Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Komplic již popadesáté v Divadle Na zábradlí

Redakce

Redakce

16. 2. 2011

FOTO: KOMPLIC - Kristina MaděričováVe známém pražském Divadle Na zábradlí se tento čtvrtek 17. února odehraje jubilejní 50. repríza hry Friedricha Dürrenmatta KOMPLIC v režii Davida Czesanyho. Téma této činohry je i přes rok svého vzniku (1973) stále velmi platné a nabývá nových rozměrů. Ústředním motivem je korupce, propojení politiků, policie a organizovaného zločinu.

FOTO: KOMPLIC - Kristina Maděričová

Kristina Maděričová Zdroj: Divadlo Na zábradlí

Samotná jména hlavních postav naznačují jejich obecnou platnost v každodenním běžném životě.  Doktor Doc vynalezne přístroj, který dokáže naprosto rozložit mrtvá těla, čehož využije mafián Boss, jemuž Docův přístroj vyřeší problém, kam se zavražděnými osobami.

Tak vzniká firma na likvidaci mrtvol, již však ohrožuje policista Cop, který ale po inkasování poloviny zisku taktně zavře oči a o nelegální činnosti pomlčí.

Je tedy nastolen mír mezi zdánlivě nesourodými stranami a vše hladce funguje.  Korupce sahá velmi hluboko a příběh firmy na zbavování se mrtvol se dá s nadhledem aplikovat na svět kolem nás.

Thriller s prvky černého humoru

Švýcarský dramatik Friedrich Dürrenmatt si možná myslel, že se situace bude zlepšovat a jeho hra se stane pouhou fantazií. Je ale smutnou pravdou, že se velmi pravděpodobně zmýlil.

Při příležitosti 50. reprízy byly aktualizovány filmové dotáčky používané při představení a tento komiksový thriller s prvky černého humoru se tak ukáže v lehce novém a vylepšeném kabátě, což  můžete posoudit tento čtvrtek sami.

Divadlo Na zábradlí

Komplic

Autor: Friedrich Dürrenmatt

Režie: David Czesany

Hrají: Igor Chmela, Leoš Noha, Marie Spurná, Jan Lepšík, Kristina Maděričová a další.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Komplic již popadesáté v Divadle Na zábradlí