Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Svatba prince Williama je za námi. A svatební šaty Kate? Jedna velká nuda

Anna Talašová

Anna Talašová

30. 4. 2011

Svět se dočkal. Jeho královská výsost princ William z Walesu si vzal dívku z lidu. V okamžik, kdy Kate Middleton vystoupila před Westminsterským opatstvím z Rolls-Royce, bylo prozrazeno tajemství svatebních šatů. Nevěstu oblékla Sarah Burton.

FOTO: Svatba prince Williama

Novomanželský polibek na balkóně Buckinghamského paláce, Zdroj: youtube.com

Několik měsíců utajovaným návrhářem svatebních šatů byla britská designérka Sarah Burton, pokračovatelka značky Alexander McQueen. Kate si přála, aby její róba kombinovala tradici a moderní přístup s uměleckou vizí, která je pro značku tak charakteristická. Nakolik se to povedlo, posuďte sami.

Alexander McQueen uměl šokovat a nerad se držel při zdi. Umí to i Sarah. Svatební šaty nevěsty nebyly ale nijak extravagantní a bohužel ani zajímavé. Přesně pasovaly do Catherinina stylu.

Šaty s bodláky, náušnice s listím

Podle oficiálního vyjádření dvoru šaty vzdávají hold umění a tradičnímu řemeslu, zároveň má jejich zdobení výrazný, moderní a ženský charakter. Krajku na živůtku vyrobili jak jinak než ručně, a to přímo v Royal School of Needlework (Královská škola šití). Kdybyste měli šanci prohlédnout si krajku zblízka, objevíte růže, narcisy, jetel i bodláky.

FOTO: Svatba prince Williama

Dianin rekord v délce vlečky nepřekonán, Zdroj: flickr.com

Sukně měla evokovat rozvíjející se květ. Vlečka byla dlouhá dva metry a sedmdesát centimetrů. Saténový korzet, zúžený v pase a polstrovaný na bocích, vycházel z viktoriánské tradice a je charakteristickým znakem návrhů značky Alexander McQueen.

Závoj měla nevěsta z měkkého hedvábného tylu s ručně vyšívaným květinovým okrajem. Diadém, který držel závoj na svém místě, zapůjčila nevěstě královna. Vyroben byl v roce 1936 v dílně Cartier a prapůvodně ho koupil král Jiří VI. své manželce Alžbětě (královna matka). Nynější královna ho dostala jako dárek k osmnáctým narozeninám.

Za náušnicemi nevěsty stojí Robinson Pelham. Byly diamantové a stylizované do dubového listu. Tenhle motiv vychází z nového erbu rodiny Middletonových, kde jsou právě žaludy a listy dubu. Kate dostala náušnice jako osobní dárek od rodičů speciálně pro svatební den.

A kdybychom to celé měli shrnout? Zkostnatělé tradice monarchie, britský konzervatismus i obavy nevěsty, aby náhodou nešlápla vedle, zvítězily nad tvůrčím duchem Sarah Burton a jejího týmu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Svatba prince Williama je za námi. A svatební šaty Kate? Jedna velká nuda