Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Literární vědec Zdeněk Pešat zemřel

Redakce

Redakce

31. 3. 2010

Zdeněk Pešat, významný literární vědec, první polistopadový ředitel Ústavu pro českou literaturu AV ČR, člen jeho vědecké rady a jeho dlouholetý spolupracovník, zemřel 29. března 2010 ve věku dvaaosmdesáti let.

Ilustrační foto Zdroj: babblingbrookphotography.com

Ilustrační foto Zdroj: babblingbrookphotography.com

PhDr. Zdeněk Pešat, DrSc. se narodil 4. listopadu 1927 v rodině berního úředníku v dnešním Frýdku-Místku. Na gymnázium nastoupil roku 1938, odku musel v roce 1941, když bylo obsazeno nacisty, odejít Vrátit se tam mohl až po šesti letech, tj. roku 1947. Mezitím vykonával různé manuální práce a byl i nuceně nasazen. Roku 1952 dokončil svá studia na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a od roku 1953 působil v Ústavu pro českou literaturu Akademie věd.

Zdeněk Pešat byl jedním z žáků Jana Mukařovského a řadil se tak mezi tzv. druhou generaci pražské strukturalistické školy. V druhé polovině padesátých a šedesátých let se podílel na tvorbě „akademických“ Dějin české literatury, od sedmdesátých let pak patřil mezi tým autorů významného Lexikonu české literatury. Před rokem a půl se dočkal dokončení tohoto díla.

Lexikon české literatury Zdroj: archív nakladatelství Academia

Lexikon české literatury Zdroj: archív nakladatelství Academia

Zabýval se dílem například Jana Nerudy či Františka Halase, věnoval se tvorbě Skupiny 42. Je autorem prozatím jediné monografie o Jaroslavu Seifertovi, vydal dvě knihy literárněhistorických a teoretických statí: Dialogy s poezií (1985) a Tři podoby literární vědy (1998).

Zdeněk Pešat Zdroj: slovnikceskeliteratury.cz

Zdeněk Pešat Zdroj: slovnikceskeliteratury.cz

Přestože ho v posledních letech zdravotní stav donutil stáhnout se do ústraní, byl stále v kontaktu s akademickou obcí a zajímal se o dění na české literární scéně. Termín a místo posledního rozloučení se Zdeňkem Pešatem bude teprve upřesněno.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Literární vědec Zdeněk Pešat zemřel