Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Jimmy Page. Od Yardbirds k Led Zeppelin a ještě dál

Redakce

Redakce

26. 8. 2010

Jimmy PageAnglie se může pyšnit mnohými rockovými legendami, jako jsou Rolling Stones, Queen, Beatles nebo Led Zeppelin. Členem poslední jmenované kapely byl i legendární kytarista a praotec heavy metalu, Jimmy Page, který i ve svých 66 letech stále plní velké sportovní haly.

Jimmy Page

Jimmy Page, Zdroj: ledzeppelin.com

Historie kytarového génia by se mohla začít psát od jeho dvanácti let, kdy poprvé vzal do ruky kytaru a začal se na ni učit hrát. Již po pár letech se vypracoval na velmi nadějného hráče, kterého si na své studiové nahrávání braly už v té době známé kapely jako The Kinks, The Who nebo Rolling Stones.

Od The Yardbirds k Led Zeppelin

V roce 1966 dostal Page již druhou nabídku, aby začal hrát se skupinou Yardbirds. Nejdříve se dostal na post baskytaristy a až časem přešel ke kytaře. Komerční úspěch ale nebyl takový, jak si zbytek kapely představoval, a tak se Yardbirds začali rozpadat. Page kapelu ale opustit nechtěl, tak začal shánět nové spoluhráče. Na post baskytaristy přišel John Paul Jones a ke kapele, která již byla přejmenovaná na Led Zeppelin, se připojil bubeník John Bonham a zpěvák Robert Plant.

Led Zeppelin

Led Zeppelin: Jimmy Page, John Bonham, Robert Plant a John Paul Jones (zleva)

Tímto spojením velkých talentů vznikla jedna z nejúspěšnějších kapel rockové historie, která za celou dobu svého působení, až do smrti Johna Bonhama v roce 1980, vydala devět studiových alb a jedno dvoualbum z živého vystoupení.

Page se naučil hrát – vedle baskytary a kytary – i na mnoho dalších hudebních nástrojů. Hrál na mandolínu, banjo, harmoniku, niněru, klávesy a proslul svojí hrou na sitar, kterou dal rockové muzice nový rozměr.

Od rozpadu Led Zeppelin hrál na koncertech s Arms Charity a následovala spolupráce s různými hudebníky, mezi kterými byl například i jeho bývalý spoluhráč Robert Plant. Roku 1984 založil spolu s Paulem Rodgersem kapelu The Firm, se kterou vydali dvě alba, která ale nebyla nijak úspěšná. V roce 1988 vydal svoje sólové album Outrider a v devadesátých letech vyšlo album ve spolupráci se zpěvákem kapely Whitesnake, Davidem Covedalem. Jimmy Page dodnes spolupracuje s řadou významných hudebníků, s nimiž i často vystupuje.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jimmy Page. Od Yardbirds k Led Zeppelin a ještě dál