Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Julian Barnes o eutanázii: Každý člověk má právo na to, aby se zabil

Redakce

Redakce

7. 2. 2013

FOTO: Julian Barnes (The Man Booker Prize)Britský spisovatel Julian Barnes poskytl po letech nový rozhovor. Prozradil, co ho inspirovalo při psaní Vědomí konce, a přiznal také, že je zastáncem legalizace eutanázie.

FOTO: Julian Barnes (The Man Booker Prize)

Julian Barnes (vpravo) má důvod k radosti. Byl právě oceněn Man Bookerovou cenou Zdroj: Manbookerprize.com

Podporu eutanázii vyjádřili v posledních letech například Martin Amis nebo Ian McEwan. Nyní se k nim přidal i Julian Barnes.

Doktoři by podle něj měli mít právo smrtelně nemocnému pacientovi pomoci zemřít, aniž by za to byli trestně stíhaní, uvedl v rozhovoru pro The Daily Telegraph.

Lidé musí umírat ve Švýcarsku

Podle Barnese se za starých dobrých časů doktoři někoho zbavili každou chvíli. Dnes je svazují daleko větší omezení.

Přestože Británie nedávno zavedla nové směrnice, které lékaře chrání před trestním stíháním, riziko zde stále je. Pokud se prokáže, že někdo napomáhal sebevraždě čistě ze soucitu, je eutanázie označena za nelegální. Proto spousta lidí jezdí ukončit svůj život do Švýcarska.

obálka Julian Barnes: Vědomí konce„Vždycky jsem považoval za právo každého člověka, aby se zabil, když chce. Je hrozné, že lidé musí jezdit do Švýcarska a vystavovat své příbuzné riziku žalob a trestního stíhání, i když jsou evidentně zdraví na duchu, jen nesnesitelně nezdraví na těle. Asi bych to radši udělal sám, než abych jezdil do Švýcarska.“

Sebevražda v knize i v životě

Sebevražda stála i u zrodu Barnesovy knihy Vědomí konce, která získala prestižní ocenění Man Booker Prize za rok 2011. Hlavní hrdina, Tony Webster, se snaží zjistit, jak ve skutečnosti zemřel jeho přítel, který si před 40 lety vzal život.

Přečtěte si recenzi na knihu Vědomí konce Juliana Barnese. Více čtěte ZDE.

Barnes v rozhovoru prozradil, že k napsání Vědomí konce ho přiměla životní zkušenost. Kamarád ze školy, o kterém si Barnes myslel, že vede krásný a úspěšný život, spáchal ve svých 26 letech sebevraždu. Barnes si poté ale začal uvědomovat, že jeho vzpomínky na dobu před sebevraždou se značně liší od reality.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Julian Barnes o eutanázii: Každý člověk má právo na to, aby se zabil