Konec padělání léků! Do ČR přijdou nové krabičky se speciálními 2D kódy

Do dvou let se v českých lékárnách začnou objevovat krabičky se speciálními 2D kódy, které umožní ověřit jejich původ, a tak pomohou ochránit pacienty před padělky léků. ČTK to sdělil výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) Jakub Dvořáček. Padělané léky přímo ohrožují pacienty na životě, počet zachycených padělků v Evropské unii každoročně narůstá.

lekarna-prodej-leku-poradenstvi-dite-mimino
ilustrační foto, Zdroj: Shutterstock.com

“Čeští zástupci výrobců a distributorů léčiv podepsali na začátku ledna Memorandum o porozumění, kterým se připojují k evropskému systému ověřování léků ESM,” uvedl Dvořáček.

Vloni zaznamenala Světová zdravotnická organizace několik závažných případů. V květnu 2015 byly hlášeny falzifikáty meningokokové vakcíny, kvůli podezření na padělky byl preventivně zastaven výdej přípravku užívaného při chronickém přetížení organismu železem. Objevily se i krádeže několika šarží léků. “V takovém případě není možné ručit za to, že s balením nikdo nemanipuloval a že jeho obsah je správný,” vysvětlil.

Evropský systém EMS sdružuje výrobce léčiv a distributory napříč dodavatelským řetězcem tak, aby bylo možné sledovat cestu léku od výrobce až k pacientovi. Samotné ověření původu léku se má provádět pomocí speciálního 2D kódu umístěného na balení. “Po načtení se zobrazí údaje o původu léku, a tak bude možné odhalit případnou neoprávněnou manipulaci,” popsal fungování systému Dvořáček.

V Česku zaštiťuje zapracování evropského modelu AIFP. Memorandum podepsali její zástupci s Asociací evropských distributorů léčiv (AEDL), Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) a České asociace farmaceutických firem (ČAFF). Memorandem se zavázaly k účasti výrobci lékových originálů i jejich levnějších variant, tzv. generik a všichni významní distributoři působící na českém trhu. Pilotní fáze projektu začne příští rok, naplno by ověřování mohlo začít fungovat od roku 2019.

Autor ČTK

Konec padělání léků! Do ČR přijdou nové krabičky se speciálními 2D kódy
Ohodnoťte tento článek


Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*