Menu
TOPZINE.cz
Ze světa

Kolik váží nejtlustší dítě na světě? Rodiče na něj byli dlouho hrdí

ČTK

ČTK

12. 7. 2016

Desetiletý Arya Permana z Indonésie musí nutně zahájit dietu, protože je možná nejtlustším dítětem na světě. I když zatím byli rodiče na boubelatost svého synka docela hrdí, protože ji pokládali za známku jeho zdraví a spokojenosti, teď se začali bát, že by to mohlo být právě naopak. Arya váží 192 kilogramů a dopracoval se k morbidní obezitě, napsal zpravodajský server news.com.au.

Jeho rychlý přírůstek na váze ho donutil opustit školu, protože už není schopen chůze. Arya jí pět jídel denně skládajících se z rýže, ryb, hovězího masa, zeleninové polévky a tradičních sojových karbanátků. Dávka, kterou spořádá, by běžně stačila nakrmit dva dospělé lidi. Kvůli jeho ohromující hmotnosti mu rodiče nedokážou sehnat oblečení, a tak nosí jenom sarong.

Teď mu ale rodiče začali příjem potravy omezovat ze strachu, že by mohl umřít. „Můj syn roste ohromujícím tempem a já se bojím o jeho zdraví. Neznám žádný jiný způsob, jak mu zabránit dál přibírat, než mu dávat míň jídla,“ svěřila se novinářům jeho matka. „Pořád má hlad a dokáže sníst jídlo pro dva lidi. Je pořád unavený a stěžuje si, že se mu špatně dýchá. Většinou jí nebo spí. A když nedělá ani jedno z toho, skočí do lázně a zůstává tam celé hodiny.“

„Neexistuje větší trápení, než když vidíte, jak vaše dítě trpí. Můj syn nechodí do školy, protože už nedokáže chodit, a potřebuje neustále mou péči. Dokáže udělat jenom malý krůček, než ztratí rovnováhu. Přála bych si, abych svého syna viděla studovat a hrát si s dalšími dětmi ze čtvrti,“ dodala.

Arya je druhým synem v rodině a narodil se doma, přirozeným porodem, po němž vážil běžných 3,2 kila. Ale v době, kdy mu byly dva roky, začal na svůj věk přibírat abnormální rychlostí. Navzdory tomu si ale jeho rodiče nejprve nedělali starosti; byli šťastní, že je jejich syn tak „zdravý“. „Byli jsme rádi, že je zavalitější než ostatní děti, a pokládali jsme ho za šťastné, zdravé dítě,“ shodují se rodiče.

„Ale o pár let později už byl nafouknutý jako balón a jeho váha se vymkla kontrole. Uvědomili jsme si, že to musí být nějaká porucha, která vyžaduje lékařskou pozornost.“ Vzali proto Aryu k lékařům ve své vesnici Cipurwasari v provincii Západní Jáva, ale těm na jeho hmotnosti překvapivě nepřipadalo nic nenormálního.

„Řekli nám, ať ho vezmeme do lepších nemocnic, jestli si myslíme, že potřebuje lékařskou péči,“ uvedl jeho otec, který měsíčně v přepočtu vydělává asi 4400 korun.

„Už jsem za jeho léčbu utratil peníze nad svoje možnosti, ale jsem chudý farmář a je pro mě těžké nás vůbec uživit. Už teď nám chybí peníze, abychom nakoupili dost jídla, které zasytí jeho obrovský apetit. Vypůjčuju si, aby se mohl najíst. Nemůžeme ho přece nechat hladovět. Jsem na dně a nemůžu si dovolit drahé nemocnice. Ale doufám, že jednoho dne uvidím svého syna naprosto normálního,“ dodal.

Bezmocní rodiče nyní Aryu převedli na dietu sestávající výhradně z neloupané rýže v naději, že tak dostanou jeho váhu pod kontrolu. „Žádná matka si nepřeje přestat krmit své dítě, ale já jsem nešťastná a zoufalá,“ řekla jeho matka. „Nejsem si jistá, jestli dieta z hnědé rýže pomůže, ale tohle je jediná věc, kterou můžu udělat, abych mu zabránila, aby narostl ještě větší.“

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kolik váží nejtlustší dítě na světě? Rodiče na něj byli dlouho hrdí