Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Koho volit? Napovědět mohou filmy o kandidátech, jsou zdarma online

Petr Bělecký

Petr Bělecký

7. 1. 2013

Na webovém portálu DAFilms je nyní možné zhlédnout zdarma dokumentární filmy, v nichž hrají podstatnou roli současní kandidáti na prezidenta.

FOTO: Kandidáti na prezidenta České republiky

Ilustrační foto. Zdroj: Česká televize

Dokumentaristé v minulých letech zaznamenali působení některých dnešních kandidátů. Podívejte se, jak Miloš Zeman, Karel Schwarzenberg, Jana Bobošíková, nebo i nekandidující Tomio Okamura vystupovali v době, kdy nikdo nevěděl, že v České republice jednou bude přímá volba prezidenta.

„Rádi bychom nabídli dokumenty o všech kandidujících osobnostech, ale zdaleka ne všichni se v českých dokumentech objevují. Přes tuto neúplnost nabízí kolekce pěti uváděných filmů pozoruhodný vhled do nedávných českých dějin i zajímavé profily prezidentských kandidátů. Vypoví jistě více než jejich prezidentské reklamní spoty,“ říká za DAFilms Nina Numankadić.

Před kamerou se objeví Schwarzenberg, Bobošíková, Zeman i Okamura

Naše jediná jistota je, že všechno dobře dopadne režisérky Zuzany Papírníkové je portrét Karla Schwarzenberga a jeho přátel z disentu.

Snímek Bezesné noci Radima Špačka reportážním způsobem zaznamenal jednu z klíčových mediálních událostí minulého desetiletí – boj o Českou televizi, v němž velmi kontroverzní roli sehrála Jana Bobošíková.

Portrét Miloš Zeman – nekrolog politika a oslava Vysočiny režiséra Roberta Sedláčka, který na sebe upozornil filmem Rodina je základ státu, zaujme mimo jiné správným Sedláčkovým odhadem, že Miloš Zeman  „důchodcem z Vysočiny“ nezůstane navždy.

Miloš Zeman a Jana Bobošíková se objeví i ve filmu Hra o kámen režiséra Jana Geberta, který ukazuje tragikomické maloměstské drama o událostech odehrávajících se kolem odhalení pomníku osmi zavražděným sudetským Němcům v severočeském Novém Boru. Právě sem zavítaly předvolební týmy lovit hlasy voličů.

DAFilms také uvede ve světové premiéře krátkometrážní snímek Toytravel story režiséra Radovana Síbrta, jež připomene rychlý vzestup i rychlý pád cestovní kanceláře pro plyšáky, jejímž investorem a hlavní tváří byl Tomio Okamura.

Filmy můžete zdarma zhlédnout v týdnu od 7. do 13. ledna na webovém portálu DAFilms.cz, konkrétně zde.

První přímá volba prezidenta České republiky se uskuteční 11. a 12. ledna 2013.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Koho volit? Napovědět mohou filmy o kandidátech, jsou zdarma online