Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Kniha rozhovorů Mým divákům: Ladislav Smoljak vypráví nejen o divadle

Redakce

Redakce

10. 1. 2011

FOTO: Ladislav SmoljakNakladatelství Paseka vám nyní přináší možnost blíže se seznámit s osobností Ladislava Smoljaka. Knihu Mým divákům, skládající se převážně z rozhovorů a útržků korespondence, sestavila a okomentovala redaktorka Blanka Čechová.

FOTO: Ladislav Smoljak

Ladislav Smoljak, Zdroj: youtube.com

V paměti diváků, posluchačů či čtenářů je osobnost Ladislava Smoljaka spjata především se zasloužilým umělcem s nejistým datem narození i úmrtí − Járou Cimrmanem a s prkny, která znamenají svět. Ovšem málo kdo již ví, že Ladislav Smoljak vystudoval pedagogickou fakultu v oboru matematika a fyzika, že je divadelním i režisérským samoukem, či že stál u zrodu dnes velice populární ankety Zlatý slavík. Kniha rozhovorů Mým divákům uspořádaná Blankou Čechovou nabízí nové pohledy na osobnost tohoto význačného umělce.

Kniha je rozdělena do šestnácti tematických celků, jejichž název se snaží plně vystihnout obsah následujícího rozhovoru. Poté co odmítl Ladislav Smoljak vyprávět o svém dětství, že to prý nikoho nezajímá, obrací svou pozornost k začátkům a nejistým sezónám divadla Járy Cimrmana. Postupně se z vyprávění dovídáme o temném období totality, boji proti moderním komunistům, o přátelství s Václavem Havlem či Vojtěchem Ceplem.

Kritický pozorovatel věřící v lepší zítřky

Velice energicky a osobitě se Ladislav Smoljak vyjadřuje k současnému společenskému a politickému dění. Svůj jazykový cit a bystrý úsudek a humor prokázal Ladislav Smoljak v četných debatách s profesorem Vojtěchem Ceplem, kdy nelichotivou politickou situaci komentoval neologismy typu pazdrát, což je označení vychytralého lumpa, co využije politickou funkci k vlastnímu obohacení a vše narafičí tak, že odchází málem s gloriolou. V politických přestřelkách se možná ujme Smoljakův termín rathata, kterým označuje mistrovství Davida Ratha znehodnotit jakoukoli debatu.

FOTO: Mr. Paper

Ilustrační foto, Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Velice zajímavá a aktuální je myšlenka inflace slov v médiích. Ty podrobuje nekompromisní kritice z pozice bývalého publicisty a uvědomělého občana.  Právě u těchto vážnějších témat rádoby vtipné repliky redaktorky, v textu tučně vyznačeny, působily místy disharmonicky. Přestože si pozorný čtenář může povšimnout  kontrastů ve vnímání problematiky, působí tento střet názorů mladého člověka s otevřeným a vyzrálým přesvědčením Smoljakovy osobnosti zajímavě a atraktivně. Ladislav Smoljak se zde profiluje jako umělec s širokým rozhledem a zájmem o věci veřejné. Mnohdy se jeví jako, mám-li použít repliku z cimrmanologie, …často takový vizionář.

Síla optimismu, lásky a morálky

Přes veškeré starosti, čiší z jeho vyprávění kladný vztah k životu. Na jeho skolku to pak byla především láska k přírodě, rodině, divadlu a jezevčici Lojzičce. Až meditativní charakter získává kapitola věnující se úvahám o stvoření světa a jeho dokonalé organizaci.

Moje náboženství v kostce je, že z důvodů, co nedovedu vysvětlit, chci bejt poctivej, nechci žít jako lump a podvodník.

Kniha je doplněna obrazovým materiálem, fotkami z poslední etapy Smoljakova života či vzpomínkami jeho dcery. Z jazykového hlediska se v rozhovorech odráží silný vliv obecné češtiny. Kniha bude jistě vyhovovat čtenářům mající v oblibě kratší texty či povídky. Tím, že ji Blanka Čechová uspořádala do samostatných tematických celků, může čtenář knihu otevřít na kterémkoli místě a s chutí se začíst. Hlavní myšlenka textu vám neunikne, jelikož každá část rozhovoru má svou výpovědní hodnotu. K pochopení sdělení proto není nutné  znát předchozí kontext příběhu.

V pondělí ráno v 6. 45 nás s Lojzičkou nabrali na Rynečku a odvezli nad strahovský tunel, kde je uprostřed Holečkovy ulice zasutý neznámý park. Tam jsme s kolektivem dalších herců DJC tvořili skupinu důchodců lákajících Svěráka mezi sebe. Ten nechce. Já jsem byl důchodce s psíkem. Za Lojzu honorář nedali. Byl krásný den plný sněhu, foukal však do toho studený vítr, takže hrozilo, že skupina důchodců včetně vzpurného Svěráka skončí se zápalem plic v nejbližší nemocnici.

Český název: Mým divákům
Podtitul: Rozhovor s Ladislavem Smoljakem
Autor: Blanka Čechová
Graficky upravil: Tomáš Novák
Počet stran:
208 textu a 16 stran barevné přílohy
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry:
140 x 210 mm
Vydalo: nakladatelství Paseka, 2010
Doporučená cena: 269,- Kč

Hodnocení: **** (85%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kniha rozhovorů Mým divákům: Ladislav Smoljak vypráví nejen o divadle