Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Led Bib: Bryndák, který zaujal nejen jazzový svět

Redakce

Redakce

8. 6. 2010

!Speciál!Britský netypicky jazzový kvintet je pojmenovaný dle bryndáku, který je přehozen přes pacienta během zubní prohlídky. Led Bib se zejména svým čtvrtým albem s názvem Sensible Shoes zarývá do podvědomí publika stále zřetelněji, a to svou neokoukaností, skvělým a originálním zvukem a snahou přiblížit tento žánr s bohatou minulostí a jedinečným vývojem širokému spektru posluchačů.

Led Bib, Zdroj: ledbib.com

Že stojí za to si toto uskupení pěti hudebníků (lídr skupiny Mark Holub – bicí, Pete Grogan a Chris Williams – oba altový saxofon, Liran Donin – kontrabas, Toby McLaren – klávesy) poslechnout, dokládají i četné pozitivní kritiky vyřčené nejen těmi nejprestižnějšími britskými magazíny. The Times označil skupinu Led Bib za budoucnost jazzu, BBC Music Magazine podotkl, že jejich hudba je neukázněná, intenzivní, rozmanitá a vzrušující.

Pete Grogan, Zdroj: ledbib.com

Zejména jejich nejnovější deska Sensible Shoes sklízí chválu, kde jen může. Loni byla nominována na Mercury Music Prize, cenu každoročně udělovanou těm nejlepším hudebníkům z Velké Británie a Irska, a také hudební kritiky kladnými ohlasy opět nešetří. „Sensible Shoes je taková světlá trhlina na věčně zatažené obloze,“ otevřeně hlásí Artrocker.

Jak a proč to vše vzniklo

Před sedmi lety, během svého studia na univerzitě, dal Mark Holub dohromady skupinku pěti přátel (včetně sebe samého), hudebníků, jejichž cílem bylo mimo jiné si hudbu užívat, improvizovat, vytvářet nové zvuky a melodie, jednoduše si se svými typicky jazzovými nástroji dohromady pohrávat a tím tak bavit nejen sebe, ale i své publikum. Zábava a radost nejsou obvykle ta slova, která by se nám v souvislosti s jazzem vybavila jako první, v Led Bib je tomu ovšem jinak. Kombinací téměř rockové energie, vášně a nadšení se zručností, lehkostí a obratností klasických jazzových muzikantů vzniká jedinečný celek, který boří jakékoliv hranice a diváka prostě baví.

Toto spojení pěti talentovaných přátel tedy dalo vzniknout originálnímu hudebnímu uskupení, které za dobu svého působení vydalo již čtyři alba. První z nich, vydané v roce 2005, Arboretum, získalo Peter Whittingham Jazz Award a otevřelo tak Led Bib cestu, jak širokému publiku předvést svoji radost a umění. Následovala alba Sizewell Tea (2007), poté jeden živák s prostým názvem Live (2008) a nakonec již výše zmiňované Sensible Shoes (2009).

Led Bib však rozhodně neusínají na vavřínech, koncertují po celé Evropě, získávají stále více a více posluchačů a dle nejnovějších zpráv plánují nahrávání nové desky na počátek roku 2011.

Led Bib na United Islands 2010

Aktuálně budou k vidění na pražském festivalu United Islands 2010, kde vystoupí v sobotu 26. června na scéně Radia 1 na Kampě od 18 hodin 45 minut.

Scéna Radia 1 (Kampa) – sobota 26. června
[table id=17 /]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Led Bib: Bryndák, který zaujal nejen jazzový svět