Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Kterak Karkulka s Kocourem v botách loupali perníček u Jeníčka a Mařenky

Hana Vítová

Hana Vítová

25. 4. 2010

Jeníček a MařenkaKlasické pohádky otevírají svoji náruč a budou vám a vašim dětem vyprávět svoje příběhy.

Pohádky Pexi - balení, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Pohádky Pexi - balení, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

V pohádkové říši vládl král, který měl občas dětinské nápady. Jednou ho z dlouhé chvíle napadlo, že by mohl uspořádat turnaj mezi pohádkami. Žádné z pohádek se do klání zrovna moc nechtělo, protože byly všechny velmi dobré kamarádky. Jenže co řekl král, to muselo platit, ať se dělo co se dělo. Následujícího dne byly všichni jeho poddaní očekáváni na audienci.

Podle pořadí, v jakém přišli, jim byla přidělena čísla. Po slavnostní snídaní, na které se podávaly ty nejšťavnatější stránky knížek s lahodným likérem z fantazie, donesl král klobouk. Všichni rázem ztichli, protože z potutelného úsměvu na tváři čekali od krále nějaký šílený nápad. Král začal cosi čmárat na kus papíru, pak ho roztrhal na malé kousky a ty vhodil do klobouku.

„Začíná velká loterie,“ prohlásil, sáhl do osudí a vytáhl tři čísla.

Červená karkulka - rozehraná hra, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Červená karkulka - rozehraná hra, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Firma Pexi pro děti připravila nové tři pohádkové hry. Všechny tři jsou na motivy oblíbených pohádek, ať už se jedná o Kocoura v botách, Jeníčka a Mařenku nebo Červenou karkulku a její dobrodružství s vlkem.

Do atmosféry příběhu se vás pokusí navnadit už grafická stránka krabice, která ovšem očím nijak nelahodí. Nejpohádkovější je na první pohled krabička s pohádkou o Jeníčkovi a Mařence. Krabičky jako takové jsou tenké a skladné, ačkoliv i tak mohly být ještě o kousek menší.

Není v nich bohužel ponechán prostor na herní plány, takže když je zavřete, víko zcela nedoléhá a při jejich přenosu hrozí otevření krabice a rozsypání komponent.

Kocour v botách - obal, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Kocour v botách - obal, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

„Čest účastnit se prvního ročníku pohádkového turnaje má pohádka o Červené karkulce, Jeníček a Mařenka a Kocour v botách.“

Kniha s červenou Karkulkou ztmavla do sytě červené barvy, kterou byste si možná ve tmě spletli s černou. Další dílo o Jeníčkovi a Mařence jen nevěřícně otevřelo pusu, až se ostatní zalekly, aby mu nevypadaly všechny stránky. Jen pohádka o kocourovi v botách si začala slastně záložkou olizovat chlupy na hřbetě. Chtě nechtě, turnaj proběhnout musel.

Král měl také trochu smysl pro humor, přece jen co by to bylo za pohádku, kdyby v ní nevystupovalo kouzelné číslo tři. A tak všechny tři pohádky dostaly za úkol během třech dní a třech nocí vymyslet pro krále takovou zábavu, kterou pohádkový svět ještě neviděl.

Jeníček a Mařenka - rozehraná hra, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Jeníček a Mařenka - rozehraná hra, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Herního materiálu totiž uvnitř najdete poskrovnu. Všemu samozřejmě dominuje herní plán, který je rozkládací a potištěný z jedné strany. Pod ním se schovává pytlík se čtyřmi zvláštními dutými figurkami a hrací kostka. Rodiče, kteří nejsou příliš dobří ve vyprávění pohádek z paměti, ocení, že krabička obsahuje malou knížečku, která pěknou formou popisuje celou pohádku.

U pohádky o Červené karkulce naleznete navíc kompaktní disk s písničkou Karkulka Šikulka, která může menší děti jistě zaujmout. Bohužel nás nemile překvapil fakt, že CD obsahuje pouze jedinou písničku. Ostatní dvě hry žádný takový bonus neobsahují.

Červená karkulka - myslivec, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Červená karkulka - myslivec, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Kniha O Jeníčkovi a Mařence měla spoustu známých ve světě dospělácké literatury, a tak požádala o pomoc jednu technickou encyklopedii.

Pohádka o červené Karkulce měla přece jen omezené možnosti. Nelíbilo se jí nic, co neobsahovalo alespoň kousek červené barvy. A tak přebírala telefonní seznam s čísly na kamarády. Přeskočila červenou knihovnu, ta byla moc dospělácká, vyškrtla i knihu s červeným křížem, která moc zábavná nebyla. Když už se jí téměř zmocňovala panika, že nic nenajde, objevila kuchařku s příslušným názvem červená v kuchyni.

Zato Kocour v botách si jako obvykle moc starostí nepřidělával, téměř celé tři dny prospal, a pak se vydal na hrad.

