Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Langhans Galerie končí s výstavami. Loučí se módními fotografiemi. Už jen chvíli!

Redakce

Redakce

8. 7. 2011

FOTO: Fotografie z výstavy NOW&WOW v Langhans galerii (1)Módní fotografie, u kterých NOW řeknete WOW? Přesně ty můžete vidět v Langhans galerii. Spolu s výstavou bude nečekaně ukončena i výstavní činnost celé galerie. Vše jen do 9. července!

FOTO: Fotografie z výstavy NOW&WOW v Langhans galerii (1)

Módě podléhají i domácí mazlíčci blogerů, Zdroj: Langhans galerie Praha

Obálky módních magazínů vystřídaly na žebříčku exkluzivity internetové módní blogy. Progresivní fotografie mladé generace jdou napříč světadíly i fotografickými žánry. Bourají zdi etického kodexu, mění způsoby vnímání módy i celého světa, vědomě i nevědomě propojují tradiční fotografické postupy s nejaktuálnějšími vizuálními trendy.

Na výstavě NOW&WOW Znovuzrození módní fotografie v Langhans Galerii nám kurátor Walter Keller předkládá vlastní výběr fotografií z módních blogů z celého světa.

Tisíce fotografií v malé galerii

Konečný počet fotografií na výstavě dosahuje téměř čísla tři tisíce. I v galerijním prostředí je ale zachována jejich interaktivní podoba. Divák si je může prohlédnout v řadě prezentací probíhajících na plochých obrazovkách a iPadech. Jestli nechá běžet připravenou prezentaci nebo si fotografie bude prohlížet sám, nechává kurátor zcela na něm.

FOTO: Fotografie z vernisáže výstavy NOW&WOW v Langhans galerii Praha

Ploché obrazovky a iPady zachovávají původní elektronickou podobu fotografií

Podobně jako na výstavě Foto Virus / C Action se i v tomto případě Walter Keller snaží udržet návštěvníky v galerii déle, než je obvyklé. Obsahový rozsah výstavy i zvolený způsob prezentace jsou toho důkazem.

Globalizace těla a gest

Současný svět, včetně světa internetových blogů, se snaží z bodu A do bodu B dostat co nejodlišnější cestou. Nakonec však všichni cestují po jedné pomyslné dálnici, i když se snaží alespoň nedržet ve stejném pruhu. Metafora dálnice představuje zjednodušeně myšlenku výstavy. Přestože jde o fotografie z různých koutů světa, mají mnoho společného.

Jak připomíná Keller: „Oblékání je součástí nonverbální komunikace, která nás odlišuje od ostatních, ale zase ne tak příliš, protože nám zároveň poskytuje možnost sociální integrace ve společnosti. Chceme se lišit a přesto být součástí celku.“

FOTO: Fotografie z výstavy NOW&WOW v Langhans galerii (2)

Posun etiky znamená i společenskou módu v běžném životě

Nejspíše každý návštěvník si po zhlédnutí výstavy uvědomí podobnost módy, póz, gest a prostředí zobrazeného na fotografii. Jako by zde existovala přímá úměra. Čím víc se snažíme o odlišnost, tím více se podobáme i napříč kontinenty.

Profesionálové

Řada z blogerů možná dosáhne v oblasti módy, psaní nebo fotografie na post profesionála. Ty ovšem na výstavě zastupují dvě jména, a to Robert Frank a Juergen Teller.

FOTO: Fotografie z vernisáže výstavy NOW&WOW v Langhans galerii Praha

Snímky ze série Go Sees visí v galerii jako prádlo na šňůře

Robert Frank je uměleckým fotografem. Zde je k vidění jeho pravděpodobně jediná módní série. Juergen Teller je módním fotografem a autorem série Go Sees. Takto jsou označovány dívky, které přichází za fotografy s cílem stát se modelkami.

Historie Langhans Galerie

V letech 1880 až 1948 sídlil ve Vodičkově ulici č. 37 ateliér významného českého fotografa Jana Langhanse. Díky Zuzaně Meisnerové-Wismer, pravnučce Jana Langhanse, zde v roce 2003 vznikl neziskový výstavní prostor zaměřený na fotografickou tvorbu a její přesahy k novým médiím. Zároveň prošel dům rekonstrukcí podle návrhu architekta Ladislava Lábuse, a získal tak ceny Grand Prix Obce architektů a Stavba roku 2003. Ve třech nadzemních podlažích a suterénu vzniklo celkem pět výstavních místností a galerijní knihovna s literaturou o fotografické teorii a tvorbě. V letošním roce převzal kurátorský dohled nad Langhans Galerií světově uznávaný odborník na fotografii Walter Keller. V Praze měl působit dva roky. Začátkem června bohužel Zuzana Meisnerová-Wismer oznámila nečekané ukončení výstavní činnosti z osobních důvodů. V sobotu 9. července galerie zaklapne dveře za posledními návštěvníky. Malou útěchou je fakt, že by prostory měly i nadále sloužit ke kulturním účelům. Činnost Archivu Langhans pokračuje nadále beze změny.

Výstava NOW&WOW Znovuzrození módní fotografie přináší skrze módní fotografii pohled na celý svět. I přes několik vad na kráse si výstava zaslouží své poslední návštěvníky.

V suterénu galerie si ti odvážnější mohou prohlédnout lékařské fotografie Dr. Ikkaku Ochiho, které jsou navíc doplněny o snímky zachycující oblasti testování jaderných zbraní v Kazachstánu.

NOW AND WOW: Znovuzrození módní fotografie

Galerie Langhans Praha

kurátor Walter Keller

25. 5. – 9. 7. 2011

otevřeno 13:00 – 19:00

vstupné: 60 Kč / 30 Kč

Souběžně probíhající výstava (v suterénu galerie):

Lékařské fotografie z Japonska z doby kolem roku 1900 ze sbírky Dr. Ikkaku Ochiho

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Langhans Galerie končí s výstavami. Loučí se módními fotografiemi. Už jen chvíli!