Menu
TOPZINE.cz
Literární klub

Komiksový životopis Anne Frankové. Slavný příběh dostal nový kabát

Hana Mazancová

Hana Mazancová

19. 7. 2013

Její příběh zná téměř každý. Dva roky života strávila ukrytá i s rodinou před nacisty v zadní části domu. Když už konec války vypadal nadějně, všichni skončili v koncentračním táboře. Deník Anne Frankové nově získal komiksovou podobu, kterou ale literární kritiky smetly ze stolu.

Komiksový životopis Anne Frankové. Slavný příběh dostal nový kabát. Zdroj: Nakladatelství Paseka

Komiksový životopis Anne Frankové. Slavný příběh dostal nový kabát. Zdroj: Nakladatelství Paseka

Dva roky v jednom domě a ve strachu, že vás odhalí nacistické gestapo. Pokud na vás přijdou, cestě na smrt se zřejmě nevyhnete. Jen málokdo si umí podobné peklo představit. Ovšem díky deníku mladé dívky Anne Frankové mohli její příběh sdílet čtenáři a čtenářky po celém světě. A Anne se vlastně splnil velký sen, a to být spisovatelkou.

Deník Anne Frankové získal v literatuře takový význam, že se zařadil i mezi tituly povinné školní četby. Amsterodamská společnost Anne Frank House se proto rozhodla, že k 50. výročí svého založení vydá slavný Deník jako komiks. Kritiky se ale doslova hemží negativními komentáři. Takže jak to vlastně s komiksem vypadá?

Učebnice dějepisu? Proč ne?

Nejprve je třeba zdůraznit, že komiks podle Deníku Anne Frankové nevznikl proto, aby vydělával horentní sumy a kritika ho vychvalovala až do komiksového nebe.

Pokud zpracováváte dílo podobné kvality, rozsahu a popularity, kterým Deník Anne Frankové je, vaše šance na to zavděčit se čtenářům a čtenářkám bude vždy zpochybňována. Komiksový životopis malé Anne neaspiruje na to být nejlepší, jen se snaží udržet po celou dobu vyprávění hlavní linku příběhu a život Anne a její rodiny nabídnout jako komplexní obrázek.

Dva roky v jednom domě a ve strachu, že vás odhalí nacistické gestapo. Zdroj: Nakladatelství Paseka

Dva roky v jednom domě a ve strachu, že vás odhalí nacistické gestapo. Zdroj: Nakladatelství Paseka

Scénárista Sid Jacobson, který se práce na komiksu ujal, si s dílem pohrál (v rámci možností) celkem dobře. Literární kritiky komiksu nejčastěji vytýkají, že více než požitek ze čtení je kniha přísnou a nudnou učebnicí dějepisu. Ovšem pokud převádíte osud malé Anne a rodiny Franků do komiksové podoby, navíc musíte vystihnout kontext doby Adolfa Hitlera a nacistického Německa, menší dějepisné exkurzi se prostě nevyhnete. Ani nemůžete, protože právě dobové události jsou tím, co dělá příběh Anne Frankové příběhem Anne Frankové.

Pokud literární kritici na něco zapomínají, je to převážně fakt, že kniha je inzerovaná jako literatura pro děti a mládež. A když chcete dětem vysvětlit něco tak složitého a odporného jako doba, v níž malá Anne žila, použijete k tomu fakta.

Proto si sám příběh žádá přesné počty mrtvých Židů či obětí druhé světové války, vysvětlení Křišťálové noci a také seznam toho, co vše měli Židé zakázané dělat, vykonávat a kam nemohli chodit. Zkrátka to všechno, co je komiksu vytýkáno. Navíc veškeré historické detaily jen potvrzují fakt, že autoři měli při práci k dispozici historické zdroje, pracovali s řadou odborných dokumentů, které jim pomáhaly.

Je to Anne Franková?

I přes výše uvedené je ovšem třeba zmínit, že výtvarník Ernie Colón si s kresbou mohl dát trochu více práce. Zapracovat mohl zvláště na tom, aby jednotlivé postavy byly rozpoznatelné po celou dobu vyprávění. Občas si totiž čtenář či čtenářka mohou říkat, jestli se stále ještě jedná o Anne, či už je to někdo jiný. Zkrátka najednou nevíte, o kterou osobu se jedná, je sice Anne podobná, ale pochybnosti máte. Místy navíc děj působí poněkud infantilně až neuvěřitelně, což zřejmě způsobuje styl kresby, lépe řečeno volba až příliš veselých barev.

Vzhledem k cílové skupině komiksového životopisu Anne Frankové a nutnosti redukce příběhu se ve výsledku jedná o poměrně zdařilé dílko, které nikoho neurazí. Ba právě naopak, díky dobře uchopenému dobovému kontextu a zajímavému příběhu, což je život Anne Frankové sám o sobě, snad přiměje čtenáře a čtenářky k tomu, aby se o této hrůzné době naučili více. A mohou začít třeba deníkem Anne Frankové.

Scénárista Sid Jacobson, který se práce na komiksu ujal, si s dílem pohrál (v rámci možností) celkem dobře. Zdroj: Nakladatelství Paseka

Scénárista Sid Jacobson, který se práce na komiksu ujal, si s dílem pohrál (v rámci možností) celkem dobře. Zdroj: Nakladatelství Paseka

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Komiksový životopis Anne Frankové. Slavný příběh dostal nový kabát