Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Jiří Strach: Z herce režisérem

Redakce

Redakce

5. 5. 2009

Jiří Strach původně začínal jako herec. Hereckou profesi však brzy pověsil na hřebík a začal se věnovat režii.V současné době je jedním z nejobsazovanějších a nejtalentovanějších českých filmových a televizních režisérů.

jiri-strach-s-karlem-smyczkem

Jiří Strach se narodil 29. září 1973 v Praze. Vystudoval obor hraná režie na pražské FAMU. Studia ukončil roku 1999. Před koncem studií natočil pro Českou televizi celovečerní snímek Svědectví. Příběh pojednávající o tom, jak se člověk snadno dostane do nepříjemné situace, snaží-li se někomu pomoci. Hlavní role si zde zahráli Marta Vančurová a Saša Rašilov. Jiří Strach použil pak tento snímek v rámci svého absolventského představení.

Jiřímu Strachovi, jak sám říká, pomohlo v jeho rozhodování o budoucnosti setkání s režisérem Zdeňkem Sirovým, pod jehož režií si zahrál hlavní roli ve filmu Cesta na jihozápad.

Od té doby si Jiří Strach zahrál v řadě známých i neznámých českých filmech a seriálech, a to jak hlavní a vedlejší postavy, tak i tzv. „štěky.“ Přestože jeho herecký repertoár je bohatší než režijní, dle jeho slov, jsou daleko talentovanější herci než je on sám a raději sedí na režisérské židli.

Jako herce si ho pamatujeme coby staršího bratra Péti Bajzy Láďu Bajzu ze seriálu Bylo nás pět z roku 1994 v režii Karla Smyczka. V režii Karla Smyczka si dále pak Jiří Strach zahrál postavu Lotranda v pohádce Lotrando a Zubejda z roku 1997, Zubejdu ztvárnila Barbora Seidlová, v seriálu Dobrá čtvrť, kde si zahrál menší roli.

Vidět jsme ho mohli v pohádkách Elixír a Halíbela, Zvonící meče, ale i v seriálech s tajemnou tematikou –Strážce duší, v cyklu Trapasy nebo seriálu České televize Hraběnky.

Jeho režijním debutem, jak již bylo zmíněno, byl celovečerní snímek Svědectví z roku 1997, který natočil coby student FAMU. Jeho dalším počinem byla režie povídky Mladý chemik z roku 1998 z cyklu Bakaláři, dále pak televizní film Na zámku z roku 2000 dle scénáře Věry a Václava Šaškových, v hlavních rolích s Klárou Issovou a Josefem Somrem.

Jeho „vrcholná kariéra“ ovšem přišla v roce 2001, kdy režíroval filmové drama Vůně vanilky v hlavních rolích s Barborou Munzarovou, Jiřím Schmitzerem a Jiřím Dvořákem, který se od natočení tohoto filmu stal jeho dvorním hercem. Jejich další spolupráce jsme si mohli všimnout o rok později v kriminálním thrillerovém filmu Vyvraždění rodiny Greenů. Detektivní příběh se odehrává ve dvacátých letech minulého století v New Yorku. Příběh je přitažlivý pro diváka zejména nečekanými dějovými zvraty a základní pointou. Vedle Jiřího Dvořáka si zde zahráli další zkušení čeští herci jako Josef Somr, Viktor Preiss, Alois Švehlík nebo Zuzana Stivínová.

V roce 2005 natočil Jiří Strach televizní film Povodeň, jehož námětem byly ničivé povodně v roce 2002, které zasáhly i Prahu. Hlavních rolí se zhostily Jiřina Bohdalová a Jiřina Jirásková.

Velký úspěch a vřelý divácký ohlas přinesla Jiřímu Strachovi filmovápohádka Anděl Páně na motivy pohádky Boženy Němcové ascénáře Lucie Konášové z roku 2005. Pohádka byla distribuována do kin. Roku 2006 se pohádka dočkala své televizní premiéry, a to přímo v hlavním vysílacím čase na Štědrý večer. Její sledovanost předčila všechna očekávání. V pohádce si zahrála celá plejáda oblíbených českých herců, jakými jsou Ivan Trojan, který zde ztvárnil postavu zbrklého nešiky anděla Petronela, který společně s čertem Uriášem, v podání Jiřího Dvořáka, prožívají dobrodružství na cestě za napravením alespoň jednoho hříšníka, Josef Somr, Oldřich Navrátil, David Švehlík, Zuzana Kajnarová.

Jiří Strach obsadil i menší role herci zvučných jmen, např. Jiřího Bartošku v roli Pána Boha, Kláru Issovou v roli Panny Marie nebo Annu Geislerovou coby svatou Annu.

Pohádka Anděl Páně se dočkala svého opakování v loňském roce o vánočních svátcích a opět si získala velkou přízeň diváků.

Česká televize se zřejmě nechtěla vzdát tradice, a proto o rok později po premiéře pohádky Anděl Páně, uvedla na svých obrazovkách o vánočních svátcích dvě nové pohádky v režii Jiřího Stracha – Tři životy a O dívce, která šlápla na chléb. Ani jedna z pohádek se ovšem nedočkala takové divácké přízně, jako tomu bylo v případě Anděla Páně.

Jeho režisérské úspěchy pokračovaly natočením dvoudílného televizního dramatu Operace Silver A dle scénáře Lucie a Josefa Konášových. Divácky atraktivní film o lásce, hrdinství, ale i slabosti, jehož dominantou jsou především působivě a dramaticky ztvárněné postavy v podání Tatiany Vilhelmové, Kláry Issové, Jiřího Dvořáka, Davida Švehlíka, Ivana Trojana, Miroslava Táborského a dalších.

Zatím posledním televizním a úspěšným počinem režiséra Jiřího Stracha byl bezesporu třídílný kriminální mystický film Ďáblova lest. Příběh, ve kterém trojice hlavních hrdinů – policistů – v podání Jiřího Dvořáka a Anny Geislerové a znalce černé magie Ivana Trojana, pátrá po pachateli série rituálních vražd.

Jiří Strach patří mezi nejobsazovanější a nejtalentovanější mladé režiséry současnosti. Úspěch jeho filmů tkví v tom, že i menší role obsazuje vynikajícími herci zvučných jmen. Dokáže si pohlídat drobné detaily, snaží se docílit autentičnosti svých snímků a v první řadě mu jde o to, aby výsledek byl co nejlepší.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jiří Strach: Z herce režisérem