Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Literární průvodce. Poznejte USA a bohatý knižní svět fantasy i hororu

Tereza Turzíková

Tereza Turzíková

18. 11. 2013

Spojené státy americké lákají na cestu přes Atlantik nejen cestovatele, ale i čtenáře. Americká literatura nabízí zábavné čtení pro milovníky všech žánrů. Vydejte se na výlet za literaturou Nového světa.

FOTO: Spojené státy americké

Americká literatura je populární po celém světě. Zdroj: sxc.hu

V současné době patří mezi nejprodávanější díla právě knihy amerických autorů. Vládnou na poli románů, sci-fi, hororu, fantasy i odborné literatury. Přesto se tradice americké literatury začala vytvářet daleko později než v Evropě nebo Asii.

Počátky americké literatury

Po osídlení amerického pobřeží Brity a vytvoření třinácti kolonií začínáme mluvit o vzniku literatury Severní Ameriky. V 17. a první polovině 18. století měla převážně historickou a geografickou funkci. Psaly se memoáry a kroniky, velký význam měla rovněž nábožensky orientovaná puritánská literatura. Během hnutí za nezávislost se mezi osadníky začaly šířit osvícenecké myšlenky z Evropy a populárními se stala jména jako Thomas Jefferson a Benjamin Franklin.

V první polovině 19. století Spojené státy zaznamenaly velký rozvoj beletrie a románu. Z Evropy se začal šířit romantismus a brzy se objevili první velcí američtí spisovatelé. Mezi důležité představitele tohoto období patří Washington Irving a Edgar Allan Poe.

Ospalá díra má i literární předlohu

Washington Irving se proslavil svým dílem Legenda o spícím luhu, lépe známém jako Ospalá díra. Děsivý příběh o bezhlavém jezdci řádícím v malém městečku se stal jedním z prvních amerických hororů.

Mistrem strachu a napětí se však stal o něco mladší Edgar Allan Poe. Bostonský rodák založil v USA tradici vědecko-fantastické literatury a jeho hororové povídky se těší oblíbenosti dodnes. Jáma a kyvadlo, Zlatý skarabeus, Předčasný pohřeb, Maska červené smrti a rozsáhlá báseň Havran, ve které osamělého muže uprostřed noci navštíví krkavec, patří mezi ty nejznámější zlomky jeho rozsáhlého díla.

Mezi další významné romantické spisovatele patřil Nathaniel Hawthorne a Henry Melville se svým dobrodružným románem Bílá velryba.

Havran

Jednou o půlnoci, maje horečku a rozjímaje
nad divnými svazky vědy prastaré a záslužné –
když jsem klímal v polospaní, ozvalo se znenadání
velmi jemné zaťukání na dveře – a pak už ne.
„Je to návštěva, či zdání, bylo to tak nezvučné –
jednou jen a pak už ne.“

(…)

Druhá polovina 19. století bývá někdy označována jako zlatý věk americké literatury. V této době pod vlivem realismu tvořil Jack London, autor dobrodružných knih jako Bílý tesák a Volání divočiny, příběhů o lidech a zvířatech uprostřed divoké přírody. Zvířata jsou ovšem pouze jedno z Londonových oblíbených témat – například v existencialistické knize Tulák po hvězdách se zabývá lidským osudem, cestováním v čase a reinkarnací.

Martin Eden je příběh mladého chlapce, který touží dostat se do vyšší společnosti, aby mohl být s dívkou, kterou miluje. Jeho naděje se však nevyplní a je donucen spáchat sebevraždu.

Mark Twain se stal oblíbencem dětí a mladých lidí, které zaujaly jeho slavné knihy Dobrodružství Toma Sawyera a Dobrodružství Huckleberryho Finna, knihy o chlapeckém životě dvou přátel.

Ztracená generace nachází naději

Po první světové válce se začala rozvíjet i americká poezie a drama. Tehdejší tvorba byla do značné míry ovlivněna evropskou avantgardou a američtí tvůrci se osmělili využívat nových vypravěčských postupů a motivů.

