příliš ochranitelsky. Magie mrtvých si nehraje na vážnou literaturu. Ani netvrdí, že obsahuje nějaké přesahy, alegorie života a odpovědi na metafyzické otázky, a přesto je téměř nemožné se od ní odtrhnout. Kéž by si takhle na nic nehrály i ostatní knihy. Svět by byl hned magičtější.

Název originálu: Magic Bites
Český název: Magie mrtvých
Autor: Ilona Andrews
Překlad: Hana Šimečková
Obálka: Adam Dragon
Počet stran: 256
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 150 x 210 mm
Vydal: Fantom Print, Ostrava 2011
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Magie mrtvých. Detektivka s příchutí romance, tak jak to máme rádi