Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

C International Photo Magazine můžete poprvé prolistovat i v Praze. Už jen chvíli!

Redakce

Redakce

10. 5. 2011

!Fotogalerie!FOTO: Lovisa Ringborg - Bez názvu ze série Karneval Chiméry, 2008

Langhans Galerie Praha má nového kurátora. Začíná tak seznamování se současnou světovou fotografii. Výstava Foto Virus / C Action, která probíhá pod heslem Books and Looks, přináší poprvé do Prahy i jednu z legendárních knih o fotografické tvorbě. Už jen do 15. května!

FOTO: Lovisa Ringborg - Bez názvu ze série Karneval Chiméry, 2008

Lovisa Ringborg - Bez názvu ze série Karneval Chiméry (2008), Zdroj: Lovisa Ringborg

Skupinová výstava Foto Virus / C Action v Galerii Langhans se snaží zachytit aktuální vývoj světové fotografie. Kombinuje vystavené práce téměř dvaceti autorů a více jak 3 000 stran C International Photo Magazine (zkráceně C Photo), který je hlavním pojítkem mezi vybranými autory.

Špička mezi světovými publikacemi o fotografii

C Photo je výjimečnou publikací o dění na světové fotografické scéně. Magazín o tři sta stranách vycházel dvakrát ročně v letech 2005 až 2010 ve dvou bilingvních verzích, a to anglicko-čínské a španělsko-japonské. Mezinárodní tým odborníků, který vedla Lady Elena Ochoa Foster, vytvořil nový typ encyklopedie.

Nedocházelo zde pouze ke zkoumání vývoje fotografie, ale také k podnícení vzniku nové tvorby. Vybraní autoři byli požádáni o vytvoření fotografické série určené speciálně pro tento magazín, kde byly uveřejněny v oddílu nazvaném C Action. Právě odsud kurátor Walter Keller převzal název i obsah výstavy.

FOTO: Langhans Galerie Praha - fotografie z výstavy Foto Virus / C Action

Magazín  je k dispozici ve všech místnostech výstavy, Zdroj: Langhans Galerie Praha

V rozhovoru pro Českou televizi Keller vysvětluje: „Hlavním záměrem výstavy je ukázat kombinaci C Photo magazínu, který tady leží všude kolem, a vystavených fotografií. Chtěl jsem ukázat, jak fotky vytištěné v knize vypadají na stěnách. Je to způsob, jakým chci mluvit o fotografii, a zjistit, zda k nám fotografie stále promlouvá a má pro nás význam.“

Langhans Galerie Praha je poměrně mladou výstavní institucí. Navazuje na odkaz fotografa Jana Langhanse. Jedná se tedy o galerii, která se soustředí výhradně na fotografickou tvorbu. Kurátorku Zuzanu Meisnerovou-Wismer, pravnučku Jana Langhanse, pro příští dva roky vystřídá Švýcar Walter Keller, mezinárodně uznávaný odborník na současnou fotografii.

Fotografie především vypráví příběh

Každý z vybraných autorů jde vlastní cestou vyjádření. Odlišují se svým původem, zvolenou technikou, formátem i žánrem. Na výstavě se setkávají klasické černobílé, stylizované i počítačově vytvořené 3D fotografie.

Kromě Giacoma Costy a Sun Hongbina využívají všichni autoři jako zobrazovací prostředek lidské tělo. Skrze něj zobrazují svět, v jakém žijí, a vypráví příběh. Ten pak k divákovi přichází třemi různými cestami. Fotograf jej jednoduše zprostředkovává, uměle vytváří, anebo pouze předkládá jakýsi rámec. Samotný příběh tedy vzniká až v divákově vlastní fantazii.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

C International Photo Magazine můžete poprvé prolistovat i v Praze. Už jen chvíli!