Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Knižní novinky: Waltariho novela, antologie blues a teorie tvůrčího psaní

Redakce

Redakce

14. 10. 2010

Foto: Město smutku a radostiV dnešních knižních novinkách vám opět přinášíme trojici velmi různorodého čtiva. Máte-li v těchto sychravých podzimních dnech náladu na nějakou poutavou novelu, jistě vás zaujme Waltariho kniha Město smutku a radosti. Milovníky hudebního žánru blues jistě potěší nově vyšlá antologie textů blues a o blues. Pokud se zajímáte o tvůrčí psaní, či o teorii s ním spojenou, pak je kniha Jiřího Studeného nazvaná Dramata jazyka pro vás to pravé.

Foto: Město smutku a radosti

Město smutku a radosti, Zdroj: archív nakladatelství Hejkal

Nakladatelství Hejkal vydává novelu Mika Waltariho nazvanou Město smutku a radosti. Její děj se odehrává během jednoho jarního dne roku 1936 v Helsinkách. Na několika nejprve zcela oddělených, později ale vzájemně se proplétajících příbězích se nám postupně vyjevuje obraz Finska v době, kdy o něj bojují dvě zcela protichůdné totalitní ideologie. Na 192 stranách knihy, kterou z finského originálu přeložila Markéta Hejkalová, tak můžeme sledovat prolínání dějin světových, popřípadě národních s dějinami jednotlivců. Waltariho novelu si můžete pořídit za 229 Kč.

Co je to blues?

FOTO: ...a to je blues…a to je blues je název nově vyšlé antologie, kterou zkomponovali Michal Šanda a Ondřej Bezr. Zahrnuje jak texty blues, tak i texty o blues. Kromě písňových textů, básní, drobných próz a jedné ukázky z rozhlasové hry v ní nalezneme i vzpomínky muzikantů, které se týkají tohoto hudebního žánru. Na 255 stranách knihy, kterou vydává nakladatelství Pavel Ševčík – Veduta, vás čeká více než 50 autorů se svými texty (E. F. Burian, Blind Gary Davis, Ivan Hlas, Václav Hrabě, Josef Kainar, Jack Kerouac, Vladimír Mišík, Jiří Míža, Jaroslav Müller, Jan Nejedlý, Vítězslav Nezval, Pavel Šrut, Vlastimil Třešňák, Jiří Voskovec, Jan Werich, Tennessee Williams aj.)

Dramata jazyka s podtitulem Teorie literatury a praxe tvůrčího psaní je dílem z pera básníka a literárního publicisty Jiřího Studeného. Ten se v ní snaží propojit literárněvědnou metodologii (naratologii, versologii aj.) s metodicky otevřeným, kreativním charakterem výuky tvůrčího psaní. Stroze analytickou, ale i bohatě rozvitou esejistickou formou navazuje na literární vědce, kteří se již tvůrčím psaním zabývali (Z. Kožmín, Z. Fišer, F.Hrdlička aj.), ale zároveň vnáší i pohled interdisciplinární a multikuluturní (např. bojová umění zenu, šamanismus). Kniha o 232 stranách, kterou vydává nakladatelství  Pavel Mervart, vás bude stát jen 249 Kč.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní novinky: Waltariho novela, antologie blues a teorie tvůrčího psaní