Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Maggie Gyllenhaal: Nepřehlédnutelná drsňačka se sexy bratrem

Redakce

Redakce

3. 6. 2011

!Profil herečky!Maggie dostala do vínku od svých rodičů bezesporu obrovský herecký talent, kterého náležitě využívá jak ve filmu, tak u divadla. Ale nejen to, míchá se do politiky, organizuje různé charitativní akce a svou drsnou tváří a siluetou propaguje řadu módních značek.

FOTO: Maggie ve filmu Sekretářka, kterým se proslavila

Maggie ve filmu Sekretářka, kterým se proslavila, Zdroj: distributor filmu

Americká herečka Maggie Ruth Gyllenhaal se narodila 16. listopadu 1977 v New York City filmové producentce a scenáristce Naomi Foner Achsové a režiséru Stephenu Gyllenhaalovi, její poslední ryze švédský předek byl prapradědeček Leonard Gyllenhaal. Její matka je z židovské rodiny z New Yorku a je také ex-manželka Erica Fonera, profesora historie na Kolumbijské univerzitě. Její rodiče se vzali v roce, kdy se Maggie narodila, a o rozvod požádali v říjnu 2008. Má mladšího bratra Jakea, který je také známou americkou hereckou hvězdou.

Maggie vyrůstala v Los Angeles a navštěvovala prestižní školu Harvard Westlake. V sedmnácti letech zde absolvovala a přestěhovala se do New Yorku, kde začala studovat literaturu a východní náboženství na Kolumbijské univerzitě. Bakalářem svobodných umění se stala v roce 1999, po studiích na Královské akademii dramatických umění v Londýně pracovala brigádně jako servírka v restauraci v Massachusetts.

Ke dráze herečky byla doslova předurčena, protože díky otci režisérovi a matce scenáristce vyrůstala mezi filmaři. Sama říká, že když celé dětství vídala herečky při práci, logicky chtěla být jednou z nich. A jelikož jí vlivní rodiče v dráze nebránili, naopak ji podporovali, měla cestu do světa showbyznysu dokořán otevřenou. Spolu se svým bratrem v dětství navštěvovali westernový letní tábor Camp Walt Whitman v New Hampshire.

Naštěstí povolání servírky nebylo to pravé ořechové

Ve věku patnácti let debutovala ve svém prvním celovečerním filmu Vodní zeměJeremym IronsemEthanem Hawkem, hned poté následovaly další dva, kde se objevila spolu se svým bratrem, a to Nebezpečná žena a Tráva je zlatej důl. Oba režíroval její otec, měli zde jako děti vedlejší role. S matkou se ona i Jake objevili ve dvou epizodách italské kuchařské show Molto Mario.

FOTO: Maggie ve snímku Sharrybaby

Maggie ve snímku Sharrybaby, Zdroj: distributor filmu

Poté, co absolvovala vysokou školu, hrála vedlejší role ve filmech jako Šílený Cecil, kde získala úlohu maskérky-satanistky, a v roce 2001 Kluci v mém životě, kde se setkala s Drew Barrymore. Téhož roku se jí dostalo uznání za roli sestry svého pravého bratra v kultovním fantasy thrilleru Donnie Darko.

Poté, co sklidila nadšené reakce filmových kritiků v souvislosti s titulní rolí ve filmu Sekretářka (2002), byla také nominována na Zlatý glóbus, Independent Spirit Award, Chicago Film Critics Award, Boston Film Critics Award, National Board of Review Award a Gotham Award. Film, ve kterém si zahrála s Jamesem Spaderem, byl v roce 2002 uveden na festivalu Sundance. Postava emocionálně zničené mladé ženy, která prostřednictvím sadomasochistického vztahu se svým šéfem zažívá znovuzrození vlastní osobnosti a sebevědomí, patří mezi její nejlepší herecká představení.

Zapálená do politiky a charitativních akcí

Ve stejném roce pak dostala epizodní roli v Adaptaci s Nicolasem Cagem v hlavní dvojroli. Sama říká, že není možné odmítnout byť malou roličku ve filmu, který napíše Charlie Kaufman a režíruje Spike Jonze. Od té chvíle si Maggie rozhodně nemůže stěžovat na nedostatek hereckých příležitostí. K její cti slouží fakt, že si role pečlivě vybírá a nechce ze svého úspěchu za každou cenu finančně těžit. Jak sama tvrdí, nechce si totiž zašpinit svou filmografii plytkými filmy.

