Menu
TOPZINE.cz
Historie módy

Současná móda si s historií hraje ráda

Redakce

Redakce

13. 5. 2011

FOTO: Historické a současné plesové šatyOriginální detaily, ozdobné prvky a vrstvené oblečení zaručeně přitáhnou pozornost okolí. Je to módní, stylové a dynamické. Jak na to? Inspiraci můžeme najít v naší minulosti. Máme pro vás stručný přehled módních stylů historické Evropy, ze kterých můžeme čerpat i dnes.

FOTO: Historické šaty

Pro inspiraci do historie, Zdroj: youtube.com

Každé období má své charakteristické znaky a prvky. Dnešní móda je více odlehčená, jednodušší, praktičtější. Přesto u ní můžeme najít detaily, které se objevovaly na historických oděvech již v dobách dávno minulých. Inspirací pro módní návrháře zůstávají historické oděvy dodnes. Ženský šat za tu dobu změnil výrazně svůj vzhled, přesto v něm zůstalo i něco z minulosti.

Splývavá móda románská

Oblečení bylo v tomto období velice jednoduché. Oděv žen a mužů se od sebe moc nelišil. Skládal se ze spodní tuniky, která byla bez rukávů, a svrchní tuniky, která měla rukávy dlouhé a na konci rozšířené. Oděv byl přepásán a ozdoben opaskem upevňovaným do bronzových kruhů.

Pásek jako ozdobný prvek používáme dodnes. Velice populární jsou polodlouhé košile, trička, haleny, tuniky a šaty, které se opaskem přepásají. Vzniká tak velice jednoduchý, vzdušný a elegantní styl, který sluší ženám v každém věku.

FOTO: Módní topy přepásané opaskem

Přepásaná silueta je nesmrtelná, Zdroj: Ann Christine

V období gotiky se šily tuniky zdůrazňující tvar postavy. Střih oděvu byl již složitější a variabilnější. Hitem se stal nový druh zapínání, kdy bylo šněrování nahrazeno zapínáním na knoflíky. Spodní tunika měla úzké rukávy a svrchní tunika byla šita v mnoha střihových variantách. Sukně byla přiléhavá a rukávy měly ozdobné lemy a cípy. Výstřihy a okraje sukní byly olemovány kožešinou. Zdobným prvkem byl opět opasek, který ale ležel níže na bocích.

Italská souměrnost

Renesanční oděv evropských žen byl ovlivněn především italskou módou, kde tento styl vznikl. Nejpodstatnějším znakem byla souměrnost. Gotické protáhlé tvary zmizely a oděv získal přirozenou pasovou linii. Italský renesanční oděv patřil mezi nejvíc honosný šat z Evropy.

Ženy na sebe oblékaly více vrstev oděvů, které byly různě nabírané. Spodní kus oblečení tvořil samostatný živůtek, rukávy a sukně nařasené v pase. Přes tuto část se nosil oděv z dražších, vzorovaných látek, s výstřihem, otevřenými rukávy a sukní přecházející do vlečky. K nejbohatší části šatů patřila košile zdobená výšivkami a zvýrazněná díky prostřihovaným rukávům.

Krinolínová renesance ve Španělsku

Španělský renesanční oděv se formoval korzetem vyztuženým kosticemi nebo kovovými deskami, které zabraňovaly vývinu ženského poprsí. Sukně byla podpírána krinolínou s kovovými obručemi a vycpávkami. Přes korzet a krinolínu se nosilo svrchní roucho z těžkého hedvábí. Živůtek byl u krku často ukončen tuhým okružím, které se s dobou postupně zvětšovalo. Přestože tato móda deformovala lidskou postavu, stala se hitem a naneštěstí se jí podařilo vytlačit přirozenou módu italskou.

FOTO: Kolekce Badgley Mischka podzim/zima 2011

V podzimní kolekci Badgley Mischka na letošní rok je historická inspirace zřejmá, Zdroj: badgleymischka.com

Oděvní designéři současnosti do renesance často sahají pro inspiraci. Módní přehlídky tak občas připomínají doby historické. Stylovým prvkem z tohoto období je korzet, jehož variace můžeme u ženského oděvu najít i dnes. Často se používá u plesových šatů nebo v kombinaci s kalhotami. Korzet vyztužený kovem je naštěstí dávno minulostí a ten dnešní více podtrhuje ženskost a dovoluje nositelkám cítit se pohodlněji.

Pompézní baroko

Velký vliv na styl oblékání v tomto období měl francouzský král Ludvík XIV. Barokní móda ohromovala svou bohatostí a neskrývaným přepychem. Typickým znakem ženského oděvu byl oblý výstřih odhalující poprsí, ramena a šíji, úzký pas stahovaný korzetem a bohatě zdobená, široká sukně. Rukávy se zkrátily a na konci 17. století dokonce odhalily celé ženské předloktí.

FOTO: Historické a současné plesové šaty

Plesové šaty tehdy a dnes, Zdroj: youtube.com

Oděv rokoka se téměř shodoval s barokním, ale jako materiál se začaly používat lehké látky pastelových barev. Hlavním kontrastem byl úzký pas a bohatá, objemná sukně podpíraná obručemi. Plesové šaty, které nosí dnešní dámy, jsou odrazem této epochy. Korzety s širokou, nabíranou sukní jsou přímo hitem maturitních večírků.

Módní vycpávka

Až v 19. století se oděv výrazně zjednodušil, zjemnil a začal být praktický. Podstatnou změnou bylo nahrazení těžkých kovových obručí lehčí podpěrou, a to vycpávkami, které se uvazovaly kolem pasu a boků. Korzety se neutahovaly tak moc a používaly se jen zřídka. Výstřihy se zmenšily, rukávy zúžily a kolem pasu se uvazovala široká stuha.

Do současnosti se tahle éra otiskla v podobě šatů kratší délky, kde přepásání v pase nebo pod prsy zůstává i nadále nejvýraznějším detailem.

Každá éra v sobě nese typické znaky, které se v různých obměnách vyskytují stále. A platí to samozřejmě i pro módu a design. Dnešní mladá móda je směsicí všech existujících i dávno zapomenutých stylů. Proto se nebojme vrátit do minulosti a načerpat u tehdejších mistrů odívání novou inspiraci.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Současná móda si s historií hraje ráda