Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Liv Tyler: Slavná dcera slavného rockera

Redakce

Redakce

1. 7. 2011

!Profil herečky!Těsně po startu své kariéry ve čtrnácti letech přestala kouřit, může se pyšnit velikostí bot číslo deset a třemi nevlastními sourozenci. Se sestrou Miou jsou si podobné jako vejce vejci. V nejbližší době se dočkáme premiéry dramatu Ledge.

FOTO: Mladá svůdná kráska Liv

Mladá svůdná kráska Liv Tyler, Zdroj: distributor filmu

Liv Tyler se narodila 1. července 1977 v New Yorku bývalé modelce, zpěvačce a Playboy Playmate Bebe Buell a frontmanovi kapely Aerosmith Stevenu Tylerovi, který byl však v té době závislý na drogách, a proto se nejevil jako zrovna příkladný otec. Její matka ji pojmenovala po norské herečce Liv Ullmann, poté co ji viděla na obálce televizního programu. Má italské, německé, polské, ruské a anglické předky z otcovy strany, díky němu má také tři nevlastní sourozence – Miu Tyler, Chalsea Annu Tallarico a Taje Monroe Tallarico. Babička z matčiny strany, Dorothea Johnson, založila Protocol School of Washington.

Kvůli Stevenovým drogovým skandálům mu Bebe o jeho otcovství neřekla a malou Liv vychovávala společně se svým přítelem Toddem Rundgrenem, nejprve se Liv jmenovala Rundgrenová. Svého pravého otce potkala až ve svých deseti letech na jeho koncertě, kde zjistila, že je jeho dcerou, právě díky značné podobě s jeho dcerou Miou. Skoro jako by byly dvojčata.

Teprve ve dvanácti si nechala změnit jméno na Liv Tyler, v této době se mezi ní a otcem rozvinul velmi blízký vztah. V patnácti se za pomoci americké modelky českého původu Pavlíny Pořízkové začala věnovat modelingu, ten ji však brzo přestal bavit, a tak se rozhodla zkusit dráhu herečky.

The YouTube ID of Q2MPOvK2J9E&feature=related is invalid.

Liv navštěvovala Congressional Schools of Virginia, Breakwater School a Waynflete School v Portlandu v Main, ve dvanácti letech se s matkou vrátila do New Yorku. Navštěvovala York Preparatory v New York City, střední i vysokou školu. V roce 1995 absolvovala a pokračovala ve své herecké kariéře, přestože u ní byla zjištěna porucha pozornosti a hyperaktivita.

Liv znamená život

Poprvé se na televizní obrazovce objevila ve videoklipu Aerosmith s názvem Crazy. Začala se věnovat i dabingu a namluvila postavičku Asteria v kresleném televizním seriálu Herkules. Svůj filmový debut uskutečnila v roce 1994 v thrilleru Němý svědek, o rok později se objevila v kladně přijatém romantickém dramatu Heavy a v úspěšné komedii Na plný pecky. Neobjevovala se pouze na plátně, ale i na televizních obrazovkách, například v reklamě na šampon Lux a Pantene nebo v reklamě na džíny Bongo.

Skutečným zlomem v její hvězdné kariéře byl výkon v Bertolucciho filmu Svůdná krása z roku 1996, kde si zahrála mladou dívku, jež přijede do Itálie, aby našla svého otce a přijde zde o panenství. Po této roli se s dalšími nabídkami doslova roztrhl pytel, ještě téhož roku si zahrála po boku Toma Hankse v komedii To je náš hit. O několik let později ji proslavil akční velkofilm Armageddon, kde si zahrála společně s Brucem WillisemBenem Affleckem.

FOTO: Ve snímku Svůdná krása

Zamyšlená Liv ve snímku Svůdná krása

Bylo jí řečeno, že pokud by zhubla, měla by více pracovních nabídek, ale Liv odmítla splnit tyto normy. Pro zbytek světa je štíhlá a sama sobě se líbí taková, jaká je.

Nikdy nebrala hodiny herectví

V roce 2001 se díky roli Arwen v Pánovi Prstenů: Společenství prstenu naučila šermovat, avšak scénář byl změněn, a ona své dovednosti neměla kde ukázat. Mimo jiné se zde také zamilovala do právoplatného gondorského dědice Aragona, Vigga Mortensena. I přesto, že se režisér rozhodl konečnou verzi zúspornit, trilogie Pán Prstenů se stala veleúspěšným trhákem všech kin. V roce 2004 kývla na roli v romantické komedii Táta na plný úvazek, kde zkušeně sekundovala Benu Affleckovi i Jennifer Lopez. O rok později si zahrála mladou zdravotní sestřičku ve snímku Samotář Jim.

Liv prohlásila: „Neměla jsem čas na dětství ve věku teenagera, protože jsem pracovala od čtrnácti let. Ale to mě také drželo od problémů, braní drog a flámování jak o život. Já byla v Toskánsku a pracovala na filmu, měla jsem svou vlastní zábavu, samozřejmě trochu jiného druhu. Ničeho nelituji, miluji to, jak jsem tuto část života prožila.“

FOTO: S Viggem Mortensenem v Pánovi prstenů

S Viggem Mortensenem v Pánovi prstenů

V letech 1996 až 1998 byla vídána po boku Joaquina Phoenixe, o několik let dříve chodila s hercem Johnnem Whitworthem. V roce 1998 začala randit s hudebníkem Roystonem Langdonem z britské skupiny Spacehog.  Zasnoubili se v únoru 2001 a chvíli poté si své ano řekli na pohádkovém Barbarosu. Tři roky se věnovala rodině a především synovi Milovi Williamu Langdonovi (nar. 14. prosince 2004), poté se opět vrátila k herectví. V roce 2008 pár potvrdil, že se rozchází, ale zůstávají přátelé. V rozhovoru pro australský Daily Telegraph Liv potvrdila, že její rozchod s Roystonem ji vedl k přesunu do Los Angeles s vysvětlením, že bylo velmi těžké sdílet společně stejnou domácnost v New Yorku. V červnu roku 2010 Liv uvedla, že byla velmi citlivá a dodala: „Zamiluji se jednou za uherský rok.“

Zajímá se o charitu a dobročinnost

Liv je aktivním stoupencem dobročinných organizací, jako je Dětský fond OSN (UNICEF). Byla jmenována velvyslankyní ve Spojených státech v roce 2003, v listopadu o rok později hostila UNICE Snowflake v New York City. Stejného roku darovala fondu žen pro výzkum rakoviny množství peněz a podpořila tím inovativní výzkum, vzdělávání a osvětu zaměřenou na vývoj účinnějších postupů pro včasnou diagnostiku, léčbu a prevenci u rakoviny všech žen.

Přátelí se s designérkou Stellou McCartney, modelkou Helen Christensen a herečkami Kate Hudson a Gwyneth Paltrow. Liv byla dříve vegankou, ale později začala jíst maso. V roce 2003 se stala tváří kosmetické značky Givenchy a získala i vlastní parfém Very Irresistible, v překladu velmi neodolatelná.

Liv herectví doslova propadla, což potvruzuje slovy: „Nejraději mám filmy, kde si musíte věci domýšlet a představovat si. Díky tomu můžete snít. Když je všechno jasně řečené nebo ukázané, nezbývá žádný prostor pro otázky. A to je podle mě nuda.“

Letos se můžeme těšit na její dvě významné role v thrilleru Strangers 2 a v americkém dramatu jednoho manželského páru nazvaném Ledge.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Liv Tyler: Slavná dcera slavného rockera