Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Londýn buduje olympijský park. Bude obrovský a plný zeleně a umění

Redakce

Redakce

12. 9. 2011

Již za necelý rok, 26. července 2012, začnou letní olympijské hry v Londýně. Olympiáda se již dávno netočí jen okolo sportu. Jedná se také o významnou událost ve světě architektury. Olympijské přípravy zahrnují i výstavbu rozsáhlého parku. Jaký bude jeho charakter?

V Londýně se schyluje k významné sportovní události. Rozdáno bude na 300 sad medailí ve 28 sportech. Slavnostnímu zahájení předcházejí dlouhé stavební přípravy. Jejich cílem není jen vytvoření zeleného pozadí pro olympijské klání. Park je navrhován tak, aby sloužil i dalším generacím jako příjemné místo k odpočinku.

Více než 2,5 kilometrů čtverečních průmyslové a odpady kontaminované plochy ve východním Londýně se mění k nepoznání. V posledních třech letech tu vzniká jeden z největší nových městských parků v Evropě.

Sever proti jihu

Park bude mít dvě charakterově rozdílné části. Jižní část bude odrážet rušivou povahu závodů, bude se v ní nacházet mimo jiné i olympijský stadion. Tato část bude plná kaváren, barů, trhů a zahrad s okrasnými květinami. Jejich výsadbu bude mít na starosti tým místních návrhářů The Klassnik Corporation, Riitta Ikonen a We Made That.

FOTO: Okrasné zahrady v jižní části parku, zdroj: london2012.com

Okrasné zahrady v jižní části parku

Severní oblast parku je budována s ohledem na životní prostředí a trvale udržitelný rozvoj. Na rozloze 45 hektarů budou ke spatření vzácné živočišné druhy, například ledňáčci, vydry, hraboši nebo pěnkavy. Půjde o klidný veřejný prostor, ideální místo pro rekreaci.

Podél pěšin bude vysázeno na 2 000 stromů, například jasany, olše, vrby, břízy, lísky, třešně, topoly nebo platany. Stromy budou pečlivě vybírány s ohledem na jejich odolnost k důsledkům klimatických změn. Další důležitou složkou parkové flóry budou mokřadní rostliny, kterých bude vysázeno na 300 000.

Umění pro veřejný život

Součástí olympijského parku budou i umělecká díla. V průběhu posledních dvou let byla na zelené ploše okolo stadionu započatá celá řada projektů, které zahrnují mosty a podchody, bezpečnostní oplocení nebo fasády. Začleněním umění a kultury do veřejných prostor parku má vzniknout jedinečné místo, které sjednotí místní komunitu, přiláká nový byznys a vytvoří z východního Londýna světovou turistickou destinaci.

FOTO: Olympijský park, zdroj: london2012.com

Olympijský park

Například The Clouds Bridge studentů designu Oscara Bauera a Nazareno Crea se má stát kultovním místem pro setkávání lidí. Pravidelné modré tvary pokrývající celou délku mostu jsou inspirovány oblohou klenoucí se nad Standfordem a čtvercovou mřížkou činžovních domů. Podchod a most s názvem One Whirl naopak navrhne umělec Martin Richman, který se nechal ovlivnit energií olympijských her.

FOTO: The Cloud Bridge studentů designu Oscara Bauera a Nazareno Crea, zdroj: london2012.com

The Cloud Bridge studentů designu Oscara Bauera a Nazareno Crea

Tím nejvýraznějším uměleckým dílem bude 114 m vysoký, tmavě červený orbit tvořený složitě propletenými ocelovými trubkami. Svým vzhledem připomíná oběžnou dráhu. Návrh pochází od britského architekta indického původu, Anishe Kapoora. Orbit pojmenuje podle hlavního sponzora projektu společnosti ArcelorMittal, která zaplatí osm desetin pořizovací ceny.

„Zaměřil jsem se na myšlenku věže a nahradil její tradiční rovné linie orbitálním, plovoucím a stáčejícím se tvarem. Doufám, že u diváků vyvolám pocit určitého druhu nestability,“ vysvětluje Anish Kapoor. Spirálovitá konstrukce s vyhlídkou na dominanty Londýna bude umístěna do jižní části parku poblíž hlavního stadionu. K panoramatické plošině na vrcholu povede výtah nebo točité schodiště.

 

FOTO: Arcelor Mittal Orbit navržený britským architektem Anishem Kapoorem, zdroj: www.london2012.com

Arcelor Mittal Orbit navržený britským architektem Anishem Kapoorem

Olympijskému parku byla udělena cena za rovnost a rozmanitost. Stane se nejsnáze přístupným parkem v Londýně. Zahrnovat bude široké pěší cesty s hladkými povrchy bez výrazného stoupání či klesání. Lavičky a odpočívadla budou rozmístěny v pravidelných vzdálenostech. Oblast se tak stane novým měřítkem pro bezbariérové prostory a ruku v ruce s tím, snad i novým podnětem ke změně způsobu uvažování o designu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Londýn buduje olympijský park. Bude obrovský a plný zeleně a umění