Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Kuchyňská linka aneb vyberte si svůj styl

Komerční sdělení

Komerční sdělení

27. 11. 2018

Výběr kuchyňské linky je řešen několikrát za život. I když životnost kuchyňské linky bývá poměrně vysoká, po pár letech lze zaznamenat jisté opotřebení a také i zde jde vývoj stále vpřed. Ať už se jedná o inovaci kuchyně či rekonstrukci, nebo zařízení zcela nové kuchyně, je důležité znát základní parametry pro výběr adekvátní kuchyňské linky.

Kuchyňská linka aneb krok za krokem k úspěšnému výběru

Kuchyně vždy byla důležitým místem, kde se scházela rodina nejen u jídla, ale i za účelem stmelení a posezení. Do konce 18. století bylo příznačné, že se v domácnostech vařilo na otevřeném ohni. Změna nastala s nástupem průmyslové revoluce. Prostřednictvím rozvoje kultury i techniky přišly zásadní změny ve funkci kuchyně. Razantní inovací prošla kuchyně i po designové stránce.

Dnešní moderní kuchyně dokáže nejen díky vyspělé technologii mnoho usnadnit. Příprava a vaření jídla je dnes mnohem snadnější, rychlejší a mnohdy i zábavnější. V případě správné volby kuchyňské linky může být zajištěn maximální komfort nejen pro čas strávený v kuchyni.

Základní faktor pro výběr tkví ve velikosti prostoru

Hlavním atributem je velikost kuchyňského prostoru. V případě malého rozměru místnosti je ideálním a takřka jediným reálným řešením menší kuchyňská linka vybavená nejnutnějšími komponenty. Oproti tomu dostatečný prostor umožňuje v rámci kuchyňské linky i ostrůvek s pracovní plochou.

Do jisté míry optická velikost prostoru může být ovlivněna i výběrem barvy. Do menšího prostranství je vhodné zvolit světlé barvy, které kuchyň opticky zvětší. Ideální volbou je bílá kuchyňská linka. U velké kuchyně je volba snadnější, neboť lze zvolit trendy barvy pro kuchyňskou linku, možné jsou i pestré kombinace.

Vzhled kuchyňské linky aneb klasika či netypické provedení

Design a styl kuchyně hraje značný význam. Prostřednictvím barev lze nejen prostor opticky zvětšit, jak je zmíněno výše, ale také vhodným výběrem barvy kuchyňské linky si práci usnadnit. Dřevěná kuchyňská linka náleží mezi nejpopulárnější. Některé odstíny působí neutrálně, tudíž jsou dobře kombinovatelné s ostatními věcmi v kuchyni, a volbu malby lze zvolit jakoukoliv.

Kuchyňskou linku je možné zvolit i v naprosto jiném provedení, než je klasika. Oblíbené jsou kuchyňské linky s vysokým leskem v bílé či černé barvě. Působí velmi luxusně. Nicméně vyžadují údržbu a péči, neboť je na nich vidět sebemenší nečistota. Na černých linkách je patrný každý dotyk nádobí i prstů.

Adekvátní rozměry kuchyňské linky zajistí komfort při práci

Podstata spočívá ve správném zvolení kuchyňské linky. Velmi důležitým parametrem je její výška. Obecně platí, že pro osoby nižší než 170 cm je ideální výška linky 85 cm. Naopak pro vyšší postavy je třeba zvolit kuchyňskou linku ještě zhruba o 5 cm vyšší.

Důležitá je rovněž hloubka a šířka. Standard hloubky je 60 cm, v menších prostorech přibližně o 15 cm méně. Optimální šířka se nachází v rozmezí 100 až 120 cm. Vše záleží na již uvedeném prostoru, který je k dispozici.

Materiál aneb důležitý krok k úspěchu

Nejčastěji používané jsou kuchyňské linky z lamina. K dostání jsou v celé škále pastelových barev, ale i v dřevěném dekoru, kdy připomínají barvou i strukturou dřevní vlákno. Předností lamina je velmi snadná údržba, odolnost vůči mechanickému poškození a příznivá pořizovací cena. Negativní stránkou je nedostatečná odolnost proti vlhkosti. V případě použití dostatečně kvalitní hrany je však tento problém eliminován.

Evergreenem neboli klasikou jsou kuchyňské linky z masivu. Jedná se o nadčasový design. V některých případech jsou masivní kuchyňské linky kvůli váze nahrazeny dýhou. Dýha je tenkou vrstvou masivního dřeva. Nevýhodou je však vyšší pořizovací cena a náročnější péče a údržba.

Velmi oblíbené jsou kuchyňské linky z PVC fólie. Fólie je umělým materiálem, jenž je nalisován na dřevovláknitou desku. Předností je zajisté velmi pestrý barevný výběr, stejně tak rozličné profily. Výhodou je bezpochyby i velice snadná údržba a nízká pořizovací cena.

Lakované kuchyňské linky jsou atraktivní pro svůj vysoký lesk nebo naopak pro velmi matné provedení. Jejich oblíbenost má rostoucí tendenci. Mezi kladné stránky náleží vysoká kvalita povrchové úpravy, velmi snadná údržba a především značně odolný povrch. I v případě lakované kuchyňské linky lze volit z pestré nabídky barev. Nevýhodou může pro někoho být vyšší pořizovací cena.

Realita českých kuchyní aneb proč volit praktičnost

Vše se odvíjí od prostoru, jenž je k dispozici, jak již bylo uvedeno. Velmi oblíbené jsou moderní kuchyňské linky ve tvaru písmene U či L. Nicméně je zapotřebí mít dostatek místa.

Jestliže máte k dispozici malý prostor, volte především praktičnost. Zde pomohou výsuvné systémy a možnost uschování veškerých věcí, potravin apod.

Rovněž lze při výběru kuchyňské linky zohlednit styl, který je vám blízký a je typický pro vaše bydlení. Popularitě se těší rovněž kuchyňské linky v retro stylu. Velmi oblíbený je i minimalistický styl, nejen pro svou efektivitu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Kuchyňská linka aneb vyberte si svůj styl