×
TOPZINE.cz

Knihy o módě na našem trhu! S nimi strčíte do kapsy i Annu Wintour

FOTO: Knihy o móděBaví vás móda a napadlo vás už také kolikrát, že byste se o tom, co nosíte, rádi dozvěděli i něco víc? Pokud jste dosud nevěděli, jak na to, poradíme vám několik skvělých knih, které z vás udělají módního experta.

FOTO: Knihy o módě, nakladatelství Taschen
Knih o módě je v Česku jako šafránu a rozhodně nejsou nejlacinější, Zdroj: taschen.com

Pokud vás móda skutečně zajímá, existuje několik skvělých knih, které by ve vaší knihovně rozhodně neměly chybět. Dostat se k těm kvalitním ale není úplně nejsnazší záležitostí. V Česku je jich na trhu oproti jiným zemím žalostný nedostatek, a když už k nám nějaká z nich doputuje, musíte se smířit s tím, že ji z originálního jazyka většinou nikdo nepřeloží.

I tak je u nás k sehnání několik skutečně pozoruhodných módních publikací. Tak proč si neprocvičit angličtinu?

Módní bible

Pokud vůbec netušíte, kam se pro knihy mapující módu, design a styl vydat, pak je tu předně vynikající vydavatelství Slovart. Nabízí široký výběr opravdu zajímavých publikací nejrůznějšího zaměření. Pokud se nezaleknete angličtiny, nemůžete se splést, když sáhnete po rozsáhlém výtisku The Fashion Book, který časopis Vogue označil jako módní bibli.

FOTO: Fashion Now 2
Fashion Now 2 je skvělým lexikonem současných světových návrhářů, Zdroj: taschen.com

Jedná se o propracovaný lexikon všech významných návrhářů, módních ikon, kreativních ředitelů, fotografů a zkrátka všech lidí, které v této branži můžete potkat.

Cena sice není úplně nejnižší, pohybuje se kolem 500 korun, ale pokud se spokojíte s kapesním formátem, ušetříte téměř polovinu a ještě se vám vejde do kabelky.

Vyšší cena = kvalita

Vyšší cena by vás ostatně neměla překvapit u žádné z módních encyklopedií. Stejně jako jinde, i zde se uplatňuje poměr mezi cenou a kvalitou, a tak byste neměli váhat a investovat klidně vyšší částku, pokud to s módou myslíte opravdu vážně.

Další zajímavou knihou z vydavatelství Slovart, která naopak potěší svou nízkou cenou, je druhý díl z cyklu Fashion Now. Najděte v ní medailony až 160 designerů v doprovodu vynikajících ilustrací. Ruší snad jen příliš drobné písmo, které si málem říká o lupu.

FOTO: Kniha o módě
Dvousvazkový výtisk Móda se zaměřuje na historii odívání, Zdroj: taschen.com

Za zmínku stojí také kniha Fashion Design od autorky Sue Jenkyn Jones, kde najdete kompletní přehled látek, střihů a mnoha dalšího. Možná budete překvapeni, až zjistíte, kolik druhů kalhot ve skutečnosti existuje.

Zaskočte si do Luxoru

Pokud se nechcete probírat e-shopem Slovartu anebo zdlouhavě pátrat po knihkupectvích, pak je asi vůbec nejsnazší zavítat do Paláce knih Luxor na Václavském náměstí. V oddělení Umění je malá sekce věnovaná přímo módě a stylu, a přestože je počet výtisků velmi omezen, i zde najdete snad vše základní, co potřebujete.

V dnešních dnech je tam například k dostání jedinečné dvousvazkové vydání Historie módy v krásném provedení a navíc zlevněné z původních cca 1 200 korun na polovinu!

Čtěte také: V čem současná móda čerpá z historie

Novinkou je pak Kronika módy, která je dobře graficky zpracována, přehledná a navíc v češtině. A pokud sháníte kompletní přehled módních návrhářů dneška, pak je tu vydání z roku 2006 nazvané prostě Současní módní návrháři.

Publikace Současní módní návrháři má svou výhodu v tom, že všechny medailony jsou úměrně stručné a doplněné ukázkou návrhářovy práce. Nevýhodou je pak poměrně staré datum vydání. Móda podléhá nepřetržitému dynamickému vývoji a proměnám, takže se vyplatí pořizovat si knihy co nejaktuálnější.

FOTO: Knihy o módě
Většina módních publikací není v češtině k sehnání, Zdroj: youtube.com

Jinak jsou ale v Luxoru k dostání kromě obecných lexikonů a encyklopedií velmi úzce specializované publikace. Najdete zde třeba knihu o designu vintage triček, botách, pánské módě, publikaci naplněnou obálkami francouzského Vogue nebo speciální vydání mapující královské svatby. To ale pochází z roku 2008, takže svatbu prince Williama v ní nehledejte.

Móda bývá často považována za přeceňovanou a pouze povrchní záležitost. Ano, je to byzbys, nikdo netvrdí, že ne. Ale je to také umění velmi dlouhé tradice, které si rozhodně vaši pozornost zaslouží.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..