Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Krádež obrazů neuvěřitelného rozsahu! Z Národní galerie dnes v noci někdo ukradl na sto obrazů

Petr Pečenka

Petr Pečenka

1. 4. 2011

Jako z nějakého akčního filmu musela vypadat scéna odehrávající se v noci na dnešek v budově veletržního paláce. Množství odcizených obrazů nemá obdoby! Snese snad srovnání pouze s krádeží rudolfinských sbírek švédskými vojsky.

Foto: Policie na místě

Na místě zasahují elitní policejní útvary – ilustrační foto Zdroj:sxc.hu

Nedávná krádež fotografie od Františka Drtikola ze sbírky UMPRUM muzea se zdála jako vrchol drzosti. Proti tomu, co se dnes odehrálo ve Veletržním paláci, je to ale jako nic. V této pobočce Národní galerie, kde jsou vystaveny sbírky moderního umění, se totiž ztratilo 104 nejvýznamnějších a nejvzácnějších obrazů.

Budovu a její okolí policisté neprodyšně uzavřeli, na vstupních dveřích visí nápis Dnes z technických důvodů zavřeno. Krádež vyšetřuje elitní policejní jednotka zaměřená na ozbrojené loupeže.

NG ztratila své největší klenoty

Kromě obrazů z majetku NG byly odcizeny i zapůjčené obrazy od zahraničních institucí – například Kandinskij, kterého NG plánovala vystavovat až do června.  Mezi dalšími ukradenými obrazy jsou díla Františka Kupky, Zrzavého, dále díla z 19. století, i současných autorů. Podle všeho však mezi ukradenými věcmi převažují mistři klasické moderny.

Foto: Drtikol: Vlna

Odcizený akt od F. Drtikola měl nakonec štěstí. Byl před několika dny nalezen v Californii a nyní by již měl být zpátky v Umělecko průmyslovém Muzeu.                     Zdroj: UMPRUMmuseum

Bezpečnostní opatření, která byla potřeba překonat, i kvantum odcizených obrazů ukazuje, že muselo jít o velkou organizovanou skupinu. Nabízí se i spekulace nad zainteresováním někoho ze zaměstnanců NG. Je obrovskou záhadou, kdo může mít zájem o takové množství obrazů, které bude navíc velmi obtížné legální cestou prodat.  Dostanou se tedy patrně do tajných soukromých sbírek po celém světě.

Nikdo nic neviděl

Policie žádá případné svědky – především obyvatele okolních domů – aby se nebáli nahlásit jakoukoli skutečnost, která by mohla pomoci v pátrání. Na druhou stranu ale vyšetřovatelé nechtějí odpovídat na dotazy médií, s odvoláním na rozsah a závažnost případu. Nám se ale z některých zdrojů podařilo zjistit, že zloději se d budovy dostali střechou a tudy zřejmě putovaly i obrazy ven.

O celé této neskutečné situaci vás samozřejmě budeme ještě informovat. Třeba za rok, až bude zase apríl.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Krádež obrazů neuvěřitelného rozsahu! Z Národní galerie dnes v noci někdo ukradl na sto obrazů