Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Letošní začátek podzimu bude teplejší, než je obvyklé. Bude i málo srážek

ČTK

ČTK

19. 9. 2015

Meteorologové očekávají teplý a spíš suchý začátek podzimu. V příštích čtyřech týdnech bude tepleji, než je v tomto období obvyklé. Skoro do poloviny října by měly teploty přes den stoupat na úrovně kolem 18 stupňů Celsia, později se ochladí. Víc pršet má hlavně v říjnu. Vyplývá to z výhledu počasí, který dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zveřejnil na svém webu.

podzim_les_listi_priroda_listopad_rijen

ilustrační foto, Zdroj: Shutterstock.com

„Největší pravděpodobnost teplotně nadnormálního počasí bude ve druhém (od 28. září) a čtvrtém (od 12. října) předpovědním týdnu,“ uvedli dnes meteorologové. Teploty podle nich budou s postupujícím podzimem pozvolna klesat. Ve čtvrtém týdnu by se tak měly dostávat přes den k 15 stupňům Celsia. V noci meteorologové předpokládají v prvních třech týdnech teploty kolem osmi stupňů Celsia, od 12. října už kolem šesti stupňů.

Srážkově by mělo být celé období nad dlouhodobým průměrem, který je 40 milimetrů. „V první polovině předpovídaného období očekáváme srážek pravděpodobně o něco méně, než je normál, ale ve druhé polovině tohoto období předpokládáme postupné přibývání atmosférických srážek,“ uvedl ČHMÚ. Nejvíc deště meteorologové očekávají ve čtvrtém předpovědním týdnu.

Dlouhodobá průměrná teplota mezi 21. zářím a 18. říjnem je 10,1 stupně Celsia. Nejtepleji bylo v tomto období v roce 1966 s průměrem 13,3 stupně. Naopak nejnižší teploty naměřili v roce 1972, kdy průměr činil šest stupňů Celsia. Srážek nejvíce spadlo v roce 1958, bylo to 93 milimetrů. Nejméně naopak napršelo v roce 1959 s úhrnem pouhý jeden milimetr.

Dlouhodobý výhled je založen na statistické pravděpodobnosti vývoje teplotních a vlhkostních poměrů na území České republiky, upozornil ČHMÚ.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letošní začátek podzimu bude teplejší, než je obvyklé. Bude i málo srážek