Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Knižní novinky: Čerstvý vítr z Pankráce

Redakce

Redakce

20. 5. 2010

Tentokrát jsme do rubriky Knižní novinky vybrali knihy, které na plakátech v metru nepotkáte, ale které by snad mohly být příslibem nového větru v plachtách české literatury. Seznamte se s autory edice Prvotiny, kterou vydává pražská Literární akademie Josefa Škvoreckého.

Kniha - přítel člověka, Zdroj: wikipedia.org

Tereza Bělinová chtěla studovat na plzeňských právech, nakonec se však rozhodla pro magisterské studium na Literární akademii. Zde také vydala svou prvotinu nazvanou Všechny robertky nejsou stejné. Nečekejte však knihu o erotických pomůckách! Text je totiž subjektivním pohledem autorky na tvorbu Johna Irvinga a jím užívané motivy. Máte-li rádi Irvingovi tvorbu, neměl by vám být cizí ani debut Terezy Bělinové.

Milostné i reflexivní příběhy

Další debutantkou z řad absolventů Literární akademie je Veronika Brožková, jíž vyšla kniha nazvaná Hořká lízátka. „Dílo Veroniky Brožkové elegantně a nemilosrdně postihuje tragikomickou povrchnost naší doby. Na pozadí milostného příběhu, v němž jsou povrchností postiženy či ohroženy i nejhlubší city, je s krutou důkladností a humorem odhalována celá nicotnost současnosti,“ říká o knize Jiří Dědeček, jenž na Akademii externě vyučuje tvůrčí psaní.

Manželé Škvorečtí Zdroj: skvorecky.com

Reflexi sebe sama nabízí další absolventka Akademie, Marie Pleskotová. Její kniha Báchorka o strážci majáku a malé rybičce prý není ani o majáku, ani o malé rybičce, nýbrž o hledání sebe sama a té pravé reality (existuje-li něco takového). A navíc to není její prvotina, nýbrž druhotina.

Jiří Dědeček Foto: Kateřina Mikešová, Topzine.cz

Ivan Klíma, Jiří Dědeček Foto: Kateřina Mikešová, Topzine.cz

Zaujali vás tyto knížky? Tak se poohlédněte třeba ještě po knize Petry Poliakové Psáno nocí na peří anebo Martiny Polívkové Betonové město. Anebo přijďte zítra, tedy v pátek 21. května od sedmi hodin do pražské kavárny Velryba, kde budou studenti Literární akademie číst ze svých textů za hudebního doprovodu svého pedagoga, básníka a písničkáře Jiřího Dědečka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní novinky: Čerstvý vítr z Pankráce