Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Colin Firth: Vysněný pan Darcy

Nikola Němcová

Nikola Němcová

20. 7. 2010

Colin Firth patří k nejcharizmatičtějším britským hercům této doby. Do širšího podvědomí lidí vstoupil až jako Mark Darcy ve filmovém provedení Deníku Bridget Jonesové, přestože už měl za sebou nespočet významných rolí jako byl pan Darcy v minisérii BBC Pýcha a předsudek. Letos byl nominován na nespočet cen za roli ve snímku Single Man.

Colin Firth ve filmu Láska nebeská, Zdroj: distributor filmu

Colin Firth, celým jménem Colin Andrew Firth, se narodil 10. září 1960 v Grayshottu v Anglii. Jeho matka vyučuje teologii na The open university a otec přednáší historii na King´s Alfred College ve Winchestru. Jako malý chlapec hodně cestoval. Když mu byly pouhé dva týdny, odcestoval spolu s rodiči do Nigérie za svými prarodiči, kteří byli misionáři. O pět let později se vrátili do Anglie, kde ve Winchestru nastoupil do všeobecné školy.

Stěhování do Ameriky

V roce 1971 se celá rodina opět odstěhovala. Tentokrát do St. Louis v Americe, kde žili jeden rok. Colin se rozhodl pro studium dramatu v Drama Centre v Londýně, protože jak sám tvrdí, nikdy nechtěl být ničím jiným než hercem.

Poprvé na sebe upozornil ve hře Hamlet. Díky účasti v tomto představení získal roli v Queens Theatre v Londýně ve hře Another country, kde hrál po boku Daniela Day Lewise, Ruperta Everetta a dalších. Několik let se věnoval pouze  divadlu a televizi. Rok 1989 byl pro něj zlomovým. Získal roli ve Formanově zfilmované verzi knihy Nebezpečné známosti s názvem Valmont. Při natáčení tohoto snímku poznal  Meg Tillyovou, se kterou má syna. Několik let spolu žili, ale v roce 1993 se rozešli a každý šel vlastní cestou. O syna se však nadále stará.

Pan Darcy poprvé

V roce 1995 získal roli pana Darcyho v adaptaci Pýchy a předsudku od Jane Austenové. Za jeho ztvárnění získal další nominaci na cenu BAFTA. Rok poté si zahrál v oceňovaném snímku Anglický pacient. Jako fotbalový fanoušek se objevil ve filmu Fotbalové opojení. V roce 1998 si zahrál lorda Wessexe v oscarovém snímku Zamilovaný Shakespeare, za který spolu s kolegy získal kolektivní ocenění Screen actors guild award.

Pan Darcy podruhé

Deník Bridget Jonesové může Firth považovat za jakýsi větší zlom v jeho kariéře. Díky roli Marka Darcyho se dostal do širšího povědomí publika a stal se miláčkem žen každé kategorie. Kdo by totiž doma nechtěl mít muže, jako je Mark Darcy. Díky této roli si vysloužil další nominaci na cenu BAFTA, ale ani tentokrát ji neproměnil. Dále následovaly snímky jako Dívka s perlou, Láska nebeská, Co ta holka chce, pokračování Bridget Jonesové, Kouzelná chůva Nanny McPhee a další.

Colin spolu s Julianne Moore ve snímku Single Man

Colin za celou svou kariéru získal 4 nominace na cenu BAFTA, ale až díky roli ve snímku Single Man (od 15. července i v českých kinech) svou nominaci proměnil a ocenění získal. Díky tomuto filmu si též vysloužil svoji první nominaci na Oscara.

Zajímavosti

– Chodil s Jennifer Ehle, která hrála Darcyho lásku Elizabeth Bennetovou v seriálu Pýcha a předsudek.

– Má tři děti. Jedno ze vztahu s Meg Tilliovou a dva syny se svojí manželkou s Livií Giuggioli.

– V roce 2001 byl časopisem People zařazen mezi 50 nejkrásnějších mužů.

– Hrál třikrát pana Darcyho. Poprvé v Pýše a předsudku. podruhé a potřetí v prvním a druhém díle Bridget Jonesové. Čím to? Autorka filmu se totiž inspirovala právě v seriálové Pýše, kde jeho role osudového muže byla dost podobná jako v Bridget.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Colin Firth: Vysněný pan Darcy