Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Knižní novinky na květen 2014: Zápas, Průzkumníci i Slávy dcera

Hana Mazancová

Hana Mazancová

30. 4. 2014

Nový měsíc květen přináší i nové knižní tituly, které se objeví na pultech knihkupců. Opět jsme vybrali pár zajímavých kousků, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti.

OBR: Mark Frost: Zápas

Co nového na pultech knihkupců? Zdroj: Nakladatelství JOTA

Mark Frost: Zápas

OBR: Mark Frost: ZápasPíše se rok 1956: Eddie Lowery, bývalý nosič holí brilantního Francise Ouimeta, nyní bohatý obchodník s auty a zapálený příznivec amatérského golfu, se chlubí svému bohatému příteli Georgi Colemanovi, že jeho dva obchodní zástupci jsou schopni porazit kterékoli dva golfisty na světě. Coleman se Loweryho ptá, jak to chce dokázat. „Přiveď mi zítra ráno na hřiště dva nejlepší golfisty,“ odpoví Lowery, „a uvidíme.“

A Coleman se opravdu dostaví – s Benem Hoganem a Byronem Nelsonem, dvěma nejzářivějšími ikonami ve světě profesionálního golfu.

Mark Frost svým stylem dává znovu ožít příběhu této památné čtyřhry, nejslavnějšího soukromého zápasu, jaký se kdy v golfu hrál.

Mark Frost: Zápas. Přeložil Jan Kozák. Vydalo nakladatelství JOTA, 2014. Počet stran: 304. Doporučená cena 348 korun.

Antoine Bello: Průzkumníci

OBR: Antoine Bello: PrůzkumníciSliv, zvláštní agent KFR, se snaží zjistit, pro koho pracuje a proč. S jistotou ví jen to, že „Konsorcium pro falšování reality“ je tajná mezinárodní organizace, která se snaží ovlivňovat lidské dějiny, a jejíž existencí závažně otřásl jistý den – 11. září 2001.

Sledujeme příběh Youssefa, rozpolceného mezi svou vírou a přátelství, Magy, mladé moderní ženy, kterou sňatek uvrhne do rodiny fundamentalistů, Leny, jejíž profesní rivalita se Slivem možná skrývá pocity jiného řádu. Děj se točí kolem zbraní hromadného ničení, které se samotnému autorovi vyjevily jako falzifikace století. Autor zde ventiluje svou frustraci z USA, „které poučují celý svět a samy nejsou schopné uspořádat řádné volby”. Průzkumníci volně navazují na román Falzifikátoři.

Antoine Bello: Průzkumníci. Přeložil: Alan Beguivin. Vydalo nakladatelství Kniha Zlín, 2014. Počet stran: 379. Doporučená cena 339 korun.

Ján Kollár, Martin C. Putna: Slávy dcera

OBR: Ján Kollár, Martin C. Putna: Slávy dceraPřeklad a výklad Slávy dcery z panslavistického mýtu do kulturní historie. Kollárova Slávy dcera je dílo klasické, ale čtenářsky mrtvé.

Proč je ovšem nestudovat jako historický dokument, jako svědectví o panslavismu i celé dobové mentalitě, již zrcadlí? Jako příklad fenoménu „alternativní vědy“, která balancuje na hranici vážnosti a blouznivosti? Co se odvážit dílo číst znovu i jako literární artefakt esteticky působivý, ač poněkud jazykově bizarní? Slávy dcera je proto nyní otištěna s komentářem, který ke každému sonetu nabízí jeho překlad a výklad: Překlad vysvětluje obsah sonetu, výklad zahrnuje rozšifrování jmen a literárních narážek, opravení Kollárových omylů či výmyslů. Každý komentář nabízí možnost dialogu s původním textem.

Ján Kollár, Martin C. Putna: Slávy dcera. Vydalo nakladatelství Academia, 2014. Počet stran: 388. Doporučená cena 495 korun.

Magda Jogheeová: S kabelkou kolem světa a kompostu

OBR: Magda Jogheeová: S kabelkou kolem světa a kompostuMagda Jogheeová vystudovala Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy v Praze. Žila poněkud nomádským způsobem života. Její fejetony vycházely v letech 1979– 83 v několika periodikách, knihu S kabelkou kolem světa a kompostu jsou pak směsicí článků z let 2011–2013.

„Fejetony jsou moje láska stejně jako psi, kočky, jeřábi, havrani a jiní ptáci a vůbec všechna zvířata včetně myší a potkanů, slunce, stromů a hvězd na nebi… Občas bývá obohacující také setkání s lidmi. Když vás zrovna neválcují nákupním vozíkem, nevybržďují, nenabízejí výhodný telefonní tarif či pánev se zázračným povrchem. Ale hezky si s vámi povídají u stolečku s kávou, bez věčného zvedání mobilu s neomezeným voláním a bez toho, že šíleně spěchají.“

Magda Jogheeová: S kabelkou kolem světa a kompostu. Vydalo nakladatelství Argo, 2014. Počet stran: 202. Doporučená cena 248 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní novinky na květen 2014: Zápas, Průzkumníci i Slávy dcera