Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Led Zeppelin skrývají v názvu čtvrté desky tajemství

Adriana Semlová

Adriana Semlová

6. 9. 2011

Zajímavosti, tajemství nebo legendy, které opřádají různé nahrávky nebo osobnosti, rozhodně nejsou v hudebním průmyslu ojedinělé. Jinak na tom nejsou ani Led Zeppelin. Pojďme se ohlédnut za jejich tajuplnou deskou.

Jak se jmenuje jedno z nejvíce se prodávajících studiových alb skupiny Led Zeppelin? Z devíti řadových alb, které skupina vydala, je těžké vybrat. Ale jedna z nejúspěšnějších, čtvrtá deska, nese podivný název, skládájící se ze čtyř znaků.

V roce 1971 se kapela rozhodla vydat album. Na obalu byl zobrazen záhadný obraz starého muže s otepí na zádech. Přirovnat tento symbol k drogám není příliš tvůrčí, ale pravděpodobně je tomu opravdu tak. Nahrávací společnost Atlantic Records požádala tisk, aby na desku odkazoval jako na nahrávku se čtyřmi metafyzickými symboly. Každý člen skupiny vybral jeden symbol, který představuje jeho samotného.

John Paul Jones a John Bonham zapátrali v knize starých magických znamení. John Paul vybral kruh a v něm tři do sebe propletené ovály. Ten představuje člověka, který je důvěřivý a schopný.

Johnův znak tří proplétajících se kruhů pochází ze stejné knihy. Symbol vybral, protože se mu jednoduše líbil, ale Robert Plant tvrdí, že představuje mocnou trojku – muže, ženu a dítě. Jednou kapela také řekla, že tento znak byl emblémem piva Bellantine. Takže správná verze je už jen na fanoušcích.

ZoSo jako okultní symbol?

Znak Roberta je pírko v kruhu. Pírko patří egyptské bohyni spravedlnosti a poctivosti. Jeden z nejlepších kytaristů světa se ke svému symbolu nikdy nevyjadřoval. Nikdo tedy netuší, co symbol Jimmyho Page znamená. Kromě něho a možná Roberta Planta… Robertovi se údajně Jimmy s významem svěřil. „Můžete mi věřit, od té doby jsem zapomněl, co to bylo. A nyní mi to Pagey nechce říct.“

Největším tajemstvím, které symboly skrývají, je právě ZoSo navržené Jimmym. Kytarista byl a možná je stoupencem okultních věd a byl oddaným následovníkem Aleistera Crowleyho, jenž byl známým anglickým okultistou a zabýval se černou magií. Možná v magických symbolech našel Jimmy pro svůj symbol inspiraci.

Čtěte také: Jak vznikla historie sprostých nálepek na deskách

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Led Zeppelin skrývají v názvu čtvrté desky tajemství