Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Literární ocenění ubírají knihám na popularitě, zjistila studie

Marek Líbal

Marek Líbal

4. 4. 2014

Autoři nominovaní na prestižní literární ocenění by se měli obrnit. Proč? Pokud svou nominaci promění ve vítězství, pravděpodobně se na ně snese smršť negativní kritiky ze strany čtenářů. Alespoň to tvrdí nová vědecká studie.

Akademici Amanda Sharkey a Balázs Kovács ve své studii vychází z čtenářského hodnocení třiceti dvou párů knih. V každém páru vždy jedna kniha prestižní ocenění již vyhrála (například Man Booker Prize nebo America’s National Book Award), zatímco druhá kniha svou nominaci v zisk této ceny nepřetavila, napsal server The Guardian.

Výsledky studie byly stěží předvídatelné. „Vítězství prestižní ceny v literárním světě jde ruku v ruce s mimořádně velkým snížením hodnocení vnímané kvality,“ zní překvapivý závěr.

Získáte cenu, chválu od čtenářů nikoliv

„Obětí“ literárního ocenění se stal i Julian Barnes, držitel Bookera za román Vědomí konce. Počet prodaných výtisků této knihy se sice po vyhlášení výsledků zvýšil, ale co se týká hodnocení čtenářů, tak románu začalo spíše období temna.

Několik měsíců po ocenění Barnesova románu ho ohodnotil jeden z čtenářů serveru GoodReads.com dvěma hvězdičkami a připojil svérázný komentář: „Kvůli knize se rozčílím velmi vzácně, ale teď se to povedlo. Naštval jsem se už v půlce knihy a taky mi to vydrželo.“

Za pár měsíců však čtenář připsal: „Musím říci, že ta kniha je napsaná dobře, ale to ještě není důvod k mediálnímu humbuku.“

Každému se zamlouvá trochu něco jiného

Sharkeyová a Kovács jsou toho názoru, že k tomuto fenoménu dochází ze dvou hlavních důvodů. Jedním z nich je individuální vkus čtenářů, druhým pak zvyšující se nároky na knihu, která vyhrála prestižní literární cenu.

Literární cena Knižního klubu

Stal se vítěz Literární ceny Knižního klubu David Jan Novotný také terčem negativní kritiky? Zdroj: lckk.cz

„Problémem je, že čtenář předpokládá, že kniha je dobrá, protože vyhrála literární cenu. Ale co je dobré, je částečně otázkou individuálního vkusu. A vkus čtenáře se přirozeně nemusí shodovat s pohledem kritiků nebo členů poroty, kteří vybírají vítěze literární soutěže,“ říká Sharkeyová.

Přesto Sharkeyová doporučuje autorům nepanikařit: „Nevím, jestli je něco, co by autoři měli změnit. Jsem si jistá, že většina oceněných autorů je z ceny nadšena. Spokojení musejí být i nakladatelé, neboť cena knihu vždy dobře prodá.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Literární ocenění ubírají knihám na popularitě, zjistila studie