Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Léčitel představí irskou dramatiku. Tři divadla uvedou stejnou hru

Anna Kottová

Anna Kottová

18. 10. 2012

FOTO: LéčitelDivadlu v Celetné nedochází premiérový dech. Ve čtvrtek 18. října uvede hru irského dramatika Briana Friela s názvem Léčitel. Stejnou inscenaci zhlédnou diváci v Ústí nad Labem a Ostravě.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/lecitel-upoutavka/]
Zdroj: Divadlo v Celetné

Léčitele provází číslovka tři. Tři herci se sešli v inscenaci, která bude mít tři premiéry ve třech městech. Začíná ústecké Činoherní studio (16. října), pokračuje ostravské Divadlo Petra Bezruče (17. října) a končí pražské Divadlo v Celetné (18. října).

První premiéra: Poezie v Celetné dopadla nad očekávání

„Herci budou zkoušet separé a potkají se až na premiéře,“ řekl již dříve šéf spolku Kašpar, režisér a v Léčiteli i herec Jakub Špalek.

Zkoušení odpovídá i styl hry. Příběh nastíní každá postava ze svého pohledu. Verze jedné události se tak rozcházejí dle toho, jak moc si hrdinové vyprávění přibarví.

FOTO: Léčitel

Tři hrdinové budou vyprávět tentýž příběh. Zdroj: Michal Hladík, Divadlo Petra Bezruče

„Text jsme vybrali kvůli krásně vystavěným monologům a zároveň proto, že je vynikající příležitostí pro tři silné herecké osobnosti,“ vysvětluje dramaturgyně Lenka Bočková.

Autor Brian Friel, kterému se přezdívá irský Čechov, napsal hru na konci 70. let. V tvorbě se obecně zabývá irskou historií, současnou politikou i společenskou a kulturní situací svojí domoviny.

Léčitel

Divadlo v Celetné

Autor: Brian Friel

Režie: Filip Nuckolls

Hrají: Jakub Špalek, Markéta Haroková a Matúš Bukovčan

Premiéra: čtvrtek 18. října

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Léčitel představí irskou dramatiku. Tři divadla uvedou stejnou hru