V těchto letech si zahrála například v režijním debutu George Clooneyho – Milujte svého zabijáka, nebo kývla na postavu promiskuitní studentky ve filmu o jedné slušné dívčí škole z 50. let Úsměv Mony Lisy s Julií Roberts v hlavní roli.

Na další Independent Spirit Award byla nominována za roli ve filmu Dona Roose Šťastné konce s Lisou Kudrow a Tomem Arnoldem. Objevila se v romantickém snímku Horší už to nebude Marca Fostera s Willem Ferrellem, Dustinem Hoffmanem, Queen Latifah a Emmou Thompson a hitu posledního ročníku festivalu Sundance Sherrybaby. V roce 2005 si zahrála mimo jiné ve filmu Nevěřte mužům s Julianne Moore a Davidem Duchovnym.

Od roku 2002 se stýkala s blízkým přítelem svého bratra Peterem Sarsgaardem, v dubnu 2006 oznámili své zasnoubení. Toho roku se jim 3. října narodila dcera Ramona a všichni tři spolu žijí v newyorském Brooklynu. Dne 2. května 2009 byli oba oddáni v malé kapli v Brindisi v Itálii. Zpět do práce se vrátila šest měsíců po porodu, aby stihla natáčení Temného rytíře.

FOTO: Maggie ve filmu Kouzelná chůva a Velký třesk

Maggie ve filmu Kouzelná chůva a Velký třesk, Zdroj: distributor filmu

Ačkoliv se nezdá, je Maggie politicky aktivní, při události 18. Independent Spirit Awards se vyslovila proti válce v Iráku (podle ní je důvodem pro invazi imperialismus a ropa). Účastnila se také kampaně Artists United to Win Without War, kterou započal Robert Greenwald s cílem prosazování progresivních příčin a nesouhlasu s válkou v Iráku. Ona a její bratr natočili reklamu pro Rock the Vote, ve které podporovali Johna Kerryho, stejně tak podporovali Baracka Obamu v prezidentských volbách 2008. Vede organizaci jménem American Civil Liberties Unie (Americká unie občanských svobod), kterou velmi silně podporuje i celá její rodina.

Tvář mnoha značek přestala kouřit

Kromě herectví se věnovala i modelingu, stala se tváří značek jako Miu Miu, Reebok a Agent Provocateur. Maggie je zastáncem neziskové organizace Witness, která využívá video a online technologie, aby upozornila na porušování lidských práv. Pomohla také navrhnout náhrdelník, který se prodával za 100 dolarů, a celý výtěžek z prodeje šel na charitu. V říjnu 2008 se v Los Angeles konala módní přehlídka s názvem Fashionably Natural, kde bylo prezentováno umění Gen Art a SoyJoy. Přehlídka představila čtyři začínající designéry, kteří pracovali jen s přírodními a ekologicky šetrnými materiály.

Má za sebou také úspěšnou divadelní kariéru. Svého debutu se dočkala v Berkeley Repertory Theatre, v představení Closer producenta Patricka Marberse, za který získala příznivé recenze. Drama, podle kterého vznikl i film s názvem Na dotek, se hraje od roku 2000 až do současnosti. Maggie hrála i v několika dalších hrách včetně Bouře, Antonius a Kleopatra, projekt Butterfly a No Exit.

FOTO: Maggie s Jeffem Bridgesem ve snímku Crazy Hearts

Maggie s Jeffem Bridgesem ve snímku Crazy Heart, Zdroj: distributor filmu

V roce 2009 jsme Maggie mohli vidět v romantické komedii Všude dobře, proč být doma a v hudebním snímku Crazy Heart, kde hrála po boku Jeffa Bridgese. O rok později si zahrála v rodinné komedii Kouzelná chůva a Velký třesk s Emmou Thompson, která je její nejbližší přítelkyní. Letos se nám představí v hlavní roli romantické komedie Hysteria, pojednávající o vynálezu vibrátoru, takže se máme na co těšit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Maggie Gyllenhaal: Nepřehlédnutelná drsňačka se sexy bratrem