Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Knižní novinky na prosinec 2014: Pohled zblízka na tajemnou Coco Chanel

Hana Mazancová

Hana Mazancová

1. 12. 2014

Nový měsíc prosinec přináší i nové knižní tituly, které se objeví na pultech knihkupců. Opět jsme vybrali pár zajímavých kousků, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti. TOPZINE.cz přináší ty nejaktuálnější tipy na pohodové čtení.

OBR: Catharina Ingelman-Sundbergová: Brambory na vloupačku

Co nového na pultech knihkupců? Zdroj: Nakladatelství Argo

Bohumil Hrabal: Spisy 2 – povídky

OBR: Bohumil Hrabal: Spisy 2 - povídkyNové vydání Hrabalových spisů ke 100. výročí autorova narození. Tímto souborem Hrabalových povídek začíná řada próz Bohumila Hrabala, navazujících na lyriku a existenciální texty jeho začátků. Objeví se zde sbírky Perlička na dně, Pábitelé, Inzerát na dům ve kterém už nechci bydlet a Morytáty a legendy.

Koncepce nového souboru Hrabalových textů vychází ze skutečnosti, že jeho Sebrané spisy jsou již k dispozici, a to v podobě 19 svazků, jež vydala Pražská imaginace v letech 1992–1997. Nová řada tyto Sebrané spisy nenahrazuje, ale textologicky z nich čerpá a odvolává se na ně. Jejím cílem je předložit hrabalovský „kánon“, základní a reprezentativní podobu autorova literárního odkazu a jeho recepce.

Bohumil Hrabal: Spisy 2 – povídky. Editoři: Jiří Pelán, Václav Kadlec. Vydalo nakladatelství Mladá fronta, 2014. 476 stran. Doporučená cena: 699 korun.

Catharina Ingelman-Sundbergová: Brambory na vloupačku

OBR: Catharina Ingelman-Sundbergová: Brambory na vloupačkuKniha švédské autorky Cathariny Ingelman-Sundbergové o partě důchodců, která se rozhodne, že je lepší nechat se zavřít do kriminálu než úpět ve starobinci.

Märtha, Lumen, Motyka, Stina a Anna-Greta se v domově důchodců Diamant ukrutně nudí. Jídlo je nevalné, zacházení špatné, mají málo pohybu a vedení šetří, kde může. To by se měli lépe i ve vězení! Märtha dostane geniální nápad – spáchají trestný čin a budou odsouzeni. Nějaký majetkový zločin, malou akci. Kořist pak darují chudým a přestárlým.

Když mohl Robin Hood, proč ne my? Chopí se tedy chodítek a vydají se do luxusního hotelu, plného bohatých hostů. Ale plán se nevydaří. Chtějí-li uspět, musejí vymyslet dokonalý zločin. Dobrodružství začíná. Netrvá dlouho a Liga důchodců se zaplete s podsvětím, kde se může stát cokoli.

Catharina Ingelman-Sundbergová: Brambory na vloupačku. Přeložila: Helena Matochová. Vydalo nakladatelství Argo, 2014. 344 stran. Doporučená cena: 359 korun.

Lisa Chaneyová: Coco Chanel. Pohled zblízka

OBR: Lisa Chaneyová: Coco ChanelGabrielle Chanelová alias Coco Chanel se vyšvihla z chudých poměrů, dosáhla jedinečného společenského vzestupu, způsobila revoluci v dámském odívání a stala se nejvlivnější módní návrhářkou 20. století. Legendárními se staly její četné milostné vztahy, jejichž dramatické a tragické podrobnosti často dřívějším životopiscům unikaly: vtipná a uhrančivá Coco byla múzou, patronkou či milenkou Picassa, Dalího, Stravinského a dalších pozoruhodných osobností včetně ruského velkoknížete Dmitrije Pavloviče či vévody z Westminsteru, nejbohatšího člověka v Anglii té doby.

Lisa Chaneyová ve své biografii čerpá i z nově objevené milostné korespondence. Poprvé rovněž odkrývá zasutá témata jako Coco a drogová závislost, její lesbické vztahy nebo poměr s německým důstojníkem za druhé světové války.
Coco Chanel však pronikavě zasáhla také do vývoje moderního umění a nový životopis této moderní ženy par excellence líčí její osobnost se všemi podrobnostmi.

Lisa Chaneyová: Coco Chanel. Pohled zblízka. Přeložili: Martin Pokorný a Pavel Pokorný. Vydalo nakladatelství Eroika, 2014. 464 stran. Doporučená cena: 447 korun.

Michaela Dombrovská: Pravidla pozitivního sobectví

OBR: Michaela Dombrovská: Pravidla pozitivního sobectvíBuďte spokojenější s deseti pravidly pozitivního sobectví! A zkrátka nepřijdou ani vaši blízcí. Pozitivní sobectví vychází z myšlenky, že pokud máme být nějak prospěšní svému okolí, musíme v první řadě umět pečovat sami o sebe.

Autorka staví na pozitivní psychologii a inspiruje se mnoha dalšími vlivy a učeními. Prostřednictvím zajímavých příběhů a tipů vám ukáže, jak si nejlépe poradit s nejčastějšími životními situacemi – od partnerství, splnění životních přání a uspořádání domova přes práci až po krásu či zdraví. Může vás inspirovat, i pokud řešíte některé neblahé následky současného životního stylu, jako jsou třeba úzkosti, potíže se sebevědomím nebo přemíra stresu.

Michaela Dombrovská: Pravidla pozitivního sobectví. Vydalo nakladatelství Grada Publishing. 160 stran. Doporučená cena: 199 korun.

 

Ace Frehley: Ničeho nelituji aneb Jak to bylo s Kiss

OBR: Ace Frehley: Ničeho nelituji aneb Jak to bylo s KissKytarista a zpěvák Ace Frehley (vlastním jménem Paul Daniel Frehley) je zakládajícím členem skupiny Kiss, v které hrál od jejího založení v roce 1973 do roku 1982 a pak znovu v letech 1996 až 2002. Na tyto roky, ale i na sólovou kariéru vzpomíná v knize, kterou napsal za pomoci novinářů Joea Laydena a Johna Ostroského.

Ace Frehley: Ničeho nelituji aneb Jak to bylo s Kiss. Přeložila. Radka Knotková. Vydalo nakladatelství VOLVOX GLOBATOR. 256 stran.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní novinky na prosinec 2014: Pohled zblízka na tajemnou Coco Chanel