Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Kolik stojí dítě?

Redakce

Redakce

18. 7. 2010

Poněkud skeptický pohled na rodičovství, kdy se přepočítává, zda se dítě vyplatí či nikoliv. Z ekonomického hlediska se rozhodně nevyplatí, ale je tohle ten určující fakt, zda si potomka pořídit? Stále si naivně myslím, že vychovat z vlastního dítěte slušného člověka o penězích není. Ale možná se pletu…

Foto: Anna Šafářová, Topzine

Vezměme to tedy od začátku. Dříve byl život jednodušší (a levnější) v tom, že se mladý pár relativně krátce po seznámení sezdal a hned na to se narodilo první dítě. Dnes je doba jiná. I když urychlená, v tomto ohledu brzdíme. Mladí lidé spolu většinou dlouho bydlí kdesi v podnájmu, teprve potom shánějí vlastní byt a až za dlouho, když si žena užije něco málo vlastní kariéry, založí si rodinu.

Zamysleme se tedy nad přepočty do detailů:

Na první rande se nehodí jít v obnošených riflích a vytahaném triku. Tak to máte nové šaty – 2500 Kč a luxusní spodní prádlo je také nutnost – 1000 Kč. Na muže pak připadá účet za večeři, případně vstupenky na kulturu – 1500 Kč. Pokud se zadaří a žena otěhotní hned, oba výrazně ušetří. Ostatní důsledky tohoto počínání zmiňovat nebudeme.

V průběhu chození výdaje na obou stranách vzrůstají a čím déle se tak děje, tím je to dražší. Květiny, dárky, společné výlety, večeře apod. Následně, po nějaké době poznávání, se v lepším případě pár sestěhuje. A protože ani jeden nemá ještě vlastní byt, zůstávají v podnájmu. Tímto společným bydlením náklady rapidně vzrostou o cca 5000 Kč pro každého. Toto je velmi neúsporná metoda, avšak v mnoha případech jediná možnost, jak bydlet spolu.

Časem, až oba v práci povýší a dostanou se na výši mzdy, se kterou je možné vyžít, pořídí si hypotéku a konečně vlastní bydlení. To ovšem znemožní jakékoliv další úspory do budoucna. Omezí se množství výletů, večeří a dárků. A pokud tohle pár vydrží, může začít pomalu šetřit na založení rodiny. O svatbě se vyjadřovat nebudeme, protože to se může stát velkým výdajem, který se může jevit jako zbytečný.

Foto: Anna Šafářová, Topzine.cz

Pokud je pár v ideálním případě připravený na dítě, nastává další zlom v jejich životě. Čili těhotenství. Pokud žena stihne porodit do začátku podzimu, výrazně ušetří. Stačí pak pořídit jen několik málo letního těhotenského oblečení – 5000 Kč, omezí se tak nákup nové zimní bundy nebo kabátu. Nemluvě o chutích a touhách těhotné, kterou muž nemůže pustit ani nakoupit, jinak vykoupí obchod jídlem, které nikdo jiný nejí.

Dostáváme se k nákupu základní výbavičky a k porodu. Při prvním dítěti jsou tyto výdaje větší, druhé dítě už bude mít kočárek a základní vybavení po starším sourozenci. Kočárek, postýlka, látkové pleny i jednorázové pleny, peřiny, vaky, dudlíky, lahve, hračky apod. Veškeré tyto nezbytnosti stojí během prvního roku života dítěte okolo 35 000 a více.

Lze výrazně ušetřit např. na hračkách, protože dítě v tomto věku nepotřebuje drahé značkové hračky. Je pro něj daleko důležitější, aby věc zaujala a to udělá stejně dobře úplně obyčejné chrastítko za 50 Kč jako značkové za 500 Kč. Stejně tak oblečení, ze kterého dítě velmi rychle vyroste, nemusí být to nejlepší, co najdete v luxusních obchodech. Miminu je to jedno, a jestli má matka touhy prezentovat svoje mrně jako „značkové“, tak ať si zaplatí.

Foto: Anna Šafářová, Topzine.cz

Jak dítě stárne, rostou i náklady na něj. Dítě ve školce stojí okolo 65 000 Kč ročně. Jsou to výdaje za školku, stravování, čas od času už předškolák chodí do nějakých kroužků, na plavání apod. Navíc je čas na pastelky, obrázkové knížky a mnohé hračky, které dítě rozvíjí. Pozor, je vhodnější upřednostnit kvalitu hraček před kvantitou, kdy má dítě několik málo oblíbených, se kterými si hraje a na zbytek se stejně ani nepodívá.

Dostáváme se do školního období. Na prvním stupni ZŠ za dítě zaplatíte okolo 68 000 Kč za rok. Penál, aktovka, psací potřeby, sešity, učebnice, ale i nový stůl a židle do dětského pokoje. A jak dítě stárne, náklady se zvyšují. Na druhém stupni už je to kolem 115 000 Kč ročně. A právě tady se pozná, jak bylo dítě vychováváno doposud.

Jestli pochopí, že nutně nepotřebuje ten nejlepší mobil nebo značkové kalhoty za 5000 Kč, ale uzná, že stejnou funkci splní věci, které stojí polovinu. Během střední školy zaplatíte za dospívajícího cca 135 000 Kč a během vysoké školy přibližně 170 000 Kč ročně. Už jen tato čísla vedou k nutnosti, aby si dospívající nebo mladý dospělý při studiu přivydělával sám, neboť zatížení rodinného rozpočtu je veliké. Nemluvě o výdajích, pokud jde o více sourozenců v rodině.

Než dítě dokončí vysokou školu, bude vás patrně stát mezi 3 – 7 miliony v závislosti na tom, jakou střední, vysokou školu nebo studijní pobyty mu dopřejete. Z toho plyne, že kdybychom všichni přepočítávali děti na peníze, naše společnost by velmi rychle vymřela, protože jen ti nejbohatší z nás by si pořídili potomka, a to pouze jednoho. Cena dítěte je zkrátka nevyčíslitelná a to nejde jen o peníze.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kolik stojí dítě?