Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Letní filmová škola 2014. Známe 7 věcí, které byste neměli vynechat

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

25. 7. 2014

Největší nesoutěžní festival v Česku. To je Letní filmová škola. V Uherském Hradišti letos představí bohatou nabídku filmů i doprovodného programu už počtyřicáté. Co by vám z ní rozhodně nemělo uniknout?

Hudební vystoupení

Vedle divadelních představení a výstav je pro návštěvníky připraveno i bohaté koncertní menu. Během devíti festivalových dní se na pódiu představí třeba Jana Kirschner, bratři Orffové, Prago Union, Yvonne Sanchez, kapela Zrní nebo Ivan Hlas. Všechny koncerty jsou pro zájemce přístupné zdarma.

Filmová nálož

Středobodem Letní filmové školy je samozřejmě filmový program. Ten je přehledně rozdělen do několika sekcí, z nichž lze však těžko vybrat jen pár tipů. Ale zkusme to. Hudebním fajnšmekrům by rozhodně neměl uniknout dokument Nick Cave: 20 000 dní na Zemi. Tvorbu našich slovenských sousedů zastoupí snímky Kandidát a Všechny moje děti. Lákadlem je také dva roky starý film Wese Andersona Až vyjde měsíc.

Z ještě starších děl nelze nedoporučit zrestaurovanou klasiku Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky, oceněnou ve své době Oscarem pro nejlepší zahraniční film. Oscara má na svém kontě i další z promítaných filmů a legend Pulp Fiction. Naopak v premiéře bude představen televizní portrét Miroslava Krobota.

Maraton seriálu Čtvrtá hvězda

Čtvrtá hvězda patří k lepšímu z letošní české seriálové produkce. Maraton tohoto komediálního seriálu však bude jen pro odvážné. Začne totiž ve středu 30. července minutu před půlnocí a potrvá až do půl šesté ráno následujícího dne. Chybět nebude ani diskuze, která se uskuteční od 11 hodin, takže budou mít fanoušci možnost se trochu dospat.

Maraton je součástí speciálního programu Dejvického divadla. Tomu bude na festivalu věnován třídenní blok, který dále vyplní třeba projekce divadelního představení Karamazovi nebo očekávaného režijního debutu Miroslava Krobota Díra u Hanušovic.

FOTO: Ctvrta hvezda

Ivan Trojan a Miroslav Krobot budou hosty diskuze. Zdroj: Bonton

České novinky

Každý festivalový den se promítne minimálně jeden z novějších českých snímků. Jiří Mádl se jako herec představí v dramatu Colette, jako režisér ve svém debutu Pojedeme k moři. Dokumentární tvorbu zastoupí Olga a Návrat Agnieszky H. Chybět nebude ani Sokolovo Krásno, nejnovější počin Jana Hřebejka Zakázané uvolnění nebo vítěz ceny z Karlových Varů pro nejlepší plakát Fair Play.

Porn-art sekce

Jedna z festivalových sekcí letošního ročníku reaguje na stále častěji se objevující silně erotické až pornografické prvky v běžné filmové distribuci. Záměrem Porn-art sekce je mimo jiné popsat vývoj těchto tendencí a analyzovat zobrazování takovýchto záběrů v současném uměleckém filmu. Promítnut bude například dokument Sladký život kurev o světové prostituci nebo Vlhká místa o úskalích dívčího dospívání.

Letní kino

Letní filmová škola nemá jen jedno letní kino, ale hned dvě. A na rozdíl od karlovarského festivalu je pořádně využívá. Projekce pod širým nebem budou letos věnovány českému a československému filmu. Ze starších děl se mohou diváci těšit na klasiky jako Marečku, podejte mi pero, Ať žijí duchové či Adéla ještě nevečeřela. Produkci z posledního roku zastoupí mimo jiné Vejška, Příběh kmotra a Trabantem až na konec světa.

Španělský film

Sekce Fokus se letos zaměří na španělskou kinematografii. Vedle ukázek současného španělského filmu představí také národní žánr españolada, retrospektivy režisérů Luise Garcíi Berlangy a Agustího Villarongy a klasické španělské horory, na kterých si budou moct smlsnout návštěvníci půlnočních delikates.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letní filmová škola 2014. Známe 7 věcí, které byste neměli vynechat