Reakcí na první světovou válku se stala takzvaná ztracená generace. Skupina mladých autorů ve svých knihách vyjadřovala zklamání nad důsledky války a bouřila se proti maření lidských životů. Výraznou osobností ztracené generace byl Ernest Hemingway. Sám Hemingway ve válce bojoval, a proto jsou jeho vzpomínky z fronty tak živé a mrazivé. Díla jako Komu zvoní hrana či Sbohem armádo! podávají důvěryhodný obraz válečného šílenství a patří mezi vrcholná díla literatury 20. století.

FOTO: Ernest Hemingway

Ernest Hemingway byl čelním představitelem ztracené generace. Zdroj: Wikimedia.org

Ve stejné době tvořil Francis Scott Fitzgerald, autor slavné knihy Velký Gatsby. Fitzgerald se ve svém díle spíše než válkou zabýval americkou vysokou společností a rozmařilým způsobem života. Velký Gatsby je příběh Nicka Carrawaye, který nahlédne do nablýskaného světa tajemného pana Gatsbyho, boháče, který je zamilovaný do již zadané Daisy. Jejich románek má však nešťastný konec a tragicky ovlivní životy všech hrdinů románu.

Americkou společnost komentuje rovněž dílo Johna Steinbecka, Williama Faulknera nebo T. S. Eliota.

Na okraji společnosti

V 50. a 60. letech se zrodila beat generation, směr, který proklamoval individualismus, boj proti konzumní společnosti a osobitý životní styl. Mezi nejznámější beatniky patří Jack Kerouac, William S. Burroughs a Allen Ginsberg. Kniha Na Cestě je typickým příkladem díla beat generation. Její autor Jack Kerouac do ní zapracovává své vzpomínky z cestování po USA se skupinou přátel. Na Cestě je oslavou mládí a nezávislosti a zároveň slouží jako kritika společnosti a věrohodný obraz své doby.

Ať už více či méně ovlivněni beatníky, v druhé polovině 20. století za pozornost rovněž stojí další američtí prozaici, kteří svým dílem nahlíží do lidské duše a společnosti. Díla jako Vyhoďme ho z kola ven Kena Keseyho, Kdo chytá v žitě J. D. Salingera či Tracyho tygr Williama Saroyana se řadí mezi nejvýznamnější romány tohoto období. V knize Jak zabít ptáčka Harper Lee se autorka zabývá předsudky a rasismem, který byl dlouhou dobu součástí každodenního amerického života.

Američtí psychopati

Současná americká literární scéna je velmi rozmanitá, čtenáři si z ní mohou vybrat nejen horory, ale i romány pro ženy. Mezi věhlasné současné tvůrce patří John Irving, autor klasických knih jako Svět podle Garpa nebo Pravidla moštárny. Za zmínku rovněž stojí Chuck Palahniuk, postmoderní spisovatel zabývající se depresivními a kontroverzními tématy.

FOTO: Chuck Palahniuk

Mezi nejslavnější díla Chucka Palahniuka patří Klub rváčů.

Bret Easton Ellis, autor knihy Americké psycho, patří společně s Palahniukem mezi literární buřiče a provokatéry. Americké psycho je skvělý thriller z devadesátých let plný cynismu, humoru a napětí. Hlavním antihrdinou je mladý, krásný a bohatý psychopat Patrick Bateman, který pracuje na Wall Street a mezi jeho koníčky patří poslouchání hudby a vraždění.

Sci-fi, fantasy a horor

Žánru sci-fi a fantasy dlouhou dobu kraloval Ray Bradbury se svým Kaleidoskopem a románem 451 stupňů Fahrenheita, který ovlivnil vývoj tohoto žánru a stal se jedním z nejlepších sci-fi spisovatelů všech dob. V současné době je velmi populární Stephenie Meyer, autorka upírské ságy pro mladé, a George R. R. Martin, jehož rozsáhlá fantasy sága Píseň ledu a ohně je jedno z nejvěhlasnějších děl fantasy.

Americkým králem hororu bývá označován Stephen King, který je společně s Danem Brownem (Šifra mistra Leonarda, Inferno) v současné době nejprodávanějším americkým autorem. Knihám jako Osvícení, Zelená míle nebo Vykoupení z věznice Shawshank se dostalo rovněž vynikajících filmových zpracování. Stephen King nabízí kvalitní a zároveň čtivé příběhy plné strachu a napětí, které se pravidelně objevují na pultech knihkupectví po celém světě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Literární průvodce. Poznejte USA a bohatý knižní svět fantasy i hororu