Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Knižní novinky na listopad 2014: nový Stephen King i kniha elitního policisty

Hana Mazancová

Hana Mazancová

3. 11. 2014

Nový měsíc listopad přináší i nové knižní tituly, které se objeví na pultech knihkupců. Opět jsme vybrali pár zajímavých kousků, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti. TOPZINE.cz přináší ty nejaktuálnější tipy na zajímavé čtení.

OBR: Pan Mercedes

Pan Mercedes, novinka od mistra Stephena Kinga. Zdroj: Nakladatelství BETA

Stephen King: Pan Mercedes

OBR: Pan MercedesThriller Pan Mercedes je prvním dílem Kingovy nové trilogie. Čtenáři a čtenářky se seznámí s lidmi čekajícími celou noc ve frontě před budovou, v níž se koná veletrh pracovních příležitostí. Někteří z nich se stali obětmi řidice Mercedesu oblečeného do klaunské masky, který za svítání úmyslně najel do skupiny čekajících.

Několik měsíců po této události dostává vysloužilý detektiv Bill Hodges podivný dopis, ve kterém se „mercedesový vrah“ Bradly Hartsfield přiznává k činu a plánuje další, mnohem šílenější, činy.

Stephen King: Pan Mercedes. Počet stran: 376. Vydalo nakladatelství Pavel Dobrovský – BETA, 2014.

Mitch Albom: První telefonát z nebe

OBR: Mitch Albom: První telefonát z nebeJednoho dne v michiganském městečku Coldwater zazvoní telefon. Hlas říká, že volá z nebe. Je to největší zázrak v historii? Nebo nějaký krutý vtip?

Jakmile se zvěsti o podivných telefonátech rozšíří, do Coldwateru se začnou sjíždět cizinci, aby byli také u toho. Ve stejnou dobu se do Coldwateru vrací z vězení pilot s pošramocenou pověstí Sully Harding a zjišťuje, že rodné město zachvátila „zázračná horečka“. Dokonce i jeho malý syn s sebou nosí telefon na hraní a doufá, že se mu z nebe ozve maminka.

Mitch Albom souvisle přechází mezi dobou vynálezu telefonu v roce 1876 a dnešním světem, posedlým další úrovní komunikace, a bere své čtenáře na dechberoucí cestu horečné naděje.

Mitch Albom: První telefonát z nebe. Počet stran: 264. Vydalo nakladatelství Práh, 2014. Doporučená cena: 299 korun.

Brendan Reichs, Kathy Reichs: Únos

OBR: Brendan Reichs, Kathy Reichs: ÚnosTory Brennanová nedávno oslavila patnáctiny, ale na pubertu nemá čas. Po hurikánu a hlavně po ostře sledovaném soudním procesu s Pánem hry, který chtěl Tory i její kamarády zabít, se život na ostrově Morris vrací do vyjetých kolejí.

Únos je již čtvtým dílem série dobrodružství patnáctileté Tory, blízké příbuzné proslulé soudní antropoložky Tempe Brennanové.

Brendan Reichs, Kathy Reichs: Únos. Přeložila: Kristýna Kučerová. Počet stran: 382 korun. Vydalo nakladatelství BB/art, 2014. Doporučená cena: 249 korun.

Dominik Dán: Uzel

OBR: Dominik Dán: UzelDominik Dán je nejprodávanější slovenský spisovatel současnosti, jeho knih se prodalo už půl miliónu výtisků, a zároveň tajemná postava slovenské literární scény. Aktivní elitní policista zatím nikdy neodtajnil svoji pravou identitu – jméno Dominik Dán je jeho literárním pseudonymem.

Mladý policista Richard Krauz je šťastný, že se z pochůzkáře stal detektivem v oddělení vražd. Jeho mladá žena naopak moc ráda není, protože ho vídá čím dál méně. Jeho první případ je mrtvola mladého dělníka v ropné rafinérii. Paralelně s tím se rozvíjí příběh mladého armádního pilota, po němž jde tajná policie, protože si myslí, že chce uprchnout na západ a vyzradit vojenská tajemství, a mladé ženy, jejíž otec-vědec emigroval a kterého chce StB unést zpátky do Československa.

Dominik Dán: Uzel. Vydalo nakladatelství Slovart, 2014. Počet stran: 312. Doporučená cena: 299 korun.

Jiří Šimáček: Malá noční žranice

OBR: Jiří Šimáček: Malá noční žraniceMalá noční žranice se stejně jako předchozí autorovy knihy odehrává v současném Brně a je s nimi volně propojena i některými postavami. Líčí osudy stárnoucího vdovce, který se nedokáže smířit s životní situací svých dětí: syna, který navzdory střednímu věku nepracuje a tvrdošíjně odmítá dospět, a dcery žijící s ambiciózním, avšak neschopným kariéristou. Jejich vzájemné soužití v jednom domě proto přináší řadu konfliktních situací a nedorozumění.

Šimáčkova próza není na první pohled založena na výrazných dějových zvratech, ale jakoby mimochodem popisuje banální rodinná dramata a traumata. Pro jednotlivé aktéry je však jejich intenzita téměř osudová.

Jiří Šimáček: Malá noční žranice. Počet stran: 272. Vydalo nakladatelství Host Brno, 2014. Doporučená cena: 289 korun.

Jakub Deml: Mystické překlady

OBR: Jakub Deml: Mystické překladySvazek zahrnuje překlady z raného období, z let 1902–1916, vydané knižně, ve sbornících Staré Říše (a částečně znovu ve sborníku Audiatur et altera pars) nebo časopisecky: dekrety papežů Pia IX. a Pia X.; polemiku starokřesťanského klasika Cypriána z Karthága; mystické úvahy a vize Hildegardy z Bingenu, Mechtildy z Hackebornu, Mistra Eckharta, Vincence Ferrerského či Anny Kateřiny Emmerichové; hagiografické spisy Život svaté Dympny, Život Ruysbroecka Podivuhodného a Život A. K. Emmerichové; mysticko-erotickou poému Slavík svatého Bonaventury; básně a prózy novodobých spirituálních autorů R. M. Rilka, Johannese Jørgensena a dalších.

Svazek doprovází studie M. C. Putny o dějinách a kulturních kontextech Demlova překládání, dále ediční poznámka, překlady cizojazyčných pasáží, vysvětlivky reálií, jmenný rejstřík a reprodukce obálek původních vydání.

Jakub Deml: Mystické překlady. Počet stran: 792. Vydalo nakladatelství Academia, 2014. Doporučená cena: 575 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní novinky na listopad 2014: nový Stephen King i kniha elitního policisty