Menu
TOPZINE.cz
Čeští herci a české herečky

Klára Issová: Filmografie pohledné tvářičky, která proslula i v Hollywoodu

Redakce

Redakce

13. 4. 2012

Klára IssováNarkomanka, mentálně postižená, židovka – to všechno jsou role výjimečné české herečky s uhrančivýma očima, Kláry Issové. Sestřenice Marthy Issové se ale objevila i v Letopisech Narnie!

FOTO: Anděl páně

Klára si troufne na jakoukoli roli – třeba i na samotnou Pannu Marii. Zdroj: distributor filmu

Klára Issová se narodila 26. dubna 1979 v hlavním českém městě. Dětství ale prožívala kousek za Prahou ve vesničce jménem Zdiby. Její kořeny se ale nacházejí až v Sýrii, odkud pochází Klářin otec Michel. Společně se svým bratrem Morisem (který je, mimochodem, otcem Klářiny sestřenice, neméně slavné Marthy Issové) přijeli do Čech, aby studovali na pražské FAMU.

Jelikož rodiče chtěli, aby měla už od dětství Klára nějaký koníček, přihlásili ji i s bratrem Michelem do dramatického kroužku. Zpočátku se tam ale styděli chodit. „Dokonce jsme se styděli říct si u řidiče autobusu o jízdenku. Vždycky jsme se hádali, kdo to zařídí,“ vzpomíná Klára. Postupně se ale otrkala a nakonec se dramatický kroužek stal její nejoblíbenější činností. Bylo to především díky profesorce Heleně Kostečkové, která ji hodně ovlivnila.

I když kromě kroužku ještě chodila na keramiku a ráda vyšívala, své budoucí povolání jasně viděla v umělecké činnosti. Úspěšně složila talentové zkoušky na pražskou konzervatoř a hudebně-dramatický obor zdárně dokončila v roce 1999.

[youtube_660]wDcKM06Cdc8[/youtube_660]

Svou filmovou kariéru započala televizními filmy O moudré Sorfarině a Když se slunci nedaří. Filmové publikum si jí ale poprvé víc všimlo až v černé komedii režiséra Saši Gedeona Indiánské léto, natočené roku 1995. Zahrála si v něm po boku Táni Vilhelmové roli dospívající dívky Kláry. Každému divákovi určitě uvízla v paměti scéna ve vaně plné zelených jablek. Hned první Klářin opravdový film byl obrovským úspěchem – získala totiž (už v 16 letech) nominaci na Českého lva za nejlepší herecký ženský výkon v hlavní roli.

Úspěšná i za hranicemi

Na Českého lva ale nakonec přece jen dosáhla (i když tentokrát za vedlejší roli), a to díky snímku Juraje Jakubiska Nejasná zpráva o konci světa. Zašla si pro něj ještě jednou, o pět let později, a to díky roli ve filmu Anděl Exit. Hereččino jméno postupně začali registrovat i za hranicemi a Klára si zahrála hned v několika amerických či koprodukčních filmech. Z těch nejznámějších stojí za zmínku dobrodružné drama Johanka z Arku nebo lehké fantasy Mlhy Avalonu.

Společně s Lindou Rybovou a Ester Geislerovou se objevily v krátkometrážním snímku Most, který dokonce získal nominaci na Oscara. Ne všechny zahraniční snímky ale měly takový úspěch – například akční thriller Krysy byl úplný propadák.

Klára Issová

V Medvídkovi by jako mentálně postižená ráda miminko – nejlépe s Ivanem Trojanem.

Klára Issová se postupně stala nejen úspěšnou filmovou, ale také divadelní herečkou. Její začátky jsou spjaty s Divadlem pod Palmovkou, kde dodnes hostuje, a také s Divadlem Na Jezerce. Kromě účinkování ve filmech a v divadle k výčtu svých profesí může v posledních letech přidat také profesionální modelku. Její vyhlášená postava a uhrančivé oči zapůsobili na návrháře natolik, že už několikrát hostovala na různých módních přehlídkách. Bere to ale spíš jako koníček a věnovat se modelingu i v budoucnu by určitě nechtěla.

Přítel dal přednost sestřenici

Pro její křehký vzhled ji režiséři rádi obsazují do pohádek. A to nejen jako princeznu v pohádce O svatební krajce, ale třeba také jako Pannu Marii. Tu ztvárnila v populární pohádce Jiřího Stracha Anděl Páně. I když se tomu Klára zpočátku bránila, poslední dobu je hodně vidět i na televizní obrazovce v nejrůznějších seriálech českých komerčních televizí – třeba jako doktorka v seriálu Zázraky života a nebo v Prvním kroku, kde hraje profesorku baletu.

Kvůli této roli musela hodně dřít v Národním divadle, což prý byla jedna z nejnáročnějších věcí v jejím životě. „Loni o prázdninách jsem chodila tři týdny k jednomu profesorovi do Národního divadla, aby mě naučil základy. Jen dokola opakoval: Takhle ne. Takhle ne,“ vypráví o svých zážitcích z tréninků Klára.

[youtube_660]N7_cKlQFEr4[/youtube_660]

V posledních letech je Klára Issová plně pracovně vytížená. Kromě točení filmů a příležitostného modelingu ještě navíc stíhá podporovat postižené – nedávno se například stala patronkou Agentury pro neslyšící, která pomáhá především v Praze. Také se stala kmotrou jejich unikátního kalendáře. V soukromí to ale Klára nemá zrovna jednoduché – po tom, co se po víc jak tříleté známosti rozešla s hercem a režisérem Davidem Ondříčkem, začala s ním chodit její sestřenice Martha a Klára přiznává, že vztahy mezi nimi nejsou zrovna ideální.

Nicméně na stříbrném plátnu Klára září čím dál tím víc. Po úspěchu Hřebejkova Medvídka se mihla například ve světově proslulé sérii o kouzelné zemi Narnii, konkrétně se objevila ve druhém dílu Letopisy Narnie: Princ Kaspian. Před dvěma roky si zahrála ve Švankmajerově úspěšné animované komedii Přežít svůj život a už zanedlouho se na ni můžete těšit v roadmovie Zejtra napořád.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Klára Issová: Filmografie pohledné tvářičky, která proslula i v Hollywoodu