Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2022

Letní shakespearovské slavnosti. Klasika sídlí na hradech a zámcích

Oblíbený letní divadelní festival startuje 25. června na Pražském hradě. Nejen na premiérovou inscenaci Sen noci svatojánské můžete vyrazit také do Brna nebo Ostravy, a to až do 7. září.[nggallery id=2428]

Po loňském Richardu III., hře míchající historii a klasickou tragédii, se letos Slavnosti vrací ke komedii. Za premiérovou inscenaci, která se poprvé přihlásí o slovo už 25. června, tvůrci zvolili Sen noci svatojánské. Ten patří mezi vůbec nejoblíbenější a nejhranější Shakespearovy kousky.

A byl to právě Sen noci svatojánské v režii Jana Kačera, který v roce 1990 odstartoval na Hradě tradici Letních shakespearovských slavností.

SKUTR tvoří netradičně

Premiéru roku 2013 vzala do rukou nová režisérská generace. Tandem SKUTR, jež se takto potkává se Shakespearem vůbec poprvé, se k inscenaci staví jako vždy po svém.

FOTO: Letní scény 2013_3

Sen noci svatojánské prožijí nejen Hana Vagnerová a David Prachař. Zdroj: Pavel Mára, LSS

„Hra původně asi vůbec nevznikla pro divadlo, ale jako zábavná kulturní vložka na svatbu,“ vysvětluje Martin Kukučka. „Říkáme tomu rozmanitá a magická sváteční komedie,“ doplňuje svého režijního partnera Lukáš Trpišovský.

SKUTR si pro Sen noci svatojánské vymyslel i další nezvyklost. David Prachař a Vanda Hybnerová se představí ve dvojrolích.

Shakespearovi se nevyhnete

„Shakespeare znamená pro herce to, co Mozart pro muzikanty. Nedá se obejít, musíte se s ním spřátelit,“ říká představitel hlavních úloh Thesea a Oberona. David Prachař potkává Shakespearovy postavy poměrně často, aktuálně ho můžete vidět třeba v Králi Learovi v Národním divadle.

Foto: Režisérský tandem SKUTR

Režisérský tandem SKUTR se vrhá především do nekonvenčních projektů. Foto: Anna Kottová, TOPZINE.cz

Naopak Vanda Hybnerová, představitelka Hippolyty a Titánie, si touto dvojrolí snaží vylepšit svou shakesperovskou reputaci.

„Mám radši užší kontakt s lidmi, civilnější divadlo, přesto jsem letos prázdninovému hraní neodolala a se Shakespearem se tak potkávám teprve potřetí. Držím si ale jedno prvenství. V Krobotově Hamletovi jsem byla asi nejstarší Ofélií v dějinách českého divadla,“ dodává pobaveně Hybnerová.

Vyražte do Prahy, Brna a Ostravy

Ve Snu noci svatojánské si zahraje také Hana Vagnerová, pro kterou je to, jak sama přiznala, především velká a nová zkušenost. Dále uvidíte Csongora Kassaie, Martina Písaříka, Zuzanu Stavnou, Josefa Poláška, Marka Daniela nebo Václava Koptu, který se navíc částečně postará o hudební doprovod inscenace.

Kromě letošní novinky je na programu Letních shakespearovských slavností jak loňská premiéra Richard III. s Jiřím Langmajerem v hlavní roli, tak předloňská titulární komedie Zkrocení zlé ženy.

FOTO: Letní scény 2013_1

Shakespearovky lákají každoročně na známé a oblíbené herce. Zdroj: Viktor Kronbauer, LSS

Ani pátý rok po sobě nebudou chybět divácky oblíbené Veselé paničky windsorské s Bolkem Polívkou a Simonou Stašovou. Ostraváci v čele s Rudou přivezou Marnou lásky snahu, Slováci pak hry Dvaja páni z Verony, Večer trojkráľový a svého Richarda III.

Slavnosti se každoročně usídlují na hradech a zámcích. Letos můžete vyrazit na Nejvyšší purkrabství Pražského hradu, do Lichtenštejnského paláce, na brněnský Špilberk a Slezskoostravský hrad. Na Slovensku se pak bude hrát v prostředí Bratislavského hradu a Zvolenského zámku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letní shakespearovské slavnosti. Klasika sídlí na hradech a zámcích