×
TOPZINE.cz

Knižní novinky na září 2013: Padesát odstínů svobody i Austenland

OBR: Maryrose Woodová: Nepolepšitelné děti ze sídla Ashton: Utajená obrazárna
Co nového na pultech knihkupců? Zdroj: Nakladatelství JOTA

Nový měsíc září přináší i nové knižní tituly, které se objeví na pultech knihkupců. Opět jsme vybrali pár zajímavých kousků, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti.

Co nového na pultech knihkupců? Zdroj: Nakladatelství JOTA

E L James: Padesát odstínů svobody

OBR: E L James: Padesát odstínů svobodyTrilogie Fifty Shades napíše již počátkem září svůj poslední odstín – odstín svobody. Ve chvíli, kdy se Anastasia Steeleová poprvé setkala s mladým úspěšným podnikatelem Christianem Greyem, netušila, jak moc se jí změní život.

Ana od počátku věděla, že vztah s jejím Stínem nebude procházka růžovou zahradou. Musí se naučit sdílet s Christianem jeho styl života, který jí nikdy nebyl vlastní; Christian musí na oplátku překonat svou posedlost kontrolou a vypořádat se se svými vnitřními démony. Nyní, když jsou konečně spolu, prožívají nekonečnou lásku, vášeň, vzájemnou blízkost a otvírá se před nimi svět nekonečných možností. Zdá se, že mají všechno. Pak ale zasáhne osud a před Anou vyvstávají její nejhorší noční můry.

E L James: Padesát odstínů svobody. Vydalo nakladatelství XYZ, 2013, 656 stran. Doporučená cena 449 korun.

Ondřej Beránek: Arabské revoluce

OBR: Ondřej Beránek: Arabská revoluceZačátek roku 2011 přinesl do řady arabských zemí změnu v podobě svržení několika dlouhověkých a zdánlivě neotřesitelných režimů. Byla to právě éra těchto autokratických režimů, která definovala podobu velké části Blízkého východu mnohdy už od padesátých let 20. století a která po sobě zanechala nefunkční politické instituce, občanskou společnost a do značné míry i ekonomiku.

Přes odstup dvou let je stále příliš brzy na definitivní názory o povaze a dopadech revolučních událostí. Snahou autorů této knihy je především popsat různé jevy a geopolitické změny, k nimž v souvislosti s revolucemi došlo.

Ondřej Beránek: Arabské revoluce. Vydalo nakladatelství Academia, 2013, 304 stran. Doporučená cena 325 korun.

Bohuslav Litera: Druhá revoluce

OBR: Bohuslav Litera: Druhá revoluceHistorický vývoj posledních století je svým způsobem bojem mezi demokracií a různými typy diktatur. Zvláštním případem je Rusko, které sice po revoluci 1904–1905 zahájilo pomalý postup k oslabení samoděržaví, avšak ten byl na téměř celé jedno století zastaven první světovou válkou a Říjnem 1917.

Nová bolševická moc radikálně změnila sociální a hospodářskou strukturu země a další drastické změny jí vtiskl stalinský totalitní režim, který nastoupil na přelomu 20. a 30. let minulého století. Změny, které tento režim od konce 40. let posléze aplikoval také na země sovětského bloku, včetně Československa. Některé důsledky stalinské transformace jsou stále ještě zřetelné.

Bohuslav Litera: Druhá revoluce. Vydalo nakladatelství Dokořán, 2013, 184 stran. Doporučená cena 198 korun.

Shannon Haleová: Austenland

OBR: Shannon Haleová: AustenlandMladé Newyorčance jménem Jane se v lásce nedaří, žádný muž jí není dost dobrý, a to proto, že je zamilovaná do oblíbeného horce Colina Firtha, hlavně v jeho roli pana Darcyho v televizní seriálové adaptaci Pýchy a předsudku.

Když se jí však poštěstí dostat se na brigádu do Anglie do jakéhosi tábora fanynek románů Jane Austenové, najednou zjistí, že její představy o romantickém hrdinovi se až nebezpečně stávají skutečností. Najde si nakonec pana Darcyho jako románová Elizabeth, nebo celý ten vyfantazírovaný svět pošle na onen svět?

Shannon Haleová: Austenland. Přeložil: Marko Hauliš. Vydalo nakladatelství Argo, 2013. Doporučená cena 268 korun.

Maryrose Woodová: Nepolepšitelné děti ze sídla Ashton: Utajená obrazárna

OBR: Maryrose Woodová: Nepolepšitelné děti ze sídla Ashton: Utajená obrazárnaJen díky nezměrnému úsilí slečny Penelopy Lumleyové, kurážné vychovatelky, jsou teď Alexandr, Beowulf a Kasiopea mnohem víc dětmi než vlčími mláďaty. Už si zvykli nosit oblečení. A skoro přestali výt na měsíc. Ale hlavně se dovedou ubránit nutkání, aby honili veverky po stromech.

Ačkoli má slečna vychovatelka na děti dobrý vliv, vánoční večírek paní domu proměnily v hon a téměř zničily starobylé sídlo Ashtonů. Zatímco probíhají opravy, Ashtonovi s Penelopou a dětmi se přechodně stěhují do Londýna. Penelopa je v sedmém nebi, neboť hlavní město nabízí tolik možností, jak může svoje mimořádné žáčky vzdělávat. Zároveň je plné všelijakých nástrah.

Maryrose Woodová: Nepolepšitelné děti ze sídla Ashton: Utajená obrazárna. Přeložil: Jan Kozák. Vydalo nakladatelství JOTA, 2013. Doporučená cena 248 korun.

Melisa de la Cruz: Polibek čarodějky

OBR: Melisa de la Cruz: Polibek čarodějkyJoanna Beauchampová a její dvě dcery, intelektuálka Ingrid a divoška Freya žijí vcelku poklidný život v ospalém městečku North Hampton a na první pohled se nijak neliší od jeho ostatních obyvatel – až na to, že po zrušení zákazu uvaleného před staletími mohou opět provozovat čarodějnictví.

Freya, která pracuje v kdysi zapadlém baru, míchá kouzelné nápoje lásky a její bar teď pulzuje životem, a Ingrid pod oficiální hlavičkou poradenské služby využívá svou magii a ve svém poledním volnu v knihovně pomáhá přátelům a ostatním obyvatelům městečka, které se tak trochu nachází mimo normální časoprostor.

Melisa de la Cruz: Polibek čarodějky. Přeložila: Alexandra Kolašínová. Vydalo nakladatelství BB art, 2013. Doporučená cena 229 korun.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..