Pohádky Pexi - figurky, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Pohádky Pexi - figurky, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Návod, natištěný na tvrdém bílém papíře, budete k prvním hrám bezpochyby potřebovat. Každý odlišný barevný puntík na hrací ploše, obvykle s nějakým číslem, znamená nějakou událost pro hrdinu našeho příběhu. To je také veškerý herní systém, protože úkolem hrdinů, ať už se jedná o Karkulku, Kocoura nebo Jeníčka s Mařenkou, je dostat se v pořádku a co nejrychleji do cíle.

Ten, komu se podaří překonat 80 (v případě Perníkové chaloupky 98) políček plných nástrah jako prvnímu, se stává vítězem. Čekají na vás záludné nástrahy jako obr, lev, ale samozřejmě i vlk. Můžete dorazit na audienci ke králi, ale můžete i zabloudit v neprobádaných lesích. Kromě nástrah vám mohou některá políčka i pomoci ve vaší pouti, ať už se jedná o zkratky nebo o dodatečné hody kostkou.

Červená karkulka - karkulka šikulka, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Červená karkulka - karkulka šikulka, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Slavnostně vyzdobený palác byl prosvětlen slunečními paprsky a provoněn čerstvým vzduchem z lesů. Na konci podlouhlé místnosti seděl nedočkavý král. První přišla na řadu knížka o Mařence s Jeníčkem, hluboce se uklonila a podala králi dlouhé podlouhlé zařízení.

„To je ajfon, ve světě lidí se stal prý zástupcem samotných bohů, můžete po něm chtít cokoli a on vám to splní. Nudit se rozhodně nebudete.

Jednoduchým principem děti nejen poznávají taje jednotlivých pohádek, ale také se učí počítat a umět prohrávat, což je v dnešní době vlastnost k nezaplacení.

Kocour v botách - rozehraná hra, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Kocour v botách - rozehraná hra, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Bohužel ve zpracování jsme nalezli jeden problém. U dvou ze tří recenzovaných her nelze hrací plány dokonale rozložit, protože se dvě části desky proti sobě vzpříčí a při snaze o jejich srovnání by mohlo dojít ke zničení celé hry. Bohužel to znamená, že pak musíte hru hrát na nakloněné hrací desce, což je zbytečný problém.

Král nevěřícně koukal na cosi, co mu leželo v rukách, ale byl velmi nedočkavý a zvědavý, a tak povolal druhou pohádku. Karkulka se usmála a pokynula rohem ke dveřím. Hrad se začal celý otřásat, do dveří zanedlouho vrazil obrovský červený gumový medvídek.

„Toto je můj dar králi. Medvídek tě vezme kamkoli budeš chtít a jako bonus ho můžeš používat jako trampolínu.“ Než to však stačila doříct, král se už s medvídkem mazlil a dal mu jméno Hopsla.

Červená karkulka - rozehraná hra, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Červená karkulka - rozehraná hra, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Hra je určena pro nejmenší děti od pěti let a zároveň je cenově dostupná. Cena ani v jednom případě nepřesahuje 200 korun (169 v případě her bez CD, 199 u hry s CD), přesto věříme, že ji šlo ještě o nějakou tu desetikorunu stlačit dolů.

Krabičky jsou stejného formátu, takže pokud si pořídíte všechny tři, budou se pěkně vyjímat vedle sebe na poličce.

Pohádky vždy najdete v krabici nejen v české, ale také ve slovenské verzi, což pro někoho může být důležitým faktem. Jsou psány velkým písmem a doprovázeny obrázky, takže si je mohou číst i děti samotné.

Červená karkulka - obal, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Červená karkulka - obal, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Nakonec přistoupil kocour, který se neustále olizoval.

„Já mám pro tebe věc nejcennější a jedinečnou. Ženě se narodila koťata, a tak bych ti jedno z nich rád věnoval. Bude ti věrně sloužit a bavit tě po celý svůj život.“

Rozevřel stránky a z něj vyskočilo roztomilé koťátko, které skočilo králi na klín a začalo příst. Král se nemohl rozhodnout, který dárek se mu víc líbí, a tak hned další den vyhlásil další ročník pohádkového turnaje.

Tyto tři hry rozhodně nijak neprověří vaše úspory, jen je škoda nalezených vad na herních plánech, které požitek ze hry kazí. Pokud tedy chcete svým dětem přiblížit oblíbené pohádky zábavnou formou, pak můžete o těchto hrách uvažovat, ale stejný úspěch můžete dosáhnout i s maňáskovým divadlem.

Název hry: Červená karkulka, Jeníček a Mařenka, Kocour v botách
Typ hry: desková, dětská
Výrobce: Alexander
Distributor pro ČR: Pexi
Cena: 169-199 Kč
Počet hráčů: 2-4
Hrací doba: 15 minut
Doporučený věk: od 5 let

Hodnocení: ** (2,3 / 5)

(v hodnocení je brána v úvahu skutečnost, že se jedná o dětské hry)

Klady:
+ klasické české pohádky
+ pohádka

Zápory:
– herní deska nejde narovnat
– stále vysoká cena
– nepěkné provedení
– CD jen s jednou písničkou
– brzy se ohrají

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kterak Karkulka s Kocourem v botách loupali perníček u Jeníčka a Mařenky