Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Knižní novinky: Básně, Perverše a klidné vody teorie

Redakce

Redakce

9. 7. 2010

FOTO: Perverše!DOPORUČUJEME! Tentokrát jsme pro vás z české knižní produkce vybrali dvě knihy veršů a jednu literárněvědnou knihu o nich. Nakladatelství Torst vydalo Básně Jiřího Černohlávka, v brněnském Hostu pak vydali Perverše Martina Peciny. A pokud byste raději zakotvili v klidných vodách teorie, pak vám můžeme doporučit knihu Pavla Jiráčka o teorii rytmu.

FOTO: Kniha Pavla Jiráčka

Z přebalu nové knihy Pavla Jiráčka, Zdroj: archív nakladatelství Host

Kognitivní interpretace českého verše v rytmických souvislostech metrické teorie Miroslava Červenky, tak zní název nové knihy Pavla Jiráčka, která chce být dalším příspěvkem k literárněvědnému myšlení o teorii rytmu (neboť teorie metra je věc užitečná, ale čtenářsky věrohodná je jen v souvislosti s teorií rytmu). Knihu vydalo brněnské nakladatelství Host v edici Studium; má 400 stran a stát vás bude 299,- Kč.

Verše perverzní i vážné

Martin Pecina je knižní grafik, který se příležitostně věnuje i poezii a publikuje ji převážně na svých webových stránkách. Kniha Perverše je tedy vskutku autorská, neboť Pecina se postaral o její stránku literární, typografickou i ideovou. A jak už název napovídá, její obsah je mírně perverzní. Osmdesátistránkovou sbírku vydalo v poloplátěné vazbě nakladatelství Host, sehnat byste ji měli za 249,- Kč.

„Nejmilejší věci vznikají z nadšení, zadarmo nebo z trucu. Největší prostor pro demonstraci vlastních schopností a názorů skýtají veškeré autorské projekty, do kterých je komukoliv zvenčí zakázáno vstupovat. Théâtre à domicile a akce v přírodě a perversní básnění a nahota na prodej představují jen některé možnosti, jak se realizovat, jsme-li osoby etherické, se sklony k exhibicionismu. Komu střevo není dáno a komu nahota nesluší, vezme s povděkem jakoukoliv jinou aktivitu, která mu dá aspoň šanci ve větší míře uplatnit svůj naturel. Autorské knihy patří do kategorie bezpečného umění, při němž se hrozba insultace pohoršeným davem snižuje prakticky na minimum. A možnost v jediném autorském objektu uplatnit sklony literární, grafomanské, výtvarné a typografické je k nezaplacení!“
Martin Pecina

FOTO: Básně Jiřího Černohlávkanakladatelství Torst ještě před začátkem prázdnin vyšly Básně Jiřího Černohlávka, neprávem opomíjeného básníka druhé poloviny 20. století. Černohlávek měl mimořádný cit pro dramatičnost básně a osudy světa, ve kterém žil, viděl na širokém dějinném pozadí evropské kultury a vzdělanosti. Kniha připravená editorkou Olgou Stehlíkovou obsahuje dříve vydanou sbírku Cestou do Emauz, ale i verše z pozůstalosti nebo Černohlávkovy texty publicistické. Básně (s bohatou obrazovou přílohou) čítají 388 stran a koupit je můžete za 299,- Kč.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní novinky: Básně, Perverše a klidné vody teorie