×
TOPZINE.cz

Literární vědec Zdeněk Pešat zemřel

Zdeněk Pešat, významný literární vědec, první polistopadový ředitel Ústavu pro českou literaturu AV ČR, člen jeho vědecké rady a jeho dlouholetý spolupracovník, zemřel 29. března 2010 ve věku dvaaosmdesáti let.

Ilustrační foto Zdroj: babblingbrookphotography.com
Ilustrační foto Zdroj: babblingbrookphotography.com

PhDr. Zdeněk Pešat, DrSc. se narodil 4. listopadu 1927 v rodině berního úředníku v dnešním Frýdku-Místku. Na gymnázium nastoupil roku 1938, odku musel v roce 1941, když bylo obsazeno nacisty, odejít Vrátit se tam mohl až po šesti letech, tj. roku 1947. Mezitím vykonával různé manuální práce a byl i nuceně nasazen. Roku 1952 dokončil svá studia na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a od roku 1953 působil v Ústavu pro českou literaturu Akademie věd.

Zdeněk Pešat byl jedním z žáků Jana Mukařovského a řadil se tak mezi tzv. druhou generaci pražské strukturalistické školy. V druhé polovině padesátých a šedesátých let se podílel na tvorbě „akademických“ Dějin české literatury, od sedmdesátých let pak patřil mezi tým autorů významného Lexikonu české literatury. Před rokem a půl se dočkal dokončení tohoto díla.

Lexikon české literatury Zdroj: archív nakladatelství Academia
Lexikon české literatury Zdroj: archív nakladatelství Academia

Zabýval se dílem například Jana Nerudy či Františka Halase, věnoval se tvorbě Skupiny 42. Je autorem prozatím jediné monografie o Jaroslavu Seifertovi, vydal dvě knihy literárněhistorických a teoretických statí: Dialogy s poezií (1985) a Tři podoby literární vědy (1998).

Zdeněk Pešat Zdroj: slovnikceskeliteratury.cz
Zdeněk Pešat Zdroj: slovnikceskeliteratury.cz

Přestože ho v posledních letech zdravotní stav donutil stáhnout se do ústraní, byl stále v kontaktu s akademickou obcí a zajímal se o dění na české literární scéně. Termín a místo posledního rozloučení se Zdeňkem Pešatem bude teprve upřesněno.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..