Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Knižní novinka: Deník odbarvené blondýny IV.

Eva Marková

Eva Marková

26. 8. 2010

FOTO: Deník odbarvené blondýnyNakladatelství Mladá fronta vydalo čtvrtý díl velmi populární knihy nazvané Deník odbarvené blondýny, tentokrát o těhotenství s podtitulem Nejkrásnější období?. Deník si píše Božena Svárovská.

FOTO: Deník odbarvené blondýny

Z přebalu knihy Deník odbarvené blondýny IV., Zdroj: archív nakladatelství Mladá fronta

Za hodinu to začíná a já teprve vbíhám do koupelny, každý vlas jinam, kruhy pod očima. Vlasy zkrotí skřipec, kruhy pod očima skryje make-up. Kila, která jsem o prázdninách zase neshodila, schovám do černých kalhot, podpatky snad také pomohou. Ještě náušnice a hurá na metro.

Křest knihy v Luxoru

Křest knihy Deník odbarvené blondýny IV. se konal v rámci oslav 8. narozenin pražského Paláce knih Luxor. Oproti podpisu jsem dostala recenzní výtisk, tiskovou zprávu a poukázku na nealkoholický nápoj. Pak jsem si konečně vydechla, rozhlédla se a… Ano, jedna odbarvená blondýna vedle druhý.

FOTO: Palác knih Luxor

Oddělení knižních novinek v Paláci knih Luxor, Zdroj: neoluxor.cz

Během křtu, jehož se bohužel nezúčastnila sama Božena Svárovská, totiž četly ukázky ze všech čtyř doposud vydaných deníků především odbarvené plavovlásky: zpěvačka Klára Kolomazníková, moderátorka Martina Gavriely či čerstvá maminka Zuzana Belohorcová. (Také její dcera Salma je blond.)

Protiváhu k nim tvořila černovláska Eva Decastelo, která celý křest moderovala. A protože Deníky se z velké části točí kolem mužů, sexu a vztahů, byli mezi hosty i muži, jmenovitě Michal Dvořák a Petr Vágner.

Ještě než se začalo číst, přivítal nás v Luxoru Antonín Kočí, programový ředitel divize Knihy vydavatelského domu Mladá fronta. Očividně měl z vydání dalšího Deníku radost: „Jsem rád, že máme Boženu ve své stáji mezi autory jako Arnošt Lustig nebo Bohumil Hrabal.“

Čtivý Deník odbarvené blondýny

Deník odbarvené blondýny IV. je opravdu čtivá knížka – kdyby se mi dostala do ruky v červnu, doporučila bych vám ji jako skvělé čtení na dovolenou. Ale určitě bude umět prosvětlit i depresivní podzimní večery, kdy se s ní posadíte k čaji nebo skleničce vína.

FOTO: Deník odbarvené blondýny

Z přebalu knihy Deník odbarvené blondýny IV., Zdroj: archív nakladatelství Mladá fronta

Lehkým perem a ich-formou psanou knihu z těhotenského období života Boženy Svárovské prostupuje 13 vsuvek v er-formě. Svárovská má cit pro jemné absurdity z každodenního života; cítíte, jak se za textem tu a tam hořce pousměje. Umí být hodně kousavá a říct o někom, že je pitomý, pro ni není problém.

Svárovská ve světě literatury

Vedle knih Arnošta Lustiga bychom ji mohli řadit snad kvůli tomu, že hodně píše o sexu, lásce, vztazích. Je to dobrá vypravěčka, to by asi nahrávalo té podobnosti s Hrabalem. Rozhodně však nečekejte intelektuálně stimulující četbu ani laskavý humor ve stylu Bridget Jones.

FOTO: Deník odbarvené blondýny

Krájení dortu na křtu knihy, Zdroj: Mladá fronta

Na přebalu knihy se dočtete, že je to kniha plná autentických zážitků z prostředí luxusních časopisů, informací o ženách na lovu bohatých mužů či praktických tipů, jak se vyrovnat s nadváhou, liposukcí, zvětšováním prsů, potratem, znásilněním a hlavně depresí. No nekupte to…

Jak to vidí přírodní blondýna

Jsem přírodní blondýna. Tak moc přírodní, že se mne lidé někdy ptají, proč to s tím peroxidem tolik přeháním. Možná proto se ve světě odbarvené blondýny Svárovské necítím dobře a první tři díly jejích deníků číst nebudu. Ale to je jen věcí vkusu…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní novinka: Deník odbarvené blondýny